„Svarbu yra informuoti visuomenę, kad vis tik širdies kraujagyslių ligos lieka numeris vienas žudikas, tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje. Pasaulyje apie 18 000 000 kasmet žmonių, miršta dėl širdies kraujagyslių ligų“, – sako gydytoja kardiologė Dr. Sigita Glaveckaitė.
Sostinėje gyventojai ir miesto svečiai per specialų vykusį renginį galėjo nemokamai pasimatuoti kraujospūdį, cholesterolio kiekį kraujyje, pasitikrinti kūno masės indeksą ir gauti medikų patarimų:
„Žmonės į poliklinikas tai nelabai mėgsta vaikščioti. Ir tikrinti cholesterolį vieną kartą per metus tik tai galima. O čia gi va patikrins.“
„Pasitikrini ant kiek jaunas. Kūno sandaros tas, japoniška aparatūra. Tai jeigu tu pasižiūri, 15-a metų jaunesnis, tai malonu.“
„Žmonės gali pasitikrinti, be jokių surašymų be išankstinių pasiruošimų, o pasitikrinti širdį visada naudinga.“
„Dėl cholesterolio tyrimo atėjom, žadam pasižiūrėti. Turim mes jo, ar viskas normose.“
Renginyje dalyvavę visuomenės sveikatos specialistai gyventojus taip pat mokė pirmosios pagalbos pagrindų. Esą per daug žmonių Lietuvoje miršta vien dėl to, kad visuomenė nežino kaip reikia atlikti širdies masažą ar padėti springstančiam žmogui.
„Žmonės būna šiaip abejingi, ar dėlto, kad bijo kažką pakenkti, net bijo prieiti prie žmogaus ir netgi teikti tą pirmąją pagalbą“, – pasakoja Visuomenės sveikatos biuro specialistė Ala Cholopova.
„Bijoti nebėra ko. Jeigu kažkiek tai žinai, kaip atlikti. Netgi paskambinus į greitąją duoda patarimus, kai pasako, kaip atlikti, kur padėti ranką, viską. Čia jeigu jau negaivinsi, prarasi gyvybę, o jeigu gaivinsi, tikimybė, kad padėsi kol atvažiuos greitoji“, – teigia gydytoja Vanda Pumputienė.
Gydytojai pataria žmonėms ne tik reguliariai tikrintis sveiktą, bet ir keisti gyvenimo būdą.
„Reikėtų pradėti nuo paprastų pratimų, kurie būtų skirti pagrinde mobilumui, lankstumui ir pamažu kelti intensyvumą, galbūt pradėti dirbti ar su lengvesniais svoriais. Ar šiek tiek daugiau įdėti pratimų, kurie skatintų širdies, kvėpavimo sistemos darbą“, – kalbėjo Visuomenės sveikatos biuro specialistė Eimantė Jackūnaitė.
„Bandyti žengti tuos mažus žingsnelius sveikos gyvensenos link. Pavyzdžiui, atsisakyti bandelių, atsiakyti rūkymo. Pasistatyti mašiną toliau nuo darbo vietos ir eiti pėsčiomis. Nevažiuoti liftu, o lipti laiptais“, – sako Dr. Sigita Glaveckaitė.
Pasaulinė širdies diena minima nuo 2000-ųjų metų.