Nuo šiandien Lietuvoje galima dirbti ir sergant COVID-19. Nauja tvarka kritiškai svarbių sričių darbuotojams leidžia dirbti ir sergant besimptome forma. O Pasaulio sveikatos organizacija vis garsiau kalba apie lengvėsiančią pandemijos naštą.
Kaunas – Europos kultūros sostinė. Šis šūkis šeštadienį lydėjo šventiškai pasipuošusią laikinąją sostinę. Gausybėje renginių dalyvauja ir premjerė Ingrida Šimonytė. Žvalgydamasi po parodas ir pasirodymus premjerė operatorių ir fotografų dažniausiai fiksuota su respiratoriumi.
Tačiau nuotrauka iš Visvaldo Matijošaičio priėmimo pakurstė daugiausiai aistrų. Joje vyno taurę laikanti Šimonytė bendrauja su Kauno meru, fone stovi ir Kauno rajono meras Valerijus Makūnas. Visi be respiratorių.
Renginiuose valgant, geriant, pasirodant scenoje galima trumpam nusiimti respiratorius. Tačiau nuotraukose matyti, kad kai šventės dalyviai apsaugos priemonių nedėvi, nors nevalgo ir negeria.
„Pavienės akimirkos fotografijose gali sudaryti labai klaidingą ir neteisingą įspūdį. Natūralu, kad renginio priėmimo formatas yra neatsiejamas nuo simbolinių vaišių. Todėl suprantama ir logiška, kad tam tikru metu, laikant taurę rankose, ar vaišinantis, užkandžiaujant veidą dengiančią apsaugos priemonę tenka akimirkai nusiimti. Lygiai taip pat kaip tai yra neišvengiama kalbant prie mikrofono“, – teigia Kauno miesto mero patarėjas Tomas Jarusevičius.
Šios akimirkos neliko nepastebėtos. Policija sulaukė 4 piliečių skundų dėl galimų taisyklių pažeidimų.
„Šiandien mūsų pareigūnai atlieka aplinkybių patikslinimą dėl renginyje nedėvėtų respiratorių, kadangi savaitgalį sulaukėme 4 pranešimų per policijos elektroninę paslaugų sistemą“, – komentuoja Kauno policijos atstovė Odeta Vaitkevičienė.
Jei aplinkybių tyrimo metu paaiškės, kad svečiai netinkamai elgėsi, iškilmių dalyviams ir organizatoriams grės baudos.
„Fiziniams asmenims bauda nuo 500 iki 1500 eurų. Juridiniams asmenims nuo 1500 iki 6000 eurų. Dalį Lietuvos gyventojus siutina ne tik respiratorių dėvėjimo pavyzdžiai, bet ir nauji Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimai“, – teigia T. Jarusevičius.
Vilnietis Romas sostinėje autobusą vairuoja jau 30 metų. Vyras išgirdęs, kad Sveikatos apsaugos ministerija įteisino tvarką, kuri nuo šiandien leidžia kritiškai svarbių sričių darbuotojams, pavyzdžiui, autobusų vairuotojams, dirbti sergant besimptome COVID-19 forma, supyksta.
„Aš skaitau, yra gryna nesąmonė, nes aš vežioju žmones, ne vieną, ne du, o po 200. Jeigu besimptome forma sergi, tai žmogus kažkokį virusą nešioja, jis gali ir kitus užkrėsti, nes dispečerinėje ne aš vienas būnu, iš ryto šimtai“, – sako autobuso vairuotojas Romas Virbila.
„Vairuotojo darbo kabina yra maža, nevėdinama erdvė, kuria vairuotojai dalinasi. Per devynias valandas vairuotojas kontaktuoja su įvairiais, galimai palikdamas virusą ant jo. Mes atlikome apklausą savo narių ir virš 87 procentų vairuotojų labai aiškiai pasisako, kad jie nesutinka su tokia tvarka“, – kalba vairuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Algirdas Markevičius.
Tokios taisyklės, kai dirbti galima sergant besimptome forma, taikomos energetikos sektoriaus, kelių ir susisiekimo, krašto apsaugos, finansų ir bankų, socialinės apsaugos, sričių darbuotojams. Taip pat pareigūnams, medikams, šiukšlių vežėjams, autobusų troleibusų vairuotojams.
Valdžia baiminasi, kad dėl sparčiai plintančios omikron atmainos daliai svarbiausių įmonių gali pritrūkti darbuotojų.
„Visi darbuotojai, visi darbuotojai atsiduria izoliacijoje, turėtų atsidurti izoliacijoje, tai iš esmės yra ta aplinkybė, kuri priverstų imtis papildomų priemonių, kurias suteikia operacijų vadovo sprendimas“, – teigia Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė.
„Negalima eiti į darbą, jeigu tu sergi. Jokiu būdu“, – tikina Nacionalinio pareigūnų profesinio susivienijimo vadovas Saulius Džiautas.
Sprendimą, ar kviesti sergančius darbuotojus, galės priimti kiekvienas darbdavys, tačiau profsąjungos jau dabar ragina nepaklusti šiai naujai tvarkai.
„Jų niekas iš nedarbingumo atšaukti negali. Ir čia tik darbdaviui galimybė susitarti su darbuotoju, galbūt įsiprašyti, kad darbuotojas pats sutiktų nutraukti nedarbingumą“, – teigia profesinių sąjungų konfederacijos vadovė Inga Ruginienė.
Sveikatos apsaugos ministerija šiandien pakeitė ir saviizoliacijos taisykles. Nuo šiol izoliuotis nereikės gyventojams, kurie turėjo didžiausios rizikos sąlytį darbe. Izoliuotis reikia tik tuo atveju, jeigu asmuo turėjo sąlytį su kartu gyvenančiu sergančiu asmeniu.
Nors Lietuvos valdžia ruošiasi blogiausiam, Pasaulio sveikatos organizacijos atstovai, mato šviesą tunelio gale. Esą kovą beveik 2 trečdaliai senojo žemyno gyventų galbūt bus persirgę omicron atmaina, imunitetą turinčių žmonių daugėja. Jei gyventojai toliau skiepysis, pandemija taps lengviau įveikiama.
„Galime užbaigti pasaulinę COVID-19 sveikatos krizę ir galime tai padaryti šiais metais. Kaip tai atrodo? Turime paskiepyti 70 procentų kiekvienos šalies gyventojų, daugiausia rizikos skirti rizikos grupėms“, – sako Pasaulio sveikatos organizacijos generalinis direktorius Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Tiesa, tiek Pasaulio sveikatos organizacija, tiek Lietuvos sveikatos ekspertai ragina per greit neatsipalaiduoti.
„Mirčių mažiau bus, reanimacijos užimtumas bus mažesnis, bet nemanyčiau, kad pasibaigs pandemija, nes yra daug kalbama apie „long COVID-19“ Garsūs pasaulio epidemiologai sako, kad greičiausiai tie liekamieji reiškiniai bus didžioji sveikatos problema ateinantiems dešimtmečiams“, – komentuoja sveikatos ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas.
Per paskutines 7 dienas laboratorijos Lietuvoje vidutiniškai per parą užfiksavo beveik 6000 naujų COVID-19 atvejų.