Vaidas ir Greta Budreikiai dabar visą savo laiką praleidžia tarp dėžių, stovinčių patalpoje, kur temperatūra – kaip tropikuose. Karšta ir drėgna.
Tai – šeimos ūkis, įkurtas prie Marijampolės esančiame Liudvinavo miestelyje. O dėžėse – dešimtys tūkstančių svirplių. Jie auginami maistui. Dabar dauguma jų – visai mažyčiai. Kol bus tinkami maistui, augs dar gerą mėnesį.
Vaidui ir Gretai nuspręsti auginti svirplius padėjo karantinas. Sustojus įprastam gyvenimui, šeima pradėjo svarstyti kuo užsiimti. Per pirmą karantiną, praeitą pavasarį, Vaido darbovietė žmones išleido į prastovas, Greta laukėsi dukrytės.
„Sakom, ką čia veikti, kuo čia užsiimti. Vienur žiniasklaidoje paskaitėme apie tuos svirplius, vieną straipsnį pamatėme, kitą straipsnį pamatėme. Aš taip vyrui sakau: gal auginam?“, – prisimena svirplių augintoja Greta Budreikė.
Mintis maistui auginti vabzdžius abiem sutuoktiniams buvo netikėta. Iki tol nė vienas jų svirplių nebuvo net ragavęs.
„Įsivertinome, nes įdomu. Apie maisto gamybą iš pradžių nebuvo net kalbos. Galvojome, auginsime, kaip ir daugelis Lietuvoje, žaliavai. Bet kažkaip tas kelias atrodė per paprastas, norėjome kažko įdomesnio, tos veiklos kitokios“, – tęsia ji.
Svirplių auginimą Budreikos įsivaizdavo paprasčiau. Sako negalvoję, kad šie vabzdžiai gali prikrėsti šunybių. Ant visų dėžių, kuriuose jie auga, – teko uždėti metalinius dangčius. Mat plastikinius jie pragraužia.
„Dangčiai visi su metalu, nes plastikinius viską išgraužia. Jie graužikai. Dėl to juos reikia gaudyti, kai pabėga, nes gali sugraužti laidus visus“, – pasakoja jie.
Anot Vaido, svirplių ūkyje jis praleidžia nuo ryto iki vakaro. Darbo visada yra.
„Kalbos tokios buvo, kad paprasta, jokio sudėtingumo čia nėra, bet aš kažkaip atsargiai į tai žiūrėjau. Kad nebus tai lengva, bet kad taip sunku, irgi neįsivaizdavau, ir reikalauja darbo nuo ryto iki vakaro“, – kalba jis.
Svirplius reikia šerti, girdyti, valyti, tvarkyti dėžes, kuriose jie auga. Šiems vabzdžiams yra specialus pašaras, palepinami ir salotomis. Vandens taip pat turi būti nuolat. Svirpliai geria nuo sudrėkintos šluostės. Daug laiko atima ir vabzdžių paruošimas. Šalia įkurta virtuvė, kur svirpliai tampa maistu. Vaidas Budreika pasakoja, kad ilgokai užtruko, kol išmoko kaip vabzdžius ruošti. Sako, su žmona suvalgė ne vieną kilogramą.
„Taip, pradžioje išbandėme ant savęs. Gaminome, ragavome, testavome prieskonius įvairiausius. Teko nemažai sugadinti, bet pasiekėme savo tikslą ir dabar džiaugiamės“, – teigia V. Budreika.
Budreikos svirplius pateikia su įvairiausiais prieskoniais. Juos siūlo ne tik suvalkiečiams. Suvalkijoje užaugintų vabzdžių gali užsisakyti kas nori ir iš kur nori. Šeima ketina šio maisto siūlyti ir restoranams bei kavinėms. Tai ne tik užkandis, pasakoja Greta, bet ir naudingų medžiagų rinkinys.
„Vienas pagrindinių dalykų tai yra baltymai. Mūsų auginamuose svirpliuose to baltymo yra 67 gramai. Palyginimui – triskart daugiau nei turi jautiena ar žuvis, ar jūros gėrybės. Tai čia yra baltymų karaliai“, – priduria ji.
Svirpliai taip pat turi nemažai geležies, kalcio ir ląstelienos. Šie valgomi vabzdžiai Lietuvoje pastaraisiais metais greitai populiarėja. Šiuo metu mūsų šalyje yra daugiau nei pusė šimto svirplių ūkių. Tik ne visi juos augina kaip žmonių maistą. Miltai iš vabzdžių dedami į galvijų ir žuvų pašarus. Nemažai Lietuvoje užaugintų svirplių išvežami į užsienį.