Kainų stebėtojų duomenimis, pigiausiu kuru Lietuvoje prekiaujančioje degalinėje, benzino kaina pakilo beveik 10 centų. Tačiau tai – toli gražu ne pabaiga. Pasak ekonomistų, artimiausiomis savaitėmis dyzelino kaina gali pasiekti ir 1,60.
Litras dyzelino – 1,42 eur, benzino – 1,44 eur. Tai – degalų kainos kiek už Marijampolės, netoli pasienio esančioje lietuviškoje degalinėje. Tačiau tai – ne riba, pasak lietuviškos degalinių sąjungos atstovo Karolio Stasiukyno, degalų kainos ir toliau kils. Mat Lenkijai sumažinus akcizą ir PVM degalams, degalų pardavimas pasienyje nukrito per pusę.
„Anksčiau būdavo taip, kad per kiekį tu daugiau parduodi ir surenki pinigus. Dabar tų pinigų reikia surinkti tiek pat, nes elektra tiek pat kainuoja. Atlyginimai tiek pat. Bet kadangi litrų yra mažiau, tai būsim priversti kelti kainas, nes kitaip užsidaryti reikia“, – sako lietuviškų degalinių sąjungos atstovas Karolis Stasiukynas.
Drastiškai šoktelėjusias kuro kainas lietuviškose degalinėse marijampoliečiai jaučia savo kailiu:
„Mes remontuojam automobilius, tai tiesiog ir klientų sumažėjo, ir atsisako žmonės kelionių ir automatiškai nereikia nei to kuro dėl tų kainų.“
„Baisios kainos. Baisios kainos iš tikrųjų. Tai, kad Lietuva daro nesąmones. Aš čia irgi užsipilsiu, o paskui pas lenkus pilsiuosi, nes nu nesąmonė iš tikrųjų.“
„Na ką, vis tiek važiuoti reikės.“
„Iš kaimo kur atvažiuoti, kur ten autobusai rytais vaikšto. Vaikus į mokyklą vežti. Taip, labai blogai. Labai blogai.“
Netoli pasienio esančios degalinės ėmė kaip įmanydamos taupyti – nakčiai užsidaro. Išjungia ir apšvietimą. Lietuviškų degalinių sąjungos atstovai kreipėsi į Vyriausybę ir kitas institucijas prašydamos pagelbėti, bet jokio atsakymo taip ir nesulaukė. Pasak jų, kasdien aplenkdami lietuviškas pasienio degalines 5000 vilkikų kerta Lietuvos sieną ir kurą pilasi Lenkijoje. Taip nukenčia ne tik lietuviškos degalinės, bet ir šalies biudžetas netenka šimto milijonų.
„Prašėme, kad atsižvelgti į tai, kaip yra kitose šalyse, kurios yra šalia mūsų ir kažkokią panašią politiką ir vykdyti, kad iš mūsų nepabėgtų tas tranzitas. Tada bus galima tiek gyventojams pigesnę tą kainą laikyti, tiek visiems verslams, kur degalai yra sudėtinė dalis“, – sako K. Stasiukynas.
Kad kurą pilasi Lenkijoje sako tiesiai ir Lietuvos nacionalinės vežėjų asociacijos atstovai.
„Lenkijoje skirtingai pažiūrėjus tai nuo 4 iki 8 centų mes jau dabar taupome. Tai jei paimsime pilnus bakus susipylę, ekonomika, grubiai taip skaičiuojant, nuo vieno vilkiko apie 120 eurų“, – kalba „Linava“ atstovas Andrius Burba.
„Linava“ kreipėsi ir į politikus prašydama bent jau laikinai priimti sprendimą gražinti vežėjams dalį akcizo, bet anot Andriaus Burbos, niekas jų negirdi.
„Toliau pilsimės ten, kur pigiau. Tai patriotizmas yra labai didelis dalykas, bet žinote, kai mūsų vežėjai dirba ties 3 procentais pelno marža, tai mes skaičiuojame kiekvieną centą“, – teigia A. Burba.
Mažosios pavienės pasienio degalinės, anot ekonomistų, išties yra pasmerktos nuostoliams. Tačiau didiesiems degalinių tinklams – lengviau, nes nuostoliai pasiskirstys per visas šalies degalines. Tad tai, kad lietuviai važiuoja degalų į Lenkiją visos šalies mastu didelės įtakos esą neturės.
„Kiek atsirieks degalų rinkos, kai kalbam apie asmeninius automobilius ir pilamą kurą, tai sakyčiau, tai ir bus tie 2, 3, 4 procentai nuo visos šalies rinkos, tai šalies mastu manau didelės įtakos nebus“, – komentuoja SEB ekonomistas Tadas Povilauskas.
Ekonomistų teigimu, degalų kainos kils ne tik pasienyje, bet ir visoje šalyje. Tikėtina, kad artimiausiomis dienomis naftos kaina gali priartėti prie 100 JAV dolerių už barelį.
„Kalbam apie dyzelino kainą, kad panašu labai judės link 1,60 eur už litrą artimiausiomis savaitėmis“, – sako T. Povilauskas.
Ką darys vilniečiai? Štai, ką sako žmonės:
„Ne, į Lenkiją tai nevažiuosiu. Neturiu aš tiek galimybių ir laiko sau, kad galėčiau, bet visiškai suprantu kodėl žmonės ten važiuoja.“
„Dar kai mašina nemažai valgo, tai žymiai daugiau į mėnesį išeina. – Kiek? – 100 eurų tikrai skaičiuojant, pavyzdžiui, su praeitais metais. Yra mintis ką nors ekonomiškesnio nupirkti ir mažiau naudotis transporto priemonėmis.“
„Atsiras alternatyva. Aš manyčiau, kad žmonės puikiai supranta. Ten, kur yra galimybė uždirbti, ten uždirbs.“
Tačiau politikai sprendimų kaip amortizuoti degalų kainas kol kas priimti neskuba.
„Mūsų vyriausybė stebi šią situaciją ir jeigu tokia drastiška situacija bus, tai iš tikrųjų mes artimiausiu metu rengsime komiteto posėdį ir paprašysime informacijos iš atsakingų institucijų apie susidariusią situaciją, o po to bandysime priimti sprendimus“, – sakė ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.
Preliminariais skaičiavimais, jei dėl kainų skirtumo su Lenkija verslas penktadaliu mažiau nupirktų dyzelino Lietuvoje, biudžetas prarastų apie 85 mln. eurų. Tuo tarpu jei Lietuva mokesčius kurui sumažintų kaip kad Lenkija, Finansų ministerijos preliminariais skaičiavimais, biudžetas prarastų apie 3,5 karto daugiau.