Jei Lietuva išlaikys ilgojo Velykų savaitgalio egzaminą ir po švenčių sergamumo rodikliai nesuprastės, valdžia planuoja, kad, prabėgus savaitei po Velykų, atidarys visas parduotuves – net ir tas, kurios neturi įėjimo iš lauko.
15 kilometrų nuo sostinės kelyje Vilnius–Kaunas sutinkame vieną iš policijos patikros postų. Sugriežtinti judėjimo ribojimai Lietuvoje galioja beveik savaitę, tačiau Velykų savaitgaliui pareigūnai žada skirti daugiausiai dėmesio. Policija padarė namų darbus, žada, kad spūstys ilgos nesusidarys. Jei žmonėms spūstyse teks praleisti ilgiau nei 30 minučių, patikra bus supaprastinta, dalis automobilių bus tiesiog praleidžiami.
Dauguma vairuotojų į patikros postą atkeliauja pasiruošę, turi visus reikalingus dokumentus, tiesa, laukti eilėje kantrybės užtenka ne visiems:
„Už manęs eilė pasako, kad negeri dalykai daromi.“
„Laiko gaišimas. Kiek reikėjo pralaukti eilėje, būčiau jau Kaune buvusi.“
„Čia rimtas dalykas, aš sirgau, aš žinau.“
„Stresas yra, bet kai turi dokumentus, tai viskas tvarkoje.“
„Labai ilgai laukti, viskas šiaip gerai. Mes sprendėm reikalus laukdami, pusę valandos gal.“
„Mūsų noras yra apsaugoti tuos žmones, kurie patys saugosi, kurie nori išvengti tos ligos ir padėti susiprasti tiems, kurie savarankiškai nesusipranta, kad reikėtų mažiau judėti“, – sako Vilnius policijos atstovas Dainius Daukantas.
Vairuotojai, kurie nesugeba pateikti kelionę pateisinančios priežasties, apgręžiami. Patys aršiausi pažeidėjai gali susilaukti baudos nuo 500 iki 1500 eurų. Budėti policija rengiasi ir naktį.
„Tas judėjimas vyksta, tačiau tų tokių pasiteisinimų, kaip anksčiau buvo, kad reikia vištas palesinti ar nuo šiltnamio nuvalyti sniegą tikrai mažėja. Naktį lygiai taip pat gali būti bet kurioje vietoje postas ir lygiai taip atlikti patikrą, bet be abejo pagrindiniai srautai, didžiausi kiekiai pareigūnų dienos metu“, – pasakoja D. Daukantas.
Sostinėje didžiausias dėmesys skiriamas išvykstantiems gyventojams. Pajūryje dėmesio sulaukia ir atvykstantieji.
Policininkai darbuojasi ir Palangos prieigose. Čia postai net iš dviejų pusių. Kaip sako patys policininkai, net jei tie žmonės, kurie pateko į Palangą dar, kol postas nestovėjo, sugalvos iš Palangos išvažiuoti, tai jie bus sustabdyti kitame poste.
„Darbuosimės įskaitant pilnai ir antrąją Velykų dieną, pilnai visą savaitgalį. Pajėgos tikrai gausios, pasitelkėm ir pasienio tarnybą, ir kitus partnerius“, – teigia Palangos policijos atstovas Donatas Mockaitis.
O štai, ką sako gyventojai:
„Turim valdyt bandą, kaip sakant. Gyvenam ir iš techninės apžiūros grįžtam.“
„Mes važiuojam pas gydytoją odontologą. Tai tokių būdu – tvarka kaip tvarka.“
„Darbiniais reikalais, ruošiamės sezonui. Taip, manau. Popieriai, va, visi yra.“
Policija tikrina ne tik pagrindinius kelius. Pareigūnai dirba ir autobusų, traukinių stotyse, viešose vietose, stebi privačias sodybas. Pareigūnų dėmesio gali sulaukti ir prekybos vietose laukiantys žmonės, jei pradės formuotis eilės.
„Ten, kur matome, kad patekimas yra visiškai nekontroliuojamas, laisvas. Niekas nežiūri, ar užeinantys pirkėjai dėvi kaukes. Kaip taisyklė, tuomet policija užeina į vidų ir pasižiūri, ar toje prekybos vietoje yra viskas tvarkoje“, – kalbėjo Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas.
Artėjant ilgajam Velykų savaitgaliui, prie parduotuvių jau tįsta pirkėjų eilės. Prekybininkai kontroliuoja pirkėjų srautus, tad žmonėms tenka stovėti eilėse lauke. Vieni žada šiemet švęsti kukliai, o kiti į koronaviruso pavojus jau numoja ranka.
„Labai blogai tokioj eilėj stovėti, galva svaigsta, stovėti labai negaliu. O stovėti reikia tokioje eilėje.“
„Riboja, didžiuliai srautai, ypač po darbo. Teko pastovėti.“
„Namuose visi švęsim. Anūkai atvažiuos, kaip visada.“
Velykų savaitgalis jau čia pat, lietuviai jau ruošiasi, ką dės ant Velykų stalo. Vilniuje, prekybos centre „Panorama“ yra daugybė ne maisto parduotuvių, kurios dėl karantino ribojimų iki šiol negali visu pajėgumu veikti, tad žmonių masė plūsta į šią prekybos tinklui priklausančią maisto prekių parduotuvę. Čia galima nusipirkti ne tik maisto, bet ir buitinės technikos, rūbų, žaislų, kosmetikos, daiktų, kuriais švenčių proga galima pradžiuginti ir savo artimuosius.
„Švęsim, pernai šventėm ir šiemet švęsim.“
„Pasidengsime gražų stalą. Švęsime gyvenimą.“
„Pirmosios savaitės dienos parodė, kad pirkėjai Velykoms apsipirkti neskuba. Didesnio pirkėjų srauto sulauksime šiomis dienomis, penktadienį, šeštadienį. Pirkėjai po truputį grįžta į įprastinį apsipirkimą, eina į parduotuves dažniau, o perka mažesniais kiekiais. Bet iki pandeminio lygio dar nepasiekė“, – pasakoja Rimi atstovė Renata Keršienė.
Prekybininkai perspėja, kad Velykų savaitgalį dirbs ne visas dienas, tad pirkinius prašo susiplanuoti iš anksto.
Velykų sekmadienis bus toji diena, kurią nedirbs nė vienas didysis prekybos tinklas, o šeštadienį ir antrąją Velykų dieną –pirmadienį – prekybos tinklai dirbs. Tiesa, reikėtų atkreipti dėmesį į darbo valandas. Kai kurios parduotuvės šeštadienį ir pirmadienį gali dirbti trumpiau nei įprasta.
Sugriežtinti Velykiniai judėjimo ribojimai Lietuvoje galios iki balandžio 6-os dienos. Ilgasis Velykinis savaitgalis taps tikru išbandymu ir egzaminu. Vyriausybė žada, kad jei kitą savaitę sergamumo rodikliai nepablogės, balandžio viduryje duris leis atverti ir toms parduotuvėms, kurios įėjimo iš lauko neturi.
„Būtų taikoma plačiai, būtų taikoma visuotinai ir nebūtų ribojama nei parduotuvių dydis, nei jų forma prekybos, tai liestų visas parduotuves, kurios šiuo metu yra apribotos ir negali veikti“, – sako Lietuvos nekilnojamo turto plėtros asociacijos prezidentas Mindaugas Statulevičius.
O ligoninės Velykoms ruošiasi kitaip. Santaros klinikos ir Vilniaus miesto klinikinė ligoninė formuoja skyrius ir įrengia papildomas lovas koronavirusu užsikrėtusiems ligoniams. Praėjusią parą nustatyta 810 naujų COVID-19 atvejų, mirė 10 žmonių.