Karantino švelninimo planai Vokietijoje subliuško. Pasitarusi su 16-os žemių lyderiais, kanclerė Angela Merkel karantiną visoje šalyje pratęsė iki balandžio 18-osios, o per Velykas – iš viso net penkias dienas nuo balandžio 1-osios – šalis bus visiškai uždaryta. Nevyks religinės ceremonijos, neveiks lauko kavinės ir restoranai, susitikti galės tik du namų ūkiai, užsidarys visos parduotuvės. Tik šeštadienį dirbti galės maisto prekių parduotuvės.
„Ilginame ramų Velykų laiką. Mūsų tikslas pasiekti tai, kad tas penkias dienas žmonės liktų namuose“, – sako Vokietijos kanclerė Angela Merkel.
Šiomis dienomis užsikrėtimų skaičius 100 tūkstančių gyventojų Vokietijoje jau perkopė 100 atvejų. Pastarąją parą nustatyti daugiau nei 7000 naujų užsikrėtimų, mirė 250 žmonių. A. Merkel pabrėžia, kad šalis kovoja su trečiąja pandemijos banga, kurią sukėlė britiškoji viruso atmaina. Šiuo metu ji dominuoja visoje Vokietijoje.
„Mes susiduriame su nauju virusu, kuris pasižymi labai skirtingomis savybėmis. Jis mirtingesnis, labiau ir ilgiau užkrečiamas. Tai reiškia, kad kovojame su tomis viruso savybėmis, apie kurias per Kalėdas dar nežinojome“, – pasakoja A. Merkel.
Dėl niekaip nesibaigiančių suvaržymų, vokiečių kantrybė senka:
„Tie ribojimai nieko gero neduoda. Praėjo metai, o situacija ir vėl ta pati.“
„Labai sunku prekybininkams ir paprastiems žmonėms, bet kito kelio nėra.“
„Tai kvaila. Jau tiek visko uždarėme ir vis tiek nepadeda. Skaičiai tik auga ir auga. Nemanau, kad tos kelios Velykų dienos pakeist situaciją.“
Vokietija be neigiamo koronaviruso testo per sieną neįsileidžia lenkų. Tūkstančiai jų kasdien turi kirsti sieną, nes dirba Vokietijoje.
„Ekspertai taip nusprendė. Ką aš galiu pasakyti? Vadinasi, gal ir reikia“, – teigia lenkų darbuotojas Janas Obara.
Lenkijoje užsikrėtimų padaugėjo trečdaliu
Lenkijoje atvejų skaičius 100-ui tūkstančių gyventojų daugiau nei triskart didesnis už Vokietijos rodiklius, tad vokiečiai bando apsisaugoti. Vakar Lenkijoje nustatyta beveik 15 tūkstančių naujų koronaviruso atvejų.
Vos per savaitę užsikrėtimų skaičius šoktelėjo 34 procentais. Sveikatos specialistai sako, kad Lenkijoje net 80 procentų užsikrėtusiųjų pasigavo britiškąją atmainą.
Savo ruožtu Europos Sąjunga vis labiau didina spaudimą britų ir švedų farmacijos milžinei „AstraZeneca“, kuri pirmąjį šių metų ketvirtį Bendrijai pristatė tik trečdalį iš 90-ies milijonų žadėtų vakcinos dozių.
Europos pareigūnai širsta, kad „AstraZeneca“ Jungtinei Karalystei pristatė visas vakcinas, o sutarties su ES nesilaiko.
„Tai yra gėda. Tai didelė reputacijos krizė, bet kartu ir faktas, kad daugybė žmonių miršta, nes mes negauname vakcinų“, – kalbėjo Europos Komisijos vakcinų derybininkė Sandra Gallina.
Tad jau šią savaitę Europos Vadovų Taryba gali uždrausti eksportuoti „AstraZeneca“ vakciną iš Europos Sąjungos. Beje, šiuo metu pagal visų gamintojų pristatytų vakcinų kiekį pirmauja Jungtinė Karalystė, tuomet rikiuojasi Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga.
Jungtinė Karalystė mini metines
O Jungtinė Karalystė kaip tik šiandien mini pirmojo karantino metines. Visoje šalyje tylos minute britai pagerbė beveik daugiau nei 126 tūkstančius žmonių, kurių gyvybes nusinešė klastingas virusas. Prie minėjimo renginių prisidėjo ir pagrindiniai britų karališkosios šeimynos nariai. Štai princas Viljamas su žmona Keit apsilankė bažnyčioje įrengtame vakcinavimo centre, o būsimasis karalius princas Čarzlas kreipėsi į tautą.
„Pasinaudokime proga kartu prisiminti tuos, kurių netekome, padėkoti už jų gyvenimus ir priimti tą neapsakomą išsiskyrimo skausmą“, – sako princas Charles.
Norvegijos premjerei gresia bauda už karantino pažeidimą
Norvegijos premjerei tenka raudonuoti prieš visą tautą. Pasirodo, kalnų kurorote ji su trylika šeimos narių atšventė savo 60-ąjį gimtadienį, nors pagal taisykles tuo metu susitikti buvo leidžiama ne daugiau nei dešimčiai žmonių.
„Tai vyko visiems atvirame restorane, kuriame mes užsisakėme tris staliukus.Laikėmės saugaus atstumo taisyklių ir galiu tik atsiprašyti, kad nesupratau, jog įstatymas tai traktuoja kaip susibūrimą“, – pasakoja Norvegijos premjerė Erna Solberg.
Už karantino taisyklių pažeidimą Norvegijos premjerei gresia maždaug 1000 eurų bauda.