Palangiškis Jonas vaikštinėja paplūdimiu. Vyras pasakoja, kad vakar spėjo ir išsimaudyti 10 laipsnių vandenyje. Tiesa, vakar jūra buvo rami, neplevėsavo ir štai ši, raudona vėliava, informuojanti, kad į bangas lipti griežtai draudžiama.
„Prie jūros būti, tai tarsi pirmoji naktis po vestuvių. Jūra be maudynių yra tas pats kas vestuvės be jaunosios“, – sako palangiškis Jonas.
Joną ir kitus poilsiautojus jau nuo dabar stebės ir gelbėtojai. Jie pasakoja, kad šią vasarą ypač stiprina pajėgas. Dirbs 80 gelbėtojų – dvidešimčia daugiau nei pernai. Gelbėtojai pasakoja, kad tokių pajėgų reikia dėl pasaulyje siaučiančio koronaviruso. Mat išgelbėjus skęstantį, pačiam gelbėtojui teks izoliuotis ir tirtis ar neužsikrėtė koronavirusu.
„Mes turim traukti iš vandens greitai, operatyviai. Mes neturėsim kada paklausti ar buvo užsienyje ar nebuvo, pamatuoti temperatūrą. Mes staigiai turime žaibiškai reaguoti. Ištraukę tą žmogų turėsim reanimuoti“, – pasakoja Palangos gelbėtojų vadovas Jonas Pirožnikas.
Tiesa, šiais laikais skendęs žmogus nebėra gaivinamas pučiant orą iš burnos į burną. Tam naudoja specialius deguonies maišus su kaukėmis, tad tiesioginio kontakto gelbėtojai išvengs. Sąlyčio nebus ir matuojant poilsiautojų temperatūrą. Tai atliks bepilotė skraidyklė.
„Bepilotis orlaivis taip pat turi integruotą termokamerą kuri gali išmatuoti žmogaus temperatūrą. Tai turėtų šiemet taip pat labai pagelbėti žinant Covid-19 situaciją ir pasakyti žmonėms, galbūt jie neturėtų būti paplūdimyje“, – teigia gelbėtojas Kajus Pirožnikas.
Apie aukštą jų temperatūrą poilsiautojus gelbėtojai informuos per skraidyklėje įmontuotą garsiakalbį. Pajūrio gyventojai apie planus, jog prie jų, pusnuogių gulinčių paplūdimyje priskris dronas, sutiko juoku:
„Jei nieko jis nedarys – prašau.“
„Šiaip reikėtų saugotis. Reikia ir kaukės viešoj vietoj, aš pripažįstu. Bet neperlenkti lazdos.“
„Na, gal kažkiek prisidengti turėtų žmogus, žinot, jei jau pamatys. Nu, nepamatys, tai nepamatys. Nu ką.“
„Nu ir kas. Visokių reikia pozų.“
„Taip įdomiau gyventi.“
Tiesa, Palangos pliažuose dar neįrengta infrastruktūra. Suoliukus bei šiukšliadėžes komunalininkai planuoja pastatyti iki birželio pirmosios. Apsispręsta įrengti ir persirengimo kabinas. Mat iki šiol kurorto valdžia diskutavo, kaip išspręsti sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimą kabinose sumontuoti dezinfekcinio skysčio buteliukus, tad svarstė net visai kabinų nestatyti.
„Nes šito skysčio negalima laikyti aukštesnėje nei 25 laipsnių temperatūroje, negalima tiesioginiuose saulės spinduliuose laikyti, tai sukeltų pavojų aplinkiniam. Ir buvo nuspręsta, kad reikės periodinį dezinfekavimą kabinų“, – kalbėjo „Palangos komunalinio ūkio“ direktorius Gediminas Valinevičius.
Kada gelbėtojai pradės darbuotis Klaipėdos paplūdimiuose, dar neaišku. Esą viskas priklausys nuo oro, tačiau gelbėtojai sako, kad jau yra subūrę 70 žmonių komandą. Tiesa, ją dar reikės apmokyti.
„Nudažėm suremontavom persirengimo kabinas. Taip pat suoliukai, šiukšliadėžės. Gelbėtojų komanda surinkta, greit apmokymai bus anksčiau negalėjom apmokymų daryti dėl karantino“, – sako Klaipėdos gelbėtojų atstovas Aleksandas Siakki.
Nuo birželio pirmosios pradeda darbuotis ir Neringos gelbėtojai. Jų čia bus apie dvidešimt ir pajūrį stebės iki rugsėjo. Dezinfekciniai skysčiai poilsiautojų lauks prie viešųjų tualetų.