Nuo kito antradienio sėdinčių prie lauko kavinės staliuko 10 valandą vakaro niekas nebeišvarys – valdžia leido veikti iki vidurnakčio. Duris klientams su galimybių pasu atverti galės ir iki šiol neveikę naktiniai klubai.
„Nemanykime, kad tai yra proga šauti šampaną, nes lyginant su blogesnėms situacijomis, ta situacija yra geresnė“, – teigia premjerė Ingrida Šimonytė.
Tiesa, premjerė ragina gyventojus per daug neatsipalaiduoti. Karantinas pratęstas iki birželio galo: „Jeigu ta situacija gerės toliau sparčiai ir vakcinacija taip pat vyks pilnu tempu. Galbūt antroje pusėje birželio mėnesio mes galėsime pasvarstyti apie tai, kad čia galbūt yra paskutinis šito nutarimo pratęsimas. Vyriausybė nuo birželio taip pat leido uždarose erdvėse burtis iki dešimties žmonių, lauke – neribotai.“
Gerų naujienų sulaukė ir renginių organizatoriai. Be galimybių paso patalpose galės susirinkti 250 žiūrovų, su galimybių pasu 2000, kai visos vietos sėdimos, užpildant ne daugiau nei 75 procentus kėdžių.
Vyriausybė išimti padarė tik olimpinei krepšinio atrankai: Kauno „Žalgirio“ arenoje stebėti rungtynes su galimybių pasu galės dar daugiau žmonių – apie 11 000 tūkstančių žiūrovų.
„Džiaugiamės valstybės požiūriu į šį renginį, kad jie traktuoja, kaip valstybinės svarbos renginį. Mes galime užtikrinti saugumą, ir sieksime jį užpildyti visais įmanomais būdais“, – teigia Lietuvos krepšinio federacijos direktorius Justas Kalinauskas.
Verslininkai džiūgauja: karantino švelninimas išjudino gyventojus
Anot verslininkų, įsibėgėjantis karantino laisvinimas kartu su galimybių pasu išjudino gyventojus. Kaimo turizmo sodybų atstovai pasakoja, kad žmonės vis aktyviau domisi, ieško vietų šventėms, renginiams, poilsiui.
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentė Agnė Vaitkuvienė sako: „Sujudimas jaučiamas visose sodybose. Ir dabar tie organizaciniai darbai senų užsakymų, perkeltų užsakymų. Įmonės, kurios ilgai darbuotojai nebuvo susitikę ieško tų laisvų datų, penktadienių, šeštadienių, kad galėtų susitikti ir komandos formavimo vakarėlį padaryti. Dabar ypatingai daug rezervacijų sulaukiame kitiems metams, kitam sezonui.“
Darbo netrūksta ir viešbučiams.
„Išties susidomėjimas yra labai nemažas, galiu pasidžiaugti tuo, kad iškarto pirmadienį įsigaliojus galimybių pasui žmonės patys noriai ėjo, rodė savo pasus. Sulaukėme ir skambučių ir begalės užklausimų, rezervacijų turim tiek asmeninėms šventėms, tiek didėja rezervacijos pačiame viešbutyje“, – sako Viešbučio „Moxy Kaunas Center“ vadovė Evelina Šukytė.
Renginių organizatoriai atvirauja: vasara jau išgraibstyta, šiam sezonui rasti vietos savo šventei ir įsigyti paslaugų jau sunku.
„Kiek tenka daryti su kolegomis pokalbius, yra tam tikros datos, kur tikrai nėra net ką rekomenduoti, visi žmonės jau yra rezervuoti tomis datomis. <…> Jau dėl kitų metų bendrauju su užsakovais. Atsiranda, kur kalba mažiau apie šiuos metus, kalba apie kitus metus 2022 metus“, – teigia renginių organizatorius Evaldas Venskutonis.
Galimybių pasą išsiėmė virš 200 gyventojų
Renginių organizatoriai džiaugiasi galimybių pasu, kurį jau išsiėmė 230 tūkstančių gyventojų. Informacinių technologijų specialistai aiškina, kad pasas sukurtas kokybiškai. Jį padirbti ar nulaužti sunku.
Nepriklausomas skaitmeninių produktų kūrėjas Jonas Lekevičius teigia: „QR kode yra skaitmeninis nepadirbamas parašas, kurį gali išrašyti tik e-sveikata, tai yra nepadirbamas, super saugus elementas.“
Anot ekspertų, jei verslininkai naudojasi sistema tinkamai, gudravimams ir galimybėms vietos nelieka.
„Nereikia pasitikėti tuo tekstu, ką rodo žmogus savo telefone. Reikia nuskenuoti jo QR kodą. Tuomet įvyksta to parašo patikrinimas ir antra visada verta patikrinti tapatybės kortelę, pažiūrėti, ar tai, ką duoda jūsų telefonas, kai nuskaitys QR kodą, sutampa su kortele žmogaus. Čia gali būti pagrindinė priežastis, kaip žmonės apeidinės, naudos kitų žmonių QR kodus“, – teigia J. Lekevičius.
Galimybių pasas sukurtas taip, kad niekas negali jo naudoti asmenų sekimui. Jį nuskaitant nėra būtinas net ir interneto ryšys.