Vidutinio greičio matuoklių sistemų Lietuvoje dar pridygs it grybų. Iki kitų metų vasaros jų bus įrengta net 112. O pradėti šiuos darbus nebuvo taip paprasta. Konkursą matuokliams diegti Lietuvos automobilių kelių direkcija skelbė dar pernai vasarą. Kilus teisiniams ginčams, tik po metų nuspręsta, kuri įmonė už beveik du milijonus eurų įrengs 112 vidutinio greičio matuoklių 56-iuose valstybinės reikšmės kelių ruožuose.
Iki 2021-ųjų liepos matuokliai išdygs intensyviausiose atkarpose, kur įvyksta daugiausia eismo įvykių. Tarp jų minima ir daugiau kameromis fiksuojamų atkarpų keliuose Vilnius-Kaunas ir Vilnius-Panevėžys.
„Dar atliks ir draudimo patikrinimą, ar yra sumokėtas kelių naudotojo mokestis, ar yra techninė apžiūra atlikta. Tai pakankamai platus diapazonas galimybių tų kamerų, kurios tikrai turėtų pagerinti saugaus eismo situacija Lietuvoje“, – sako l. e. p. direktorius Remigijus Lipkevičius.
Valstybinės reikšmės keliuose įrengiama ir 70 naujos kartos momentinių greičio matuoklių, o policija aktyviai greitį viršyti mėgstančius vairuotojus stebi ir su savaisiais trikojais. Ir būtent šie prietaisai tautiečius labiausiai erzina.
Esą dažniausiai pareigūnai juos paslepia, o galėtų apie trikojus įspėti iš anksto. Visgi dauguma mano, kad kontroliuoti pavojingai važiuojančius vairuotojus reikia:
„Gerai vertiname. Kuo daugiau – tuo geriau.“
„Vairuotojai nedrausmingi, tai gera priemonė.“
„Žinokite, jei kažkas viršija greitį, tai ir toliau viršys. O trikojai, aišku, jei policija juos stato, tai ženklų reikėtų, nes būna, kad slepia už krūmų ar stato ant viadukų ir tu tikrai jų nepamatysi ir tiesiog turėtų vairuotojus perspėti.“
„Aš skaitau, kad reikia. Aš daug metų važinėju ir būna, kad ir pats kažką padarau, bet taip, kaip pas mus vairuoja tai priemonių reikia.“
Pažvelgus į kelių policijos statistiką matyti, kad kontrolės tautiečiams išties reikia. Per septynis 2020-ųjų mėnesius užfiksuota net 300 tūkstančių greičio viršijimo atvejų – 50 procentų daugiau nei pernai, kai nuo sausio iki rugpjūčio nufotografuota 200 tūkstančių skraiduolių.
Ir šiemet tarp viršijančių greitį būta tikrų rekordininkų. Greitkeliu Vilnius – Kaunas vyrukas skriejo net 235 kilometrų per valandą greičiu, tad čia leistiną ribą viršijo daugiau ne du kartus. Lakstė tautiečiai ir gyvenamosiose zonose. Matuoklių akys ten nepražiopsojo 150-170 kilometrų per valandą važiavusių pažeidėjų.
Beje, šiemet iš 300 tūkstančių atvejų net 200 tūkstančių prigavo trikojai, o vidutinio greičio matuokliai – 40 tūkstančių.
„Skaičiai rodo, kad tai yra dažniausiai pasitaikantis pažeidimas, o žiūrint statistiškai, apie 35 procentai eismo įvykių, kurių metu žuvo žmonės, pagrindinė priežastis yra greičio viršijimas arba saugaus greičio nepasirinkimas“, – pasakoja vyr. tyrėjas Rytis Vosylius.
Viršijus greitį Iki 10 km per valandą – laukia tik įspėjimas, tačiau dažniausiai tautiečiai greičio pedalą spusteli smarkiau. Daugiausia greitis šalyje viršijimas nuo 11 iki 20-ies kilometrų per valandą. Už tokį nusižengimą jau laukia bauda iki 30-ies eurų.
Didžiausios sankcijos gresia leistiną greitį viršijusiems daugiau nei 50-ia kilometrų per valandą. Piniginė nuobauda tada jau siekia nuo 450 iki 550 eurų, taip pat ir vairuotojo pažymėjimo atėmimas nuo mėnesio iki pusmečio.