Apie tai, kokia bus koalicija, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja politologas Vladimiras Laučius ir viešųjų ryšių ir komunikacijos specialistas Linas Kontrimas.
Kodėl Blinkevičiūtė vengė pasakyti, kad nebus premjere?
V. Laučius: Tiesiog vienu metu, matyt, šioje partijoje, aiškiai buvo pamatyta, kad jeigu kandidatais į premjerus bus įvardijami kiti, ne tokie populiarūs politikai, tai rinkimų rezultatai socialdemokratų partijai gali būti liūdni. Ir kažkuriuo metu, vasarą, buvo, matyt, priimtas sprendimas aiškiai pasakyti, kad Vilija Blinkevičiūtė sieks premjero posto.
Na, bet tas sieks, reiškia, kad stengsis, kiek įmanoma, bet yra aplinkybių, kurios padaro tą siekinį neįmanomą.
Ar toks Blinkevičiūtės išsisukinėjimas nėra rinkėjų apgavystė?
L. Kontrimas: Taip, iš dalies tai – apgavystė, dėl to, kad vis dėlto pažadą, kurį jį davė, prisimename dabar akivaizdžiai – ji, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, imsis šito vaidmens. <...> Galbūt tas jos nėjimas įneštų tam tikros intrigos. <..> Ko dar nesame turėję – kad partijos pirmininkas nebūdamas premjeru labai aktyviai dalyvautų vidaus politikoje ir tvarkytų ministrų kabinetą. Nes kabinetą, pati Vilija Blinkevičiūtė pasakė – ji imsis formuoti, ji prisiima atsakomybę. <...> Vilija, matosi, išvis nenorėtų veltis į tai, kas čia netrukus prasidės Lietuvoje.
Kas Lietuvoje gali atsitikti?
L. Kontrimas: Atsitiks taip, kad turėsime margą koaliciją ir toj margoj koalicijoj bus personažų, kurie norės dėmesio. Plius, mes turėsime labai įdomią opoziciją. <...> Mes turėsime įdomų ketverių metų laikotarpį, kuriame, žiūrėkite, kas nutiks artimiausiu metu – faktas, kad po Vilijos sprendimo socdemai turi išspręsti krizę viduje ir krizę išorėje. Antras dalykas, mes matysime, kur link transformuojasi „Tėvynės sąjunga“. Nes „Tėvynės sąjungos“ transformacija, iš principo, gali lemti, ar jie po 4 metų gali laimėti, ar liks dar ketveriems metams ant suolo.
Kodėl ponia Blinkevičiūtė taip nenori užimti premjero posto?
V. Laučius: Klausimas, kiek žmonėms leidžia sveikata dirbti tikrai labai sunkų darbą ir sunkų ne ta prasme, kad ne sugebėjimų trūktų ar dar kažko, bet paprasčiausiai jis atima daug sveikatos, nes tai yra nuolatinis, kasdienis stresas. Baisus stresas. Kad ir eiliniams Seimo nariams neretai tenka susidurti su nuolatiniais pamazgų kibirais lygioj ar nelygioj vietoj. Premjerui tenka atlaikyti tikrai labai didelį psichologinį krūvį ir, jei žmogaus sveikata leidžia, na, tai dar, dar.
Bet jeigu nelabai leidžia, tai galima grynai žmogiškai suprasti, kad, na, tokios pareigos yra tiesiog per sunkios. Dar kartą pabrėžiu, kad ne dėl gebėjimų nebuvimo ar trūkumo, o tiesiog dėl sveikatos problemų. <...> Gali būti dėl nenoro galutinai, tarkim, susigadinti sveikatą. Ir taip gali atsitikti. Aš nesakau, kad yra kažkokių problemų dabar, bet jos gali labai greitai atsirasti, einant tokias pareigas, kur yra labai daug emocinio negatyvo.
Su kuo socialdemokratams naudingą sudaryti koaliciją?
V. Laučius: Nebūtų naudinga socdemams ir demokratams formuoti koaliciją su tomis politinėmis jėgomis, kurios gali sukelti didelių vidaus įtampų. Mes puikiai matome, kad koalicija su Liberalų sąjūdžiu netinka socdemams, bent jau netiko iki šiol. O dėl valstiečių jau labai seniai pasisakė ir Saulius Skvernelis ir kiti jo partijos atstovai. Taip pat ir Ramūnas Karbauskis pasakė, ką galvoja ir apie Skvernelį, ir apie visus, kurie su juo eina.
Tai apie tokią partnerystę dabar kalbėti būtų labai keista. <...> Jeigu atmestume Žemaitaičio efektą – tai, kas vadinama toksiška, tai iš esmės jo frakcija Seime ir būtų tas naudingiausias variantas ir pagal tos frakcijos kiekį, ir pagal tai, kokia ji galėtų būti prognozuojama, nes Ramūno Karbauskio partija čia nebūtų labiau prognozuojama už tą pačią „Nemuno aušrą.“
Visą pokalbį pamatykite straipsnio pradžioje.