Paaiškėjo ir kiek biudžetui kainuotų toks dosnumas, esą užtektų viršplaninių pajamų ir rezervo lėšų. Tačiau Vyriausybė nenusileidžia – kartoja, kad išmokos tik dar labiau išpūstų kainas ir abejoja skaičiavimais, kiek perviršio biudžetas surinks dėl išaugusių kainų. Paaiškėjo, kad greitų sprendimų nebus – valdantieji atšaukė kitą savaitę Seime planuotą neeilinę sesiją ir dėl siūlymų nebalsuos.
Panevėžietės Stasės šeimoje auga keturi vaikai ir šeima jau spėjo pajusti išsipūtusios infliacijos nasrus.
„Maisto krepšelis, ką galėdavau nupirkti kelioms dienoms 50 eurų sumokėdama, dabar moku 70–80 eurų“, – sako keturių vaikų mama Stasė Norgėlaitė-Charisovienė.
O šeimos pajamos esą net sumažėjo, nes Stasės vaiko priežiūros atostogos persirito į antrus metus.
„Pajamų prisidėjo 12 eurų, o nusiėmė virš 400“, – kalba moteris.
Taigi į prezidento Gitano Nausėdos siūlymą visoms daugiavaikėms šeimoms skirti tiek šimtų eurų, kiek atžalų auga, Stasė žiūri palankiai.
„Mano šeimai tai dideli pinigai. Jeigu kiekvienam vaikui – 400, taip, jau ženklu. Galiu suplanuoti kelionę iki jūros, vasarai atidėti pinigus, edukacijas, būrelius paplanuoti“, – sako Stasė.
Vienkartinę šimto eurų išmoką šalies vadovas siūlo skirti ir kiekvienam nepasiturinčių šeimų vaikui. Ir visiems senjorams. Prezidentūra šiandien registravo šiuos siūlymus. Kartu su NPD didinimu biudžetui tai kainuotų papildomus 165 mln. eurų. Nausėda mano, kad tam užtektų viršplaninių pajamų, nes žmonės dėl infliacijos sumokės daugiau pridėtinės vertės mokesčio, bei pinigų iš rezervo. Tačiau valdantieji kartoja savo. Esą išmokos tik dar labiau augins kainas.
„Svarbu neinspiruoti dar labiau infliacijos, neužpilti daug pinigų ant infliacijos malūno, nes galime pabloginti situaciją. NPD siūlymas yra simpatiškesnis nei pinigų lietaus“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
„Šių metų biudžete numatytas ir ženklus NPD didinimas žmonėms, kurie uždirba mažiausias pajamas, MMA didinimas ir kitų pajamų, kurios priklauso nuo biudžeto, indeksavimas. Vyriausybė ir toliau laikosi siūlymų, kuriuos yra pateikusi“, – komentuoja Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Finansų ministrė abejoja, ar biudžetas tikrai surinks tiek viršplaninių pajamų, kiek skaičiuoja Nausėdos komanda.
„Infliacijos augimas gali lemti ir mažesnį vartojimą, todėl tai nebūtinai atsiliepia biudžeto pajamoms. Finansų ministerijos ekonomistų modeliavimu, tie skaičiai, kurie galėtų būti susiję su didesnėmis biudžeto pajamom, yra gerokai mažesni negu pateikia prezidentūra“, – sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.
„Norėčiau paraginti kolegas, partnerius neieškoti priežasčių, dėl ko reikia susilaikyti padėti žmonėms. Mano tikslas buvo įvertinti situaciją. Ji tikrai lemia žmonių skurdimą ir tas skurdimo procesas yra greitesnis negu mes tikimės“, – teigia Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Prezidento tonas jau panašus į ultimatumą.
„Jeigu kažkas nenori šitų sprendimų įgyvendinti, turi labai aiškiai pasakyti priežastis, kodėl taip yra“, – sako G. Nausėda.
Mažiau aistrų kelia siūlymas vėl didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį – pusšimčiu eurų, iki 510-ies. Mažiausiai uždirbantiesiems per mėnesį pinigines tai papildytų dešimčia eurų.
„Tai neišgelbės. Nes kainos augs vis vien, o šimtas eurų ir padidintas NPD ištirps. Tikrai neamortizuos tų kainų“, – teigia finansininkė Vilma.
„Tai vis tiek yra viltis žmonėms eiti į priekį ir kabintis į gyvenimą. Ne taip, kaip finansų ministrė sako – pagalvosim, pasvarstysim, paanalizuosim, palauksim. Ko laukt? Kai namas dega, ko laukt? Kainos pakilusios žvėriškai“, – teigia „Sandraugos“ pirmininkas Kęstutis Juknis.
Su prezidentu NPD didinimą aptarę profsąjungų lyderiai siūlymą remia, nors pabrėžia, kad pirmiausia algas didinti turi darbdaviai, o ne biudžeto lėšos.
„Bent mūsų tyrimai rodo, kad atlyginimai didėja tik dėl alinančių viršvalandžių. Jeigu mes paimtume gryną atlyginimą, kokį statistinis darbuotojas uždirba, susidaro 600-700-800 eurų „į rankas“. Tai nėra kosmosas“, – sako profsąjungų vadovė Inga Ruginienė.
Tiesa, dalis ekonomistų mano, kad kainas NPD galimai didintų net labiau nei vienkartinės išmokos.
„Nes tai žmonės, kurie turi didesnę perkamąją galią ir jų išleisti pinigai galbūt galėtų labiau padidinti infliaciją“, – sako ekonomistas Tadas Povilauskas.
Tiesa, greitų sprendimų gali ir nebūti. Valdantieji atšaukė savo pačių kitą savaitę suplanuotą neeilinę Seimo sesiją. Dabar ją inicijuoti jau svarsto opozicija.