Nemalonų vaizdą ir nosį riečiantį dvoką sklindantį nuo Šerkšnio upelio užfiksavo dviračiu važiavęs kėdainiškis. Vyras apie taršą pranešė aplinkosaugininkams.
Atvykę specialistai apžiūrėjo balzganą upelį. Greitai nustatė ir teršėją – tai cukraus gamykla „Nordic Sugar Kėdainiai“.
„Susiradom įmonės darbuotoją, nuėjom į teritoriją ir suradom, kad iš vieno tvenkinio, lagūnos, kuriame saugomas purvas po runkelių nuplovimo, veržiasi per pylimą pralaužtą vanduo, nuotekos“, – sako aplinkosaugininkas Kęstutis Celiešius.
Gamyklos atstovai sako, kad tai – avarija. Neatlaikė tvenkinio įtvirtinimai, kur laikoma tūkstančiai kubinių metrų vandens, likusio nuplovus runkelius.
„Įvyko avarija, praplovus baseino pylimą išbėgo vanduo, kuris buvo naudojamas senose talpyklose, užsistovėjęs nuo seniau ir jis buvo naudojamas runkelių plovimui“, – pasakoja fabriko direktorius Arvydas Pretkelis.
Taip esą galėjo nutikti ir dėl į baseiną patekusio per didelio kritulių kiekio. Įmonė vandens pragraužtą ruožą sutvarkė dar tą patį vakarą. Spėjama, kad teršalai tekėjo apie parą.
„Kaip su aplinkosaugininkais kartu žiūrėjom, tai manome, kad ne daugiau 100-110 kubinių metrų“, – kalbėjo A. Pretkelis.
Taršios nuotekos upeliais pasiekė Nevėžį, Nemuną ir nutekėjo tolyn. Kokia tarša padaryta gamtai, dar tikslinama, laboratorijoje atliekami tyrimai.
„Bus organikos, BDS 7 teršalo, gal kažkiek azoto, ir pagrinde dumblas“, – sako K. Celiešius.
Laimė, kad avarija įvyko, kai šalta, jei būtų vasara, žalingi procesai pasijustų gan greitai.
„Biogeninė tarša yra tuo kenksminga, kad joje yra fosforo, fosforas prisijungia azotą, kurio yra tuose pačiuose taršaluose ir organiką. Tada auga tie vienadieniai dumbliai. Jie išima iš vandens deguonį, tai gyviai jau netenka deguonies automatiškai, ir vanduo žydi, ir vandens tas estetinis vaizdas“, – pasakoja K. Celiešius.
Įmonė „Nordic Sugar Kėdainiai“ baudos neišvengs. Tiesa, ji greičiausiai bus gerokai mažesnė nei pernai. Į aplinkosaugininkų akiratį ši cukraus gamykla Kėdainiuose pateka jau antrą kartą per metus.
Pernai sausį aplinkosaugininkai naktį užfiksavo grubų pažeidimą. Per paslėptą nelegalų 10 centimetrų diametro išleistuvą tekėjo pavojingas kondensatas. Jo į upes nutekėjo milžiniškas kiekis, skaičiuojama, kad apie 100 tūkstančių kubinių metrų. Žala gamtai siekė trečdalį milijono eurų. Įmonė žalą atlygino.