Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode jau kvepia pirmosios rožės. Šiame didžiausiame šalies rožyne žydi aukštaūgės, dar vadinamos „vikingų“ rožėmis.
„Šios rožės yra kilę iš tankiadyglio erškėčio, jis Lietuvoje savaime neauga. Galima pavienių rasti laukinių ar pilnavidurių senuose parkuose, prie sodybų. Bet šios rožės ypatingos tuo, kad jos atsparios šalčiui ir jos be galo populiarios Šiaurės šalyse, Skandinavijoje“, – sako kolekcijų skyriaus vadovas Arūnas Balsevičius.
Čia auga 34 šių rožių veislės. Kai kurios itin senos, išvestos dar 19 amžiaus pradžioje. Štai kokia gausybe žiedų aplipę Islandijoje itin populiarių rožių šakos.
„Mes turime jų įvairovę, atspindinčią jų auginimo arealą nuo Islandiškų veislių, turim labai daug suomiškų veislių, nes jos ten populiarios, o Škotijoje tankiadyglis erškėtis yra kaip nacionalinis augalas“, – sako A. Balsevičius.
Tiesa, mūsų krašte jos ne itin populiarios, gan greitai nužydi, o krūmai reikalauja daug priežiūros. Tačiau žiedų spalvų, formų ir aromatų įvairove jos nenusileidžia mums įprastoms rožėms.
„Kaip pati pirmoji ryški vasaros pradžios gėlė jos yra puikios ir jų žiedų spalvų gama nuo tokios burokinės, daug geltonų, rožinių veislių“, – teigia A. Balsevičius.
Gyventojai vis skuba į botanikos sodą, sako žiedų ir spalvų pasiilgę, o jų kaitinant saulei kasdien vis gausėja. Žydi ne tik rožės, rododendrai, pirmuosius žiedus jau skleidžia bijūnai, neįprasti akiai lubinai, aguonos ar įvairiaspalviai vilkdalgiai, daigeliui žinomi kaip irisai. O vilkdalgių botanikos sode arti šimto veislių.
Vilkdalgiai itin mėgsta saulę, tad šiai pakaitinus kaip mat ėmė skleisti įvairiaspalvius žiedus- o jų nuo baltos iki beveik juodos, daug ir margų.
„Mes stengiamės lankytojams pateikti, kad būtų kuo įvairesnė spalvų gama, kad būtų kuo įdomiau, norim parodyti jų tą tokią didesnę spalvų įvairovę, – sako botanikos sodo specialistas Ričardas Narijauskas.
Tiesa, kaip pastebi specialistai, šiųmečiai orai sujaukė kone visų augalų žydėjimą. Jei ankstesniais metais tam tikros jų grupės pražysdavo vienu metu, tai dabar tarsi lenktyniauja pavienės gėlės ar krūmai.
„Pernai, kai buvo šiltesnė žiema. Lengvas pavasaris, tai jie sužydo vienu metu, o šiemet vieni jau baigia nužydėti, o kiti dar tik pradeda žydėti, tai tokia sumaištis yra įvykusi“, – sako R. Narijauskas.
Specialistai sako, jei šiluma ir toliau lepins po savaitės kitos pražys ir visa gausi bijūnų bei mums įprastų rožių kolekcija.