• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje pradėjus diegti 5G ryšį, valdantieji siūlo naujos technologijos diegimą vertinti per nacionalinio saugumo kriterijus, o nepatikimų tiekėjų neprileisti prie šaliai svarbių objektų. Pasak Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Lauryno Kasčiūno, tokiu būdu siekiama užkirsti kelią Kinijai per 5G technologijas ateiti į Lietuvą.

Lietuvoje pradėjus diegti 5G ryšį, valdantieji siūlo naujos technologijos diegimą vertinti per nacionalinio saugumo kriterijus, o nepatikimų tiekėjų neprileisti prie šaliai svarbių objektų. Pasak Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Lauryno Kasčiūno, tokiu būdu siekiama užkirsti kelią Kinijai per 5G technologijas ateiti į Lietuvą.

REKLAMA

Plačiau apie tai NSGK pirmininką L. Kasčiūną TV3 Žinių „Dienos komentare“ kalbino Vladimiras Laučius.

Šiandien su ministru A. Anušausku kalbėjote apie tai, kaip turėtume kovoti su grėsmėmis, kurias kelia 5G ryšio tiekėjai. Kokios tai grėsmės ir kokios bus priemonės, kurių mes imsimės?

Su 5G ryšio plėtra atsiranda daug įvairių naujų galimybių mūsų visai Vakarų civilizacijai, nes mes pereiname prie to naujo etapo kaip daiktų internetas. Tai atsiranda daug naujų galimybių, bet kartu atsiranda ir daug naujų rizikų, susijusių su mūsų duomenų apsauga, su mūsų teise į privatumą ir tuo, kas tas privatumas nebūtų pažeistas.

REKLAMA
REKLAMA

Šioje vietoje norėčiau pasakyti, kad Kinijos kompanijos pagal Kinijos įstatymus yra įpareigotos duomenis, kuriuos jos kaupia įvairiose pasaulio valstybėse, Kinijos vyriausybės pageidavimu, esant reikalui perduoti Kinijos vyriausybės žinion, o tai reiškia, kad ir Kinijos saugumo tarnybų žinion. Tai mes turime apsispręsti, ar norime gyventi tokioje Kinijos kontroliuojamoje technosferoje. Tai mūsų pataisos būtent į tai ir atsako.

REKLAMA

O kas iš to, kad Kinija kažką žinos apie kai kuriuos Lietuvos piliečius? Ar tai tikrai kelia grėsmę?

Kiekvienas sau atsakykime, ar mūsų privačių duomenų sisteminimas ir nutekinimas yra tai, ko mes norime, ar tai, ko mes nenorime. Man atrodo, kad mes jaučiame tą duomenų apsaugos poreikį, ką rodo ir neseniai nuskambėję įvairūs skandalai. Mes čia kalbėtume apie dar didesnį, platesnį duomenų kiekį. Tai šia prasme jų apsauga yra strategiškai reikšmingas dalykas.

REKLAMA
REKLAMA

Kitaip tariant, jūs užkirtote kelią per 5G technologijas Kinijai ateiti į Lietuvą?

Toks mūsų siekis. Tos pataisos būtent į tai ir orientuotos.

Šiomis dienomis viena pagrindinių saugumo aktualijų yra padėtis prie Ukrainos sienų, kur Rusija telkia didžiules karines pajėgas. Jūsų manymu, koks bus to telkimo rezultatas? Ar Rusija imsis karinio konflikto, ar tai yra tik grasinimas?

Pagal tai, ką jie yra sutelkę, galima kalbėti, kad jie yra pasiruošę tam tikro riboto masto, riboto dydžio karinei intervencijai. Tačiau yra be abejo labiausiai aptarinėjami geopolitiniai scenarijai. Tai yra scenarijai, kurie neperžengia raudonosios linijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ko galėtų Putinas siekti? Pirmiausia, matykime bendrą istorinį kontekstą. Tai yra noras pasodinti Kijevą su separatistais prie vieno derybų stalo. Tai reiškia, kad Kijevas pripažintų tas nelegalias, Rusijos sukurtas Luhansko ir Donecko respublikas. Rusijos interesas yra integruoti šias respublikas, kurias ir toliau kontroliuotų Kremlius, bet už jų gyvenimą mokėtų Kijevas, į Ukrainos politinį gyvenimą. Ką tai reiškia? Jie turėtų ypatingą statusą, separatistai būtų amnestuoti ir jie darytų įtaką Ukrainos politiniam gyvenimui. Tai čia yra esminis politinis tikslas.

REKLAMA

Jeigu mes kalbėtume apie galimus karinius scenarijus, jeigu Rusija nuspręstų peržengti raudoną liniją, čia yra keli variantai, kuriuos įvardija ekspertai. Pavyzdžiui, toks dalykas, kad dabar Rusijos okupuotas Krymas turi problemų su vandens tiekimu. Vanduo ateina iš Ukrainos kontroliuojamos Chersono srities. Ukrainiečiai nusprendė to vandens netiekti. Tai irgi yra spaudimas Ukrainai galimai tą vandenį atnaujinti. Arba kalbama apie desantinių pajėgų nusileidimą Chersono srityje, kad būtų perimta to vandens kanalo kontrolė.

REKLAMA

Kitaip tariant, gali būti, kad agresija prasidės būtent Chersono srityje, siekiant užtikrinti vandens tiekimą Krymui?

Kalbama apie Chersoną, kalbama ir apie Donbasą. Pavyzdžiui, prisidengiant taikdarystės misija, kaip Kalnų Karabache, įvesti taip vadinamus Rusijos taikdarius, o tai iš esmės ne taikdariai, o Rusijos karinės pajėgos, įvesti į tą Donbase Rusijos kontroliuojamą teritoriją, kad parodytų, jog jie gina rusakalbius, kad gina Rusijos piliečius, kaip tik dabar Rusija išdalino labai daug pasų Donbaso gyventojams, ir taip sustiprinti savo karinį buvimą būtent šiose teritorijose.

Dar vienas iš scenarijų yra tas, kad Rusijai reikia mažos, nedidelės pergalės perimti vieną ar kitą strateginį tašką jau Ukrainos kontroliuojamoje teritorijoje.

Visą pokalbį su Laurynu Kasčiūnu žiūrėkite „Dienos komentare“, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų