Verslininkas iš Raseinių Romualdas sėda į vieną iš 4 savo autobusų, bet sako, kad dabar į gatves išrieda gerokai rečiau, nes ne tik jo verslas, bet visas miestas dėl koronaviruso – sąstingyje.
„Autobusai nevykdo verslo ir neneša pajamų, tai vienaip ar kitaip kalbant yra nelinksma. Dabar susižiūrim savo techniką, remontas irgi reikalauja išlaidų, labai čia negalime investuoti, nežinom ateities, bet ateity bus geriau. Toli mes nevažiuojam, į Vokietiją, Prancūziją, važiuojam po „soclagerį“ tą ir mums pakanka čia“, – sako „Romirbus“ savininkas Romualdas Dubinskas.
Vasarą užsakymų buvo padaugėję, Romualdas dažniau keliaudavo su vietos bendruomenėmis. Tačiau visa jėga rudenį rajonui smogęs koronavirusas neleidžia įsivažiuoti vyro verslui.
„Birželis, liepa, rugpjūtis, rugsėjis važiavom taip neblogai palyginus, kadangi bendruomenės gavo finansavimus, rašė projektus.“
Ne tik Romualdo verslas išgyvena sunkesnius laikus. Raseiniuose veikiančių kavinių, restoranų, valgyklų darbuotojai atviri – pastarosiomis savaitėmis mieste, kur liepsnoja viruso židiniai, klientų srautai kai kur susitraukė perpus.
„Šiomis savaitėmis tai per pusę sumažėjo klientų, tai kaip visada būdavo. Iš viso mieste labai mažai žmonių yra, daug labai įstaigų nedirba, mieste labai žmonių sumažėjo, Raseiniai yra tušti“, – pasakoja valgyklos gamybos vedėja Danutė Gilienė.
Raseiniuose naujų koronaviruso atvejų kiek mažėja. Jei blogiausiomis dienomis rajonas skaičiuodavo po 40 naujų COVID-19 atvejų per dieną. Praėjusį savaitgalį infekcijų užfiksuota dvigubai mažiau, tačiau nei sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, nei visuomenės sveikatos specialistai džiaugsmu nedega.
„Pati sudėtingiausia situacija išlieka Raseinių savivaldybėje“, – teigia A. Veryga.
A. Veryga kartu su visuomenės sveikatos specialistais kartoja, kad tikrasis sergamumas Raseinių rajone nežinomas, nes žmonės neina profilaktiškai testuotis, nors tam turi visas galimybes, neva viruso grėsme žmonės netiki.
„Nepaisant to, kad yra sudarytos sąlygos gyventojams testuotis, vis tik tai tas testavimas jis vyksta labai vangiai ir girdime tokių tikrai nerimą keliančių naujienų, kad gyventojai nelinkę tikėti virusu, nesupranta situacijos rimtumo“, – kalbėjo A. Veryga.
Raseinių rajone – virš 30 tūkstančių gyventojų, tačiau šiame punkte apsilankė tik kiek daugiau nei pusantro tūkstančio.
„Jeigu nieko nejaučiu, man viskas gerai, tai ko aš ten? Jeigu jausčiausi, tai taip. Bet jeigu nesijauti, tai ko ten be reikalo tikrintis.“
„Neina. Bijo. Gal ras, paskui guldys į ligoninę arba izoliuotis reiks.“
„Bijo sužinoti, kad serga.“
„Žmonės negalvoja, kol pačiam nieko neatsitinka, nieko nedaro.“
„Atsigeriu alaus, bendrauti nesistengiu. Mums draugų nereikia.“
„Šiandien pasižiūrėjus mobilaus punkto užimtumą, matėsi, kad beveik pusė laikų buvo laisvų, šnekant apie kitas dienas, ateinančias dienas buvo ryte užsiregistravę po 20, 30 žmonių, kai numatyta vietų gerokai daugiau – apie 240“, – sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Rolanda Lingienė.
Viskas, ką reikia padaryti Raseinių rajono gyventojams, paskambinti į karštąją koronaviruso liniją ir užsiregistruoti, tačiau ši užduotis atrodo per sunki.
„Yra daroma viskas, kas įmanoma, tačiau žmonių sąmoningumas toli gražu ne toks, kokio tikėjomės. Ir norime, ir laukiame, ir tas atsakingumo momentas, tas nihilizmas yra pakankamai išplitęs“, – pasakoja Raseinių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Violeta Užringienė.
„Tikrai negalime pasakyti, kad aktyvūs Raseiniškiai yra. Dėl įvairių teorijų. Vieni skaito, kad čia panašiai, kaip gripo epidemija. Ypatingai tie, kurie nesijaučia sergantys, neturi požymių, masto, kad bereikalingai save apribos“, – teigia savivaldybės administracijos direktorius Edmundas Jonyla.
Raseinių savivaldybės atstovai konstatuoja, ištirti visą miestą, rajono gyventojus – neįgyvendinama misija.
„Neįmanoma patikrinti. Juo labiau kad mes esame kaimiškas rajonas. Kai kuriuose pakraščiuose žmonės išvis mažai bendrauja, nueina ten į parduotuvę, maisto produktų nusiperka, vaikai gal kartais atvažiuoja. Tikrai šito dalyko negalėsim pasiekti“, – kalbėjo E. Jonyla.
Sveikatos apsaugos ministras aiškina, kad trečiadienį Vyriausybė bandys perrimti situaciją į savo rankas. Ne visoje Lietuvoje, bet didžiausiuose židiniuose: Raseiniuose, Radviliškyje gali įsigalioti naujos taisyklės – vėl grįžtama prie ribojimų.
„Kai kurių priemonių galim tikrai pamatyti ir tokių, kurios buvo karantino metu Lietuvoje paskelbtos. Aš šiandien negalėčiau detalizuoti kokios priemonės bus siūlomos. Dėl jų bus kalbamasi su pačiomis savivaldybėmis“, – sako A. Veryga.
Anot A. Verygos, Raseiniuose, Radviliškyje galimi įvairūs scenarijai. Labiausiai tikėtina, kad trumpės barų, kavinių, restoranų darbo laikas, tačiau ribojimų gali būti ir daugiau.
Veryga neatmeta nei vienos karantino metu taikytos taisyklės. Tai reiškia, kad gali būti apribota ir gydymo įstaigų, kitų paslaugas teikiančių įstaigų veikla, trumpėti parduotuvių darbo laikas.