Jas stebėjęs Lietuvos kariuomenės vadas prasitaria ir apie datas, kada Lietuva įsigis ukrainiečiams puikiai padedančias okupantus naikinti raketų salvines sistemas HIMARS bei kada atvyks pirmieji mūsų šalyje dislokuojamos Vokietijos brigados kariai.
Lietuvos bei Portugalijos specialiosios pajėgos šturmuoja teroristų užgrobtą karinį laivą. Aidi šūviai, kariai kateriuose užtikrina perimetro saugumą, visi ginklai nukreipti laivą, kur jau vyksta teroristų likvidavimo operacija.
Vyksta bendros Lietuvos bei Portugalijos specialiųjų pajėgų pratybos. Jas stebi aukšti mūsų šalies ir svečių kariškiai. Anot portugalų, jų šalyje tokios pratybos dažnos – beveik 1800 kilometrų pakrantės su Atlanto vandenynu turinti Portugalija yra pasiruošusi jos gynybai. Ne ką mažiau tokios pratybos svarbios ir mums.
„Mes turim suskystintų gamtinių dujų terminalą. Tai ypatingos svarbos objektas Lietuvai. Ir jis reikalauja ypatingo dėmesio“, – tvirtina Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.
Lietuvių ir portugalų karinis bendradarbiavimas tęsiasi jau nuo 2007-ųjų metų. Tada pirmieji jų kariai atvyko į Šiaulius, patruliuoti oro erdvėje. Dabar Lietuvoje treniruojasi 150 portugalų jūrų pėstininkų. Nors abiejų šalių klimatinės sąlygos labai skiriasi, portugalų kariai sako, kad turi būti pasiruošę kariauti ir Afrikos dykumose, ir siaučiant pūgai Lietuvoje.
„Klimato sąlygos verčia mus rinktis kitokius ginklus, kitokias uniformas ir kitokią taktiką. Todėl Lietuvoje treniruotis ir yra gerai – gauname tokios, visiškai kitokių oro sąlygų patirties“, – kalba Portugalijos kariuomenės vadas Antonio Silva Ribeiro.
O lietuviai ruošiasi mūsų krašto gynybai. Tiesa, kyla keblumų. Kariuomenės vadas atskleidė kodėl brangiausias, 400 milijonų eurų kainavęs, Lietuvos kariuomenės pirkinys – pėstininkų kovos mašinos „Vilkas“ vis dar nėra pilnai integruotos mūsų kariuomenėje. Nors nuo sutarties pradžios parėjo jau daugiau nei penkeri metai.
„Jų pristatymas trupučiuką vėluojasi, dėl objektyvių ir subjektyvių priežasčių. Objektyvi priežastis yra pandemija, kur karinei industrijai buvo kliūtis įgyvendinant šitą projektą ar pristatant laiku. Kitas dalykas – subjektyvus. Tai yra nauja technologija reikalaujanti nuolatinė priežiūros ir nuolatinių pataisymų, kad gautume tokį produktą, kokį ir užsakėme“, – aiškina V. Rupšys.
O kol vadinamieji „boxeriai“ keliauja, kariuomenė ruošiasi naujam pirkimui. Tai ukrainiečiams naikinti okupantus labai padedanti amerikiečių raketų salvinė sistema sutrumpintai vadinama HIMARS. Jas vadas tikisi Lietuvoje turėti po penkerių metų.
„Dabar vyksta tokios analizės etapas ir pokalbiai su amerikiečių puse“, – sako V. Rupšys.
Lietuvos kariuomenės vadas prakalbo ir kada Lietuvoje bus dislokuoti pirmieji mūsų šalyje steigiamos Vokietijos brigados kariai. Planuoja, kad tai įvyks jau rugsėjį.