Ką Lietuvai reiškia blogi santykiai su Kinija, TV3 žinių „Dienos komentare“ aptarė ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jovita Neliupšienė.
Ką jūs galite apie tai pasakyti? Ar tie nuogąstavimai pagrįsti?
Mes iš tikrųjų nuo gruodžio 1-osios girdime ypatingus mūsų įmonių nusiskundimus. Dauguma besiskundžiančių įmonių krovinių yra įstrigę Kinijos muitinėje ir signalų gauname įvairių. Bėda ta, kad oficialiai Kinija nėra mums įvedusi jokių sankcijų, nėra jokių oficialių dokumentų, kurie patvirtintų ir galėtų mums leisti labai aiškiai įvertinti, koks gi yra tas poreikis.
Mes girdime iš įmonių, kad kroviniai stringa, kad muitinėje negalima tęsti procedūrų, arba tos procedūros nevyksta taip, kaip vykdavo iki tol.
Bet kalbama ne apie tai, kad tiesioginiai Lietuvos ir Kinijos santykiai gali būti problema, kalbant apie importą ir eksportą, bet kinų spaudimas partneriams Europos Sąjungoje, potencialiems investuotojams, kurie jau dabar, anot kai kurių pramonininkų atstovų, yra atbaidomi nuo Lietuvos.
Iš tiesų, ypač Kinijos spaudoje matėme ir grasinimų, ir oficialesnių pareiškimų, kad dabar bus bandoma paveikti tarptautines kompanijas, kurios bendradarbiauja su Lietuva, ar veikia Lietuvoje. Kol kas labai aiškių signalų, ar signalų, kurie sakytų, kad mes dabar turime labai susirūpinti ir imtis kažkokių ypatingų veiksmų, negirdime.
Bet vėlgi viskas atsiremia į tai, kad visa tai remiasi nuogirdomis arba grasinimais už akių.
Kai kurie ekonomistai sako, kad mes savo kišenėmis galime pajusti augančias kainas, nes nebus kuo pakeisti kai kurių iš Kinijos importuojamų prekių ar komponenčių, ir ieškant kitų rinkų, kur galima jų rasti, tiekėjai paprasčiausiai kels kainas ir mes visi tai pajusime savo kišenėmis. Ar realu, kad jau kitais metais tai galėtų atsitikti?
Aš negaliu garantuoti, kad, pavyzdžiui, plastikinės gėlės nepabrangs, bet iš tiesų, jei kalbame apie sudėtingesnius komponentus, kuriuos mes importuojame, tai poveikis kainai tikrai nebūtinai yra didelis. Reikia įvertinti, ar yra galimybė rasti tą produktą kitose rinkose, o jeigu ir galima rasti kitose rinkose, klausimas yra, kokia kaina to konkretaus produkto alternatyvioje rinkoje.
Poveikis bus tas skirtumas tarp kiniškos prekės vertės ir alternatyvios rinkos prekės vertės.
Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.