Susikibę už rankų ir nešini akmenukais – taip tyloje žmonės Gargžduose žengė Atminties eisenoje. Žudynių vietoje sušaudyti žydai buvo pagerbiami tylos minute. Būtent Gargžduose prieš 80 metų surengtos pirmosios masinės žydų žudynės Lietuvoje.
„Tai buvo susiję su specialiu nurodymu iš Berlyno – naikinti visus žydus ir visus komunistus ar prijaučiančius komunistams, 25 kilometrų atstumu nuo Vokietijos sienos. Gargždai buvo tuometės Vokietijos pasienyje“, – sako Nacių ir sovietų nusikaltimų komisijos direktorius Ronaldas Račinskas.
Tad kai Gargždus užima vokiečiai, jie kitą dieną, birželio 23-ąją, suima 200 vyrų ir vieną moterį, o birželio 24-ąją juos šioje vietoje sušaudo. Minėjime skamba šių aukų vardai.
„Tai vaikai, kurie galėjo būti mano vaikais. Tai motinos, tarp kurių galėjo būti mano mama ar aš pats. Kaip žmogus aš šokiruotas. Ir kai mes kalbame apie Holokaustą, mes nebadome pirštu kaltindami. Niekas nėra atsakingas, niekas nėra kaltas už tai. Praėjo 80 metų. Ir tikrai lietuviai, kaip tauta, nėra atsakinga už Holokaustą. Tikrai. Jei Lietuvos nebūtų okupavę naciai, šiandien 20–30 tūkstančių žydų čia ir toliau gyventų kurdami dar sėkmingesnę Lietuvą“, – teigia Izraelio ambasadorius Yossef Levy.
Pagal žydų tradiciją, prie žudynių vietoje stovinčio paminklo susirinkusieji padeda specialiai rankose šildytus akmenėlius, ant kurių užrašyti nužudytųjų vardai. Tokį padeda ir Vokietijos ambasadorius.
„Jie buvo nužudyti vokiečių mano tėvynės vardu. Todėl aš, kaip Vokietijos ambasadorius, turiu čia būti. Mes manome, kad turime nepamiršti to mūsų istorijos siaubo XX amžiuje“, – kalba Vokietijos ambasadorius Matthias Sonn.
Minėjime buvo apsilankiusi ir premjerė Ingrida Šimonytė: „Tos žiaurios atminties negali pakeisti. Tad yra labai svarbu, kad mes ją prisimintume. Todėl, kad neapykantos toks jau būdas – ji iš pradžių po truputį, iš pradžių gal ironiškomis ar groteskiškomis formomis pasireiškia, gal atrodo, kad neverta į tai kreipti dėmesio, bet mes esame istoriškai pražiūrėję tuos momentus, kada iš to išvirsta ta ugnikalnio lava, kuri viską nušluoja savo kelyje. “
Tokios minėjimo eisenos, kaip ši Gargžduose, vyks visoje Lietuvoje. Jos – viena iš iniciatyvos, pavadintos „Atminties keliu“ dalis. Taip žydų tragedijai neabejingi žmonės nori aplankyti visas masinių žudynių vietas, kurių šalyje per du šimtus.