Politologai ir komunikacijos ekspertai aiškina, kad tyla paranki didžiosioms partijoms. O drąsesnes kampanijas stabdo tų senųjų partijų sukurpta tvarka ir griežtos partijų finansavimo taisyklės. Tad į Amerikos rinkimų šou ir žmonių įsitraukimą galime žiūrėti nebent su pavydu.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Daugiatūkstantinės minios, ištisas minutes trunkančios ovacijos ir aistringi gerbėjai – Jungtinių Valstijų kandidatų į prezidentus priešrinkiminiai šou abejingų nepalieka ne tik amerikiečių, bet ir viso pasaulio. Lietuvą su Amerika lyginti nebūtų visai teisinga, tačiau dėmesio pačių rinkimų svarbai paradoksai akivaizdūs.
„Rinkimai nėra loterija, tai yra atsakingas pilietiškumo egzaminas“, – nufilmuotame vaizdo įraše sako Saulius Skvernelis.
Iki Seimo rinkimų likus tik kiek daugiau nei pusantro mėnesio, daug politikų rūpinasi agitacija socialiniuose tinkluose, reklamuoja savo rinkimų sąrašo numerius. Nedidelė dalis jau bando kurti klipus.
Kai kas iš dangaus neseniai vėl mėtė ledus, tik neigia, kad tai – politinė reklama. Kai kurie prieš rinkimus ir prie pulto stoja.
Pasigenda politinės reklamos
Bet dauguma tiesiog pamažu važinėja po Lietuvą dalydami lankstinukus. Tam, kad eilinis žmogus susitiktų su sau įdomiais politikais, reikia nemažos sėkmės.
„Pusantro mėnesio iki rinkimų, bet mes žiūrime į orą – garsiau paukščiai čiulba negu politikai kalba“, – tikina VU KF Politikos komunikacijos centro vadovas Linas Kontrimas.
Panevėžiečiai taip pat sako pasigendantys aktyvios politinės reklamos:
„Dabar tik vieną plakatą mačiau, daugiau nieko nėra.“
„Kad jie daugiau bendrautų su žmonėmis ir savo tuos planus atskleistų, koks jų tikslas.“
„Tai va, žada Jakilaitis reklamą daryt, pirmadieniais klausinėt tų kandidatų. O šiaip tai trūksta reklamos, labai trūksta.“
„Kol kas ne, gal dar atostogauja seimūnai.“
„Diskutuoja per radiją, programas ar skaitot partijų. Niekur dar nematom.
„Tikrai nesijaučia, dabar yra atostogos, tokiais įspūdžiais gyvenam kitais.“
Dalis tiesos šiuose pasvarstymuose yra.
„Vasara yra atostogų metas, plakatus galima kabinti – jų niekas nematys“, – sako politologas Ignas Kalpokas.
Sugriežtintos taisyklės ne į naudą
Kita vertus, didžiosioms partijoms, turinčioms savo ištikimų rinkėjų ratą, verstis per galvą nėra didelio reikalo.
„Kol visi snaudžia, tol jie neturi ką prarasti, o kai jau įsibėgės kampanija, visi turės labai trumpą laiką tam, kad apie save primintų“, – teigia politologas Kalpokas.
Susižerti simpatijų užtat gali spėti tie, kurie jau dabar rimtai dirba važinėdami po Lietuvą.
„Rinkimų kampanijos metu turėtų sproginėti nauji pažadai, naujos programos, naujos spalvos. Nieko to nematome. Nėra, ką eksponuoti. Yra per daug tuštumos politikoje, pseudoįvykių sukurta, pseudoveikėjų, kurie nėra lyderiai“, – kalba L. Kontrimas.
Ekspertai svarsto, kad ne į naudą mūsų politiniam klimatui ir sugriežtintos partijų finansavimo taisyklės, įnešusios skaidrumo, bet atėmusios įdomumą.
„Amerikoje veikia neįsivaizduojami mums pinigai ir ten politinių kampanijų finansavimai yra, palyginti su mūsų, labai jau laisvi. Dėl šitos priežasties kandidatai ir partijos gali sau leisti didžiules kampanijas“, – komentuoja I. Kalpokas.
„Jeigu nebus atlaisvinama rinkimų kampanijų eiga, jeigu nebus atlaisvinamas partijų finansavimas, skaidrus, aiškus ir patikimas, mes ir toliau matysime nykimą šitos pagrindinės demokratijos šventės“, – teigia VU KF Politikos komunikacijos centro vadovas.
Seimo rinkimų pirmasis turas vyks spalio 13 dieną.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.
-Cha, čia kaip LR TV kanalų "ŽYYNIOS", per viena kaanalą pamatei kitų analų neverta net žiūrėti...
Landsderginį dezinformacijos elertę senai galima buvo uždaryti, nei tratinus 80 milijonų jų išlaikymui iš piliečių mokesčių,
-lndsderginių propagandai..