Vos tik išgirdę žinią apie galimybę paskiepyti savo darbuotojus, verslininkai suskubo juos apklausti ir įtraukti į sąrašus. Štai Šiauliuose įsikūrusios parduotuvės vadovė jau pildo darbuotojų sąrašą, kurie norėtų vakcinuotis nuo koronaviruso, pirmiausia apklausiamos kasininkės ir salės darbuotojai.
„Mes gal ir ne pirmose fronto linijose, kaip medikai, bet antrose tai tikrai. Nes kiekvieną dieną mūsų darbuotojai turi tūkstančius kontaktų su klientais ir visą tą pandemiją tikrai jautėsi įtampa, žmonės jautėsi neapsaugoti, nors dėjome visas pastangas“, – sako personalo direktorė Gitana Čeilutkienė.
O kasininkės siūlymą skiepytis nuo koronaviruso priima itin džiugiai – moterys tikisi, kad pagaliau galės sugrįžti į gyvenimą:
„Siūlo, tai sutinkame, aišku, gal geriau bus, bent jau nesirgsime.“
„Ne, ne, jokių abejonių dėl skiepo, reikia skiepytis ir visus kviečiu.“
„Norisi pakeliauti, norisi kažkur išvažiuoti per atostogas, tai būtinai reikia pasiskiepyti.“
Tiesa, dar vakar sveikatos apsaugos ministerija skelbusi, kad skiepytis nuo koronaviruso galės įmonės, kuriose dirba ne mažiau kaip 100 darbuotojų, sukėlė nemenką sumaištį. Verslai pradėjo registruotis, tačiau vėliau paaiškėjo, kad vakcinuotis galės tik tos įmonės, kuriose fiksuojami koronaviruso židiniai.
„Prioritetas teikiamas toms įmonėms, kurių veiklos srityje yra fiksuojama daugiausia židinių – tai apdirbamosios gamybos įmonės, įvairūs fabrikai, siuvyklos ir panašios įstaigos, kuriose daugiausia nustatoma atvejų. Ir jos gaus skiepą po kitų tą savaitę vakcinuojamų prioritetinių grupių“, – pasakoja vyriausiasis specialistas Lukas Galkus.
O kol sveikatos apsaugos ministerija tikslina tvarką pagal kurią bus skiepijami darbuotojai, mažesnėse savivaldybėse įmonės jau skuba teikti paraiškas. Štai Marijampolė skiepyti maisto pramonėje dirbančius žmones pradėjo dar šeštadienį. Tiesa, situacija liūdna. Pasak mero, norinčiųjų vakcinuotis šiuo metu yra daugiau, nei savivaldybė gauna skiepų.
„Norinčių skiepytis įmonių yra eilė, turbūt dabar virš 10 įmonių, kurie yra pareiškę norą. Ir tikrai vakcinos reikia, nes mes rytoj baigiame mums skirtą 1600 „AstraZeneca“ kiekį ir mes kitą savaitę, kad ir turime įmonių, neturime vakcinos ir negalėsime vakcinuoti“, – teigia Marijampolės meras Povilas Isoda.
Aiškinti sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą skiepų tvarką šiandien turėjo ir premjerė Ingrida Šimonytė. Kol kas Lietuva dar nepanaudojo apie 40 tūkstančių ,,AstraZeneca“ naujai pervadintos į ,,Vaxzevria“ vakcinos dozių. Pasak premjerės, šiuos kiekius reikia efektyviai išnaudoti įmonėms, kurios turi didelius kolektyvus, ir taip pamažu judėti prie masinės vakcinacijos.
„Masinė vakcinacija turėtų prasidėti jau maždaug po mėnesio“, – kalbėjo Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
O kai kurių įmonių darbuotojai ir toliau laukia skiepų kaip išsigelbėjimo. Izoliuotus laidus ir kabelius Panevėžyje gaminančioje įmonėje dirbančios moterys viliasi, kad gavusios vakciną galės pamatyti gimines, aplankyti artimuosius:
„Aš laukiu, ir vasarą norisi keliauti, turiu seną mamą – kito kelio nėra. Aš už skiepus.“
„Reikia skiepytis tikrai, nes matome ,kas darosi, kitaip nieko nebus.“
„Jokiu būdu nebus prievartinis skiepijimasis, laisvanoriškas, jei žmogus nori. Tai mes į sąrašą įtrauksime, o jei ne – neversime daryti to, kas jam nepatinka“, – sako „Lietkabelis“ generalinis direktorius Sigitas Gailiūnas.
Pasak sveikatos apsaugos ministerijos, įmonių darbuotojai galės rinktis bet kokią vakciną, tačiau panašu, kad siūloma bus ,,AstraZeneca“, mat jos likučių kol kas yra daugiausia. Pagal numatytą ministerijos tvarką savivaldybei įmonės vadovas turi pateikti darbuotojų sąrašą, tiesa, į jį negali patekti artimieji ar draugai – tik toje įmonėje dirbantys asmenys.
„Visą informaciją esame pateikę vakcina.vilnius.lt. Įmonės gali ten pildyti ir siųsti savo sąrašus. Mes skiepysime savo centruose“, – pasakoja administracijos direktorė Lina Koriznienė.
Kitos – mažesnės savivaldybės įmonių skiepijimą organizuoja ne savivaldybėse, o pačiose įmonėse. Sodros duomenimis, uždarųjų akcinių bendrovių ir akcinių bendrovių, kuriose yra daugiau nei 100 darbuotojų Lietuvoje priskaičiuojama virš tūkstančio.