Lietuvos stačiatikių metropolito Inokentijaus kvietimu Vilniuje surengta procesija už Lietuvos stačiatikių vienybę ir karo Ukrainoje stabdymą. O eisenoje nedalyvavę nuo bažnyčios atsiriboję ir iš pareigų atleisti kunigai tokią procesiją kritikuoja.
Vilniaus širdyje, prie Aušros vartų esančioje Šventosios Dvasios cerkvėje, į pamaldas susirinko šimtai tikinčiųjų. Ortodoksų metropolitas Inokentijus sukvietė žmones dalyvauti procesijoje palaikant Lietuvos stačiatikių vienybę ir karo Ukrainoje stabdymą.
O nesutarimai Lietuvos stačiatikių bažnyčioje, kuri pavaldi Maskvos patriarchatui, prasidėjo tuomet, kai trys kunigai sukritikavo Maskvos patriarchą Kirilą, kuris pareiškė palaikantis karą Ukrainoje. Vyskupas Amvrozijus aiškina, kad Lietuvos stačiatikių bažnyčia karo nepalaiko ir tą aiškiai yra išsakęs metropolitas Inokentijus.
„Visa mūsų bažnyčia pasisako prieš karą, meldžiasi, kad tas karas pasibaigtų ir už žmones, kurie mirė Ukrainoje, ir už tuos, kurie dabar kenčia ten. Čia yra mūsų krikščionių pareiga, kurią mes ir atliekame“, – tikina vyskupas Amvrosijus.
Keli šimtai susirinkusiųjų, tarp jų ir nuo karo pabėgę ukrainiečiai, pajudėjo nuo Aušros vartų iki Dievo motinos katedros. Tokia vienybės procesija surengta kilus nesutarimams Lietuvos stačiatikių bažnyčioje, kuri pavaldi Maskvos patriarchatui. Balandžio viduryje Lietuvos stačiatikių arkivyskupas metropolitas Inokentijus iš pareigų atleido tris kunigus, kritikavusius Rusijos invaziją į Ukrainą. Tačiau arkivyskupijos kancleris Amvrosijus tikina, kad kai kurie kunigai esą užsiima šmeižtu.
„Yra tam tikrų kunigų, kurie nusprendė eiti kitu keliu – nepaklusnumo savo vyskupo ir metropolito valdančio keliu. Ir, aišku, čia yra jų pasirinkimas, bet mes kaip žmonės, kurie juos mylim, vis tiek meldžiame už juos, kad jie suprastų savo klaidas“, – teigia vyskupas Amvrosijus.
O štai prie Šventosios Dvasios cerkvės parašus rinkusios savanorės tikino, kad žmonės pasisako už vienybę: „Mes pasirašinėjame už tai, kad nebūtų susiskaldymo mūsų cerkvėje, nes Dievas vienas. Mes, tikintieji, nedalyvaujame politikoje, norime melstis Dievui.“
„Mes prieš skaldymą, prieš pykčius. Žmonės nori būti vieningi, nenori skaldytis. Manau, kad cerkvė turi tą palaikyti“, – sako savanorė Valerija.
Iškilmingoje procesijoje nedalyvavo septyni kunigai, tarp jų ir tie, kurie buvo atleisti metropolito Inokentijaus. Nuo bažnyčios atsiribojęs kunigas Vitalijus Mockus tikina, kad tokioje procesijoje jis dalyvauti negali, nes ji nukreipta prieš savo nuomonę išreiškusius kunigus.
„Visoje Lietuvoje renkami parašai prieš bažnyčios skaldytojus ir palaikant metropolito poziciją. Ir dėl tokių akcijų aš, aišku, šiose pamaldose ir procesijoje negalėjau dalyvauti, nes tai yra nukreipta tame tarpe ir prieš mane“, – kalba V. Mockus.
Kunigas Mockus dar priduria, kad iš pradžių jo kolegoms kunigams buvo leista neminėti pamaldų metu Maskvos patriarcho Kirilo. Tačiau staiga nuomonė pasikeitė – jie buvo atleisti iš pareigų.
„Tai neteisinga. Laukta jų dabar atgailos už ką – už tai, kad jie nenorėjo minėti patriarcho. Nenorėjo, kad mes pristabdytume į bažnytinę valdžią Maskvoje gauti tam tikros didesnės nepriklausomybės ir savarankiškumo“, – kalba V. Mockus.
Po kilusio skandalo dalis ortodoksų dvasininkų nusprendė kreiptis į Konstantinopolio patriarchą, kad galėtų tapti šios metropolijos dalimi.