Štai pustrečio milijono eurų paramos gavusi laikinojo įdarbinimo agentūra „Headex“ pernai gegužę įsigijo naują prabangų „Porsche“.
Bendrovės vadovė nemato priežasčių priekaištams, anot jos, įmonė moka visus mokesčius, pasakoja, kad mašinos pirkimas buvo suplanuotas prieš pandemiją – analogišką seną mašiną akcininkas pakeitė nauja.
„Headex“ direktorė Lilija Tolbatova sako: „Čia yra pakeitimas automobilio. Analogišką automobilį „Porsche Cayenne S“ turėjome jau 4 metus. Atėjo laikas, čia normali praktika po tam tikro laiko pakeisti analogišku. Tą mes ir padarėme. Iš finansinės pusės lizingo įmokos pakilo tik 250 eurų per mėnesį. Nebuvo didžiulės pinigų sumos.“
Keleivių vežimo bendrovė „Kautra“ gavo pusantro milijono eurų paramos ir įsigijo dvi mašinas – „Range Rover Evoque“ ir „Tesla“. Įmonės vadovas Linas Skardžiukas sako, kad „Rover“ pirktas dar prieš pandemiją, tačiau dėl per karantiną pirktos „Teslos“ pripažįsta kaltę, nors ir mėgina teisintis, esą dirba kiaurą parą, tad sunku atskirti, kada ja važiuoja darbo, o kada asmeniniais reikalais.
„Įmonės vadovas dirba 24/7, darbo laikas nenormuotas, visą laiką dirbi. „Tesla“ yra 2016 m. iš JAV, automobilis daužtas. Keitėme mašinas. Vienas pardavėme, kitas pirkome. Jei važinėčiau „Škoda“, turbūt nebūčiau pasmerktas, nors ir jos kainuoja."
Verslininkai mėgina menkinti pandemijos paramą gavusių ir prabangias mašinas pirkusių įmonių sąrašą. Esą jame yra supainiotų įmonių pavadinimų, prieš pandemiją pirktų mašinų arba jos įsigytos nenaujos, ne vadovams važinėtis, o nuomai.
Pramonininkų vadovas Vidmantas Janulevičius smerkia įmones, kurios gavusios paramą pirko prabangius automobilius, tačiau kartu apgailestauja, kad netiksli informacija apie paramą gavusias įmones jam primena nepagrįstą raganų medžioklę ir verslo reputacijos menkinimą be pagrindo.
„Tokie viešinimai ir raganų medžiojimas primena konservatorių prieš tai valdytus laikus, kai buvo žiaurios akcijos.“
Tuo metu klausimus apie verslininkų moralę keliantis konservatorius Mykolas Majauskas, kurie viena ranka ima valstybės paramą, o kita, užuot parėmę darbuotojus, perka prabangias mašinas, grasina nauju skandalu. Esą paramą gavusios įmonės pirko ir laivus.
„Analizuojame naujus atvejus, kai įsigyjami prabangūs kateriai, vandens motociklai, burinės jachtos. Matome ne vieną atvejį, kai įmonės pasinaudojo parama ir įsigijo pramoginius katerius ar jachtas.“
Majauskui kliūva ir tai, kad, vengdami priklausančių mokesčių, verslininkai savo reikmėms naudojamus automobilius registruoja kaip krovininius. Tokiems sukčiavimams jis jau ruošia apynasrį – svarsto krovininiams automobiliams įvesti specialius registracijos numerius.
„Dalis visureigių, prabangių sportinių automobilių registruojami kaip krovininiai, susigrąžinamas PVM. Galimi sukčiavimai, į kuriuos, tikiuosi, VMI atkreips dėmesį“, – sako M. Majauskas.
Tokia situacija netoleruotina, pasigilinus paaiškėjo, kad dalis įmonių gavo paramą, mažino atlyginimus darbuotojas, įsigijo prabangius automobilius. Kitos įmonės įsigudrino gauti kompensaciją už lizingo įmokas.
Paramą gavusių įmonių vykdytus prabangių mašinų pirkimus smerkia prezidentas Gitanas Nausėda ir premjerė Ingrida Šimonytė. O Valstybinė mokesčių inspekcija vykdys tyrimą ir grasina, kad prisipirkusioms naujų automobilių, įmonėms gali tekti subsidijas grąžinti.