Tiesa, pasak mero, tokios akcijos galėtų vykti jau įsibėgėjus masinei vakcinacijai.
Kiekvieną jaunuolį, atėjusį į Klaipėdos polikliniką, pasiskiepyti „AstraZeneca“, slaugytoja perspėja nevartoti alkoholio ir bent jau kurį laiką nesilinksminti. Uostamiestis visą šią savaitę organizuoja akciją ir „AstraZeneca“ vakcina vilioja skiepytis visus gyventojus, sulaukusius 18 metų.
„AstraZeneca“ vakcina iki šiol Klaipėdoje gyventojai skiepijosi vangiai, o jos likučiai vis kaupdavosi. Tiesa, savivaldybė viliasi, kad nuleidus amžiaus kartelę ledai šįkart pajudės. Iš viso Klaipėda dar turi daugiau kaip 2,5 tūkstančio šios vakcinos dozių. Ir kaip greitai pavyks juos išnaudoti – neaišku.
„Kol kas matote yra eilutė lauke, pirmas valandas taip dažniausiai ir būna. Paskui jau ateina ir išeina žmonės, eilių nėra. Kol kas turime“, – sako vakcinacijos koordinatorė Jadvyga Kateivienė.
Su didžiuliu iššūkiu kuo greičiau išskiepyti užsilikusią „Vaxzevria“ vakciną susiduria ir Jonava. Pasak rajono savivaldybės mero, norinčiųjų skiepytis atsiranda vos keliasdešimt, o pačios vakcinos užsilikę keletas šimtų dozių.
„Kaip pavyzdys, ta pati Jonava šią savaitę turi 400 „AstraZeneca“ vakcinų, kai mūsų dienos sunaudojimo vidurkis yra 20–30 būtent šios, nes jos, deja, nepageidauja“, – teigia Jonavos rajono savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius.
Apie tai, kad „AstraZeneca“ vakcina skiepytis nenori ir Marijampolės gyventojai, jau kuris laikas kalba meras Povilas Isoda. O įkalbinėjimai ir raginimai žmones vakcinuotis, anot jo, tėra laiko gaišimas. Marijampolės meras žada griebtis įvairių akcijų ir dovanų, kurios paskatintų išnaudoti visus savivaldybėje užsilikusius skiepus jau po to, kai bus paleista masinė vakcinacija. Pasak mero, gyventojai gali būti viliojami skiepytis ir bilietais į kino teatrą, kultūrinius renginius, įvairiais prizais ar loterijomis.
„Loteriją savaitės gale laimėti tūkstantį eurų gali irgi žmones kai kuriuos motyvuoti. Aš manau, kad mes savo savivaldybėje darysime įvairius dalykus. Vis tiek tikslas yra vienas, kad kuo daugiau mūsų savivaldybės gyventojų paskiepyti, tai aš manau, kad reikia žiūrėti į tą procesą kūrybiškai, ieškoti ir ta pati loterija gali būti vienas iš variantų“, – aiškina Marijampolės meras Povilas Isoda.
Idėja pasiskiepyti ir galbūt laimėti loterijoje milijoną dolerių išgarsėjo Ohajo valstijos gubernatorius. Pirmojo milijono laimėtojas jau bus paskelbtas gegužės pabaigoje. Tiesa, kiek kuklesniais prizais – nemokama pica ir kava vakcinuotis gyventojus ragino ir Izraelis. O tokius paskatinimus skiepytis išgirdę marijampoliečiai kraipo galvas.
Tačiau ne visi gyventojai sužavėti tokiais planais. Tiesa, jei vieni sako, kad vakcinacija kur kas rimtesnis dalykas nei loterija ar pica, kiti linksi galvom teigdami, kad įvairios paskatos padėtų.
O kol savivaldybės kurpia planus, kaip suvilioti gyventojus skiepui, sveikatos apsaugos ministerija skaičiuoja tūkstantinius „AstraZeneca“ skiepų likučius – iš viso Lietuva dar nepanaudojo apie 50 tūkstančių šios vakcinos dozių. Per savaitę pavyksta paskiepyti ne tiek ir daug – apie 10 tūkstančių arba geriausiu atveju 20 tūkstančių žmonių.
Jei situacija nepagerės, pasak ministerijos, bus svarstoma, paankstinti antrojo „Vaxzevria“ skiepo datą, kad gyventojai tai galėtų padaryti patys prisijungę prie skiepų registracijos sistemos ar išsiuntę trumpąją žinutę.
„Rekomendacija tikriausiai išliks tokia pati – 12 savaičių, bet tiesiog sudaryti patogesnes galimybes gyventojams patiems pasikeisti laiką, nes dabar tas pakeitimas ganėtinai komplikuotas“, – sako vyriausiasis specialistas Lukas Galkus.
Statistikos departamento duomenimis, kiek daugiau kaip 31 procentas gyventojų jau yra gavę bent vieną skiepo dozę nuo koronaviruso. Dviem dozėmis paskiepytų gyventojų dalis siekia 16 procentų.