Medikai sako, kad ir kaip atsibodusios kaukės, tokiems žmonėms vaikščiojant parkuose nederėtų jų pamiršti, nes būtent artimiausiomis savaitėmis ar net dienomis pradės intensyviai žydėti beržai, kurie ir sukelia alergines reakcijas.
„Lūpas labai tempia ir niežti, ir akys labai niežti. Ir visas kūnas niežti. – O kada pasijaučia Jums labiausiai? – Kada pradeda žydėti beržai“, – sako šiaulietė Rasma.
Šiaulietė Rasma pasakoja, kaip jai pavasarį pasireiškia alergija žiedadulkėms. Moteris kas rytą po valandą vaikščioja lauke. Tačiau jau netrukus jai teks keisti pamėgtus maršrutus, vengiant parkų, ypač tų, kuriuose auga beržai. Nes po dienos kitos, pašildžius labiau saulutei ims sproginėti beržų žirginėliai ir skleisti žiedadulkes, kurioms moteris alergiška.
„Bijau, bijau, baisiai bijau. Ojojoi. – Ką darot? Nebeinu čia į parką, einu į kelią tenai“, – kalba Rasma.
Kitas tame pačiame parke sutiktas šiaulietis Petras, sako, taip pat daug metų jaučia alerginius simptomus, kurie paūmėja šiuo metų laiku.
„Taip ir yra, ant pavasario, dar blogiau pasidaro. Net nežinau nuo kokio medžio ar kokio, čia reiktų nueiti kažkur tai išsitirti. Tai aš jau 20 ar 25 metus aš taip“, – pasakoja šiaulietis Petras.
Vyras sako naudojantis purškiamus vaistus, nuo kurių prasideda kiekviena jo diena.
„Turiu nuo astmos flakoniuką, įsipučiu kiekvieną rytą. Ryta įsipučiu vieną kartą į dieną ir man užtenka“, – sako Petras.
Tad nusipirkus turgelyje ar prisilaužius nuo medžių beržo šakelių, jų nedėrtų iškart neštis į namus. Ypač sergant alergine sloga, kurią medikai vadina rinitu.
„Einant į namus, parsinešant tas plikas šakutes, reikėtų šakutės gale esančius žirginėlius nusiskinti ir tik tada sprogdinti lapelius“, – aiškina Vilniaus universiteto profesorė Ingrida Šaulienė.
„20 procentų žmonių, manoma, kad gali turėti alerginį rinitą ir dar dalis žmonių, kurie kenčia tuos simptomus ir nesikreipia. tai gali būti, kad tas skaičius dar didesnis. Vaikų tarpe, šis skaičius dar didesnis ir kaip žinoma, kad kas dešimt metų vos ne padvigubėja žmonių, kuriems pasireiškia alerginiai simptomai“, – teigia gydytoja alergologė Girėna Slatkevičienė.
Medikai sako, kad alergija tai padidinta reakcija į dažniausiai nepavojingus žmogui alergenus. Paprastai ji būna paveldima. Pavasarį, beržų žydėjimo sezonas tęsis dvi tris savaites. Tad alergiškiems žmonėms derėtų pasisaugoti, eiti pasivaikščioti ir vėdinti kambarius kuo anksčiau ryte. Ypač reiktų vengti neryškiai žydinčių augalų.
„Vienas iš didžiausių pikų, būtent pavasaris, nes žiedadulkės pradeda žydėti jau nuo sausio galo. Būtent beržais, kuriems yra dažnai žmonės įsijautrinę. Ir tai tęsiasi iki vėlyvo rudens iki maždaug rugsėjo spalio, kada būtent augalų žiedadulkės gali sukelti tą alerginį rinitą“, – kalba G. Slatkevičienė.
„Alergiją sukelia vėjadulkių augalų žiedadulkės. Vėjo apdulkinamų. Vėjui nereikalingi ryškūs žiedai. Ryškūs žiedai reikalingi vabzdžiams, gyvūnams, kad jie pasėdėtų ir perneštų žiedadulkes. Taigi vėjadulkių augalų žiedai yra neryškūs“, – sako I. Šaulienė.
Alergiškiems žmonėms patartina pavasarį vaikščiojant lauke dėvėti kaukes. Gydytoja alergologė dėsto, kaip atskirti alerginę slogą nuo paprasto peršalimo.
„Alerginei slogai yra būdinga, kad ji reiškiasi nesant temperatūros, nejaučiant visų tų kitų simptomų, kaip gerklės intensyvus skausmas ar dar kitų simptomų. Ir vienas iš būdingiausių alergijai simptomų yra niežulys. Būtent akių ir nosies niežėjimas, paburkimas, tas varvėjimas, čiaudulys signalizuoja, kad tai, galbūt alerginis susirgimas“, – teigia G. Slatkevičienė.
Alergiškiems mokslininkai yra sukūrę ir telefono programėlę, kuriai padedant galima žinoti kokį poveikį žiedadulkės turi sveikatai. Kita programėlė skirta specialiai vilniečiams.
Informaciją tiesiai iš matavimo įrenginių galima stebėti puslapyje miesto plaučiai.vilnius.lt.