Kairiarankių visame pasaulyje yra apie 10 proc. Žmonės yra kairiarankiai todėl, kad genetiškai paveldi tam tikras galvos smegenų ypatybes.
„Jos nulemia, kokia ranka mes atliekame tam tikrus kasdieninės veiklos darbus. Visa tai priklauso nuo to, kuris galvos smegenų pusrutulis yra dominuojantis.
Dauguma dešiniarankių turi dominuojantį kairį pusrutulį, 78 proc. kairiarankių turi dominuojantį dešinįjį pusrutulį, o likusieji 22 proc. gali turėti vienodai dominuojančius abu pusrutulius arba netipiškai dominuojantį kairįjį pusrutulį“, – teigė gydytoja neurologė Jovita Fultinavičiūtė.
Dominuojantis pusrutulis atsakingas ne tik už dominuojančią ranką, bet jame yra ir kalbos centras.
„Jeigu dešiniarankiui kairiajame, dominuojančiame pusrutulyje pasireikštų galvos smegenų insultas, vienas iš insulto simptomų galėtų būti kalbos sutrikimas. Tačiau, jei tas pats insultas pasireikštų tame pačiame pusrutulyje kairiarankiui, to simptomo – kalbos sutrikimo – galėtų ir nebūti“, – sakė J. Fultinavičiūtė.
Kairiarankiai patiria daugiau sužalojimų
Kairės pusės dominavimą išduoda ne tik tai, su kuria ranka žmogus rašo. Reikia stebėti ir su kuria ranka jis atlieka kitus dienos darbus.
„Neužtenka paklausti, ar jis tik rašo su dešine, ar kaire ranka. Svarbu, kokius ir kitus kasdienės veiklos darbus jis atlieka. Tarkime, šukuojasi plaukus, pjauna peiliu, kerpa žirklėmis.
Taip pat reikėtų paklausti, kuria koja spirtų kamuolį. Tai irgi parodo, kuri pusė yra labiau dominuojanti“, – aiškino gydytoją.
Kairiarankiai patiria daugiau sužalojimų todėl, nes dažnai jiems tenka dirbti su įrankiais, kurie jiems nepritaikyti.
„Kalbant apie dominuojančios rankos įtaką sveikatai reikėtų paminėti, kad šiek tiek dažniau kairiarankiai patiria traumas, įvairius sužalojimus. Ypač tie, kurie dirba su įvairiais mechanizmais arba įrankiais, kurie yra labiau pritaikyti dešiniarankiams.
Tačiau, jei kalbame apie hipertenziją, širdies nepakankamumą, tai nėra to ryšio, bet jei neiname ne prie somatinės, o psichinės būklės tada yra šiek tiek kitaip“, – pasakojo neurologė.
Dažniau serga psichinėmis ligomis
Taip pat kairiarankiai turi didesnę tikimybę susidurti su dėmesio ir nuotaikos sutrikimais, tačiau tai nėra taisyklė.
„Šis klausimas jau ne vieną dešimtmetį domino mokslininkus ir buvo tyrimuose pastebėta, kad pacientai, kurie serga šizofrenija, depresija, nerimo ar kitais nuotaikų sutrikimais, dažniau būna kairiarankiai“, – teigė J. Fultinavičiūtė.
Kairiarankiai turi didesnę tikimybę sirgti šiomis ligomis.
„Jungtinės Karalystės mokslininkai pabandė rasti ryšį tarp šių dviejų veiksnių. Buvo nustatyti tam tikri genai, kurie lemia būtent dešiniojo pusrutulio dominavimą bei minėtų psichiatrinių ligų pasireiškimą.
Reikėtų akcentuoti, kad vis tik psichinę sveikatą lemia ne tik genai, bet ir bendra fizinė žmogaus būklė, socialiniai faktoriai, psichologiniai faktoriai. Nereikėtų pulti jaudintis, kad susirgsite kažkokia psichiatrine liga vien todėl, kad esate kairiarankis“, – sakė gydytoja.
Visus gydytojos patarimus žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Būk sveikas“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 10:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Būk sveikas“