Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ ekonomistas aiškino, kad Rusija tikrai nuo to nukentės.
Pone Dubnikovai, ar Europai ateityje bus svarbu, kad Rusija nebeatrodo ne tik kaip patikimas energetikos partneris, bet ir tiekėjas, juk kiti galimi tiekėjai – Venesuela ar Iranas – taip pat yra sankcionuotos šalys?
Galime paminėti ir Katarą, ir Šiaurės Afrikos šalis, kur yra energetinis tiekimas, bet reikia suprasti, kad tos šalys neateina į Europą, neateina pas savo klientus ir jų neskerdžia jų pačių šalyje. Kompromisai gali būti ir jie yra privalomi, nes galime likti kaip sala.
Jei pasižiūrėtume į gaublį ir paskaičiuotume, kiek ten yra tikrų demokratinių valstybių, tai turbūt suskaičiuotume dvi dešimtis ir vaizduotėje pradėtų nykti, ką dar galima suskaičiuoti. Tam tikri kompromisai yra būtini, nes pasaulis nėra toks demokratiškas, kokį mes jį norėtume matyti, bet šiuo atveju rusai labai daug pralošė ir ateityje praloš dar.
Taip sakau dėl to, nes jie nebetampa Europos tiekėju. Antras dalykas – šie pokyčiai labai paspartino 4 pramonės revoliuciją. 4 pramonės revoliucija apima robotizavimą, skaitmenizavimą ir energetinį virsmą link atsinaujinančių šaltinių. Jei iki šiol atsinaujinančių šaltinių turėjimas buvo smagus, leidžiantis pasirodyti inovatyviais ar dar kažkokiais, tai dabar tai turėti yra būtinybė.
Čia yra virsmas, kuris gali privesti prie to, kad ateityje dujos taip pat virs nykstančia preke, kurios vis mažiau ir mažiau reikės.
O apibendrinant, kadangi mes norime kuo skaudesnio smūgio Rusijai, ar ilguoju laikotarpiu Rusija gali išgyventi be turtingos Europos ir Vakarų bei kitiems pardavinėti savo energijos lobius?
Raktinis žodis yra išgyventi. Tai išgyventi yra įmanoma, Šiaurės Korėja yra geriausias pavyzdys, bet abejoju, kad ta dalis išsilavinusių rusų norėtų gyventi kaip Šiaurės Korėjoje. Gali būti, kad jie gyvens kitose šalyse, bet gali taip ir nebūti, jei sankcijos bus griežtinamos, tai ir kelionių galimybė gali būti dar labiau sugriežtinta.
Bet kokiu atveju, Rusija gali išgyventi, bet ji bus visiškai kitokia negu mes ją buvome įpratę matyti iki šiol. Dabar tos meškos dantys yra išlupami ir po vieną traukiami be narkozės, tai skausminga, todėl ta meška nebebus ta meška, kurią mes buvome įpratę matyti. Jai tikrai bus labai sunku ir kuo karas tęsis ilgiau, tuo tie nuostoliai bus didesni.
Visą pokalbį išgirskite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.