• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antakalnio kapinėse Vilniaus savivaldybė pradėjo sovietinių skulptūrų nukėlimo darbus. Beveik keturiasdešimt metų stovėjusios skulptūros, kaip sako jas prižiūrėjęs skulptorius, anksčiau ar vėliau vis tiek būtų nuvirtusios.

Antakalnio kapinėse Vilniaus savivaldybė pradėjo sovietinių skulptūrų nukėlimo darbus. Beveik keturiasdešimt metų stovėjusios skulptūros, kaip sako jas prižiūrėjęs skulptorius, anksčiau ar vėliau vis tiek būtų nuvirtusios.

REKLAMA

Skulptūrų nukėlimo darbai miestui kainuos apie šešiasdešimt tūkstančių eurų. O mūru už jas stojantys prorusiški aktyvistai miesto valdžią, priėmusią sprendimą stelas nukelti, apkaltino provokacija, ir pareiškė, esą taip Lietuva prisišauks Rusijos tankus.

Nuo ankstaus ryto Antakalnio kapinėse verda stelų nukėlimo darbai – skulptūras darbininkai pjauna per siūles.

Kol kas, kaip sako darbus atliekančios įmonės atstovė, viskas pagal planą. Ir jau poryt pusantro šimto tonų sveriančios skulptūros sovietų kariams bus išrenkamos dalimis. Dvi iš šešių skulptūrų yra pagamintos iš keturių dalių, ir keturios – iš penkių dalių. Iš viso yra 28 segmentai.

REKLAMA
REKLAMA

„Kur yra pjūvis, bus kišami pleištai užkalami, kad atitrūktų dalimis viena nuo kitos. Kadangi segmentais nebus išvežama, kraunama į mašiną po du, svoris svyruoja nuo dviejų iki trijų tonų vieno segmento, tai mes manom, kad užtruksim 3–4 dienas su išvežimu“, – aiškina įmonės statybos vadovė Rūta Leonavičienė.

REKLAMA

Darbus atliekančios įmonės atstovai sako, kad jau pirmadienį šių stelų nebeliks. Jos bus saugomos sandėlyje.

Stelas Vilniaus valdžia nutarė ardyti nepaisant Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komiteto pritaikytų laikinųjų apsaugos priemonių joms. To paprašė šiuo metu už šnipinėjimą Rusijai kalinamo Algirdo Paleckio šalininkai. Vilniaus meras sako, esą Jungtinių Tautų sprendimas taikyti skulptūros laikiną apsaugą – ne kliūtis Lietuvai ar konkrečiai Vilniui daryti, ką suplanavęs.

REKLAMA
REKLAMA

„Atmetus visas pamazgų krūvas, kurios ant Lietuvos ir ant kai kurių asmeniškai išpiltos yra, man net keista, kaip galima svarstyti tokius prašymus save gerbiančiai organizacijai. Yra trys dalykai į kuriuos prašoma atkreipti dėmesį: kad nebūtų ardomi kapai, kad nebūtų nuiminėjami antkapiniai paminklai, kad nebūtų niokojamas paveldas, tai kapai neliečiami, antkapiniai paminklai nenuiminėjami, paveldas nėra naikinamas“, – teigia Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau mūrų už stelas stojantiems, prorusiškai nusiteikusiems aktyvistams tokio paaiškinimo negana.

„Prie ko čia dabartinis tas karas. Aš to nesuprantu, čia guli jau mirę ir jų ardomas visas... klausimas. – Bet jų niekas ir nelies. – O dabar kas darosi. Kas darosi... – O tai čia tik monumentas. – Tai sugriaukim visus monumentus. Prie kieno nors kapų. Čia irgi ne pats kapas. Nueikit nugriaukit monumentą pas motiną ar kieno nors motinos nugriaukim monumentą. Koks skirtumas“, – kalba aktyvistas Dmitrijus.

REKLAMA

Ir priduria Dmitrijumi prisistatęs ir visus ir viską aplink kamera fiksavęs aktyvistas neva tai miesto valdžios provokacija.

„Čia yra provokacija tam, kad paaštrinti situaciją su Rusija. Ir, kad kuo greičiau čia Rusijos tankai atvažiuotų“, – tikina Dmitrijus.

Kiti sovietų stabus garbinantys prorusiškai nusiteikę žmonės atsisveikinti su stelomis traukė naktį. Kažkas net per tvorą perlipo, kad gvazdikus paliktų. Kiti darbininkams žada stelų išvežimo dieną protestuoti.

REKLAMA

„Gal buvo atėjęs vienas vyriškis, kuris sakė ateisiu, prisirišiu, jeigu norėsit jas išardyti“, – pasakoja R. Leonavičienė.

O stelas net ne vienerius metus prižiūrėjęs skulptorius ir pats sako, esą skulptūros galėjo likti, būtų esą pakakę vos kokios lentelės primenančios, ką jos reiškia. Tiesa, stelos, kaip aiškina skulptorius, gamintos iš ukrainietiško akmens. Lietuviškam klimatui medžiagos neatsparios. Tad jeigu Vilniaus valdžia nebūtų jų nukėlusi, tai anksčiau ar vėliau, stelos vistiek būtų nugriuvusios pačios. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi jas gamino su ugniasvaidžiais, tokiu būdu, ir jos... labai daug mikroįtrūkimų. Keturiasdešimt metų vanduo ir ledas savo padarė. Praplatino jas. Dabar mes iš dalies analizuojam, kiek jos pažeistos“, – teigia skulptorius Česlovas Kovaliūnas.

Labiausiai skulptūras išmontuojantys darbininkai baiminasi, kad išrenkamos jos nesubyrėtų. Kadangi joks muziejus nepareiškė noro šias skulptūras eksponuoti, jos bus laikomos sandėlyje. Iš viso stelų nukėlimo darbai miestui kainuos apie 60 tūkstančių eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų