Po gaisro Alytaus perdirbimo gamykloje užsilikę tūkstančiai litrų užteršto, pajuodusio vandens pagaliau perpumpuoti iš rūsio į uždarą talpyklą, specialų „Alytaus šilumos tinklams“ priklausantį rezervuarą.
„Pylė visą naktį ir supylė 600 kubinių metrų vandens. Tas vanduo yra saugus mūsų rezervuare. Nebepatenka į aplinką. Tai vis tiek yra geriau nei ten, kur yra visiškai neapsaugota, – rūsiai ir taip toliau, kur viskas subėga į gruntą. Čia vis tiek yra plėvelės, jis (rezervuaras – aut. past.) specialiai paruoštas naftos produktams“, – sako „Alytaus šilumos tinklų“ vadovas Mindaugas Nevardauskas.
„Vanduo iš rūsio yra išpumpuotas į rezervuarą, kuriame jis yra saugus, nekelia grėsmės aplinkai, žmonėms“, – sako ministras Kęstutis Mažeika.
Nors užterštas vanduo izoliuotas, problemos dėl jo nesibaigė. Aplinkos ministerija ir Alytaus miesto savivaldybė toliau ginčijasi dėl nuodingų medžiagų kiekio vandenyje. Po to, kai Alytaus miesto savivaldybė paskelbė savo užsakyto tyrimo rezultatus, kurie rodo, kad nuodingų medžiagų kiekis po gaisro likusiame vandenyje viršija normas šimtus kartų, aplinkos ministras pareiškė, kad savivaldybės samdyti specialistai ir ministerijai pavaldžios institucijos tyrė skirtingus dalykus.
„Paprašėme pateikti metodiką, kur ir kaip buvo paimta. Pasirodo, kad buvo tiriama visai iš kitų vietų – tarpinių šulinėlių. Mūsų imti mėginiai buvo būtent iš rūsio, kuriame buvo susikaupęs vanduo po gaisro“, – teigia K. Mažeika.
Anot ministro, savivaldybės tirti šuliniai buvo užteršti dar iki įsiliepsnojant padangų perdirbimo gamyklai.
„Žinome nuo 2004-ų metų tos teritorijos taršą, kai kurie elementai jau viršija 80 kartų. Jau 2004-ais metais. Kalbu būtent apie angliavandenilių kiekius“, – kalbėjo K. Mažeika.
Kol ministerija kritikuoja savivaldybės užsakytų tyrimų metodus, meras savo turimais duomenimis neabejoja.
„Tyrimai buvo užsakyti vienoje iš laboratorijų, esančios Žirmūnuose. Tyrimai buvo daryti ne vieną kartą, o du kartus. Pirmojo tyrimo metu rezultatai gražesni, tačiau jau antro tyrimo – visai blogi. Aš sutinku, kad imti iš skirtingų šulinėlių, galbūt iš skirtingų gylių ir panašiai“, – pasakoja Alytaus meras Nerijus Cesiulis.
Siekdama išsiaiškinti, kas teisus, Aplinkos ministerija dar kartą ištirs nuodingų medžiagų kiekį dabar jau susiurbtame vandenyje. Turėti tikslius rezultatus labai svarbu. Pagal nuodingų medžiagų rūšis ir jų kiekius mokslininkai penktadienį bandys pasirinkti geriausią užteršto vandens valymo būdą.
„Penktadienį artimiausiu metu renkasi tiek mūsų specialistai, tiek mokslininkai, KTU specialistai. Prisijungę spręs optimaliausią, geriausią būdą, kaip tą vandenį išvalyti“, – pasakoja K. Mažeika.
„Mes laukiame mokslininkų. Patys bendravome su Vilniaus universitetu. Dabar prisijungs prie mūsų ir daugiau mokslininkų. Kuo daugiau protingų žmonių galvos, kaip išspręsti šitą klausimą, aš tikiuosi, kad rasime sprendimus ir mes tą vandenį išvalysime“, – sako N. Cesiulis.
Premjeras aiškina, kad Vyriausybė Alytui suteikia visą reikalingą pagalbą ir priduria, kad ginčai tarp Alytaus mero ir institucijų jo nestebina.
„Aš nenoriu vertinti mero, sudėtinga situacija. Nauja situacija, naujas meras. Nėra paprasta. Pirmas kartas dėl to, tos emocijos mero prasiveržia ir su įvairiausia leksika, bet tai – natūralu ir žmogiška“, – kalbėjo Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.
Pastebėjimų turi ne tik Aplinkos, bet ir Žemės ūkio ministerija. Jos atstovai primena ūkininkams, kad jie savivaldybei jau gali teikti informaciją apie patirtus nuostolius ir gauti kompensacijas.
„Šiuo metu 6 asmenys kreipėsi dėl kompensacijos ir suma siekia 4000 eurų. <…> Informacija yra pasiekusi ūkininkus ir jie tą informaciją gali rasti spaudoje. Kaip minėjo savivaldybė, asmeniškai yra važiuojama pas ūkininkus, suteikiama visa reikalinga informacija“, – kalbėjo žemės ūkio ministro patarėja Giedrė Pupšytė.
„Dar kartą raginame žmones, šiandien viceministrą raginau, kad būtų didesnė informacija, kad žmonės galėtų kreiptis. Sumos iki galo nėra aiškios, bet kurios žalos bus pagrįstos, jos bus atlygintos“, – teigia S. Skvernelis.
Šiuo metu dalyje Alytaus rajono dar galioja draudimai prekiauti žaliaviniu pienu. Anot Žemės ūkio ministerijos, tvarka nesikeis tol, kol nebus atlikti visi reikalingi pieno mėginių tyrimai.