Žolę rupšnojančios lamos – ne tik mieli gyvūnai, bet galbūt gali pasitarnauti atrandant naujausią ginklą prieš koronavirusą. Bent taip įsitikinę Belgijoje įsikūrusio biomedicinos startuolio mokslininkai, pasak jų, lamų organizme esantys antikūnai ypatingi ir gerokai skiriasi nuo antikūnų, kurie randami kiekvieno žinduolio organizme.
„Šie antikūnai gerokai skiriasi nuo tų, kuriuos turi žmones. Jie mažesni ir paprastesni, tad galime nesunkiai paimti jų dalelę ir priklijuoti prie kito antikūno. Tai šiek tiek primena LEGO“, – sako biotechnologijų specialistas Nico Callewaer.
Tinkamai modifikuoti lamų antikūnai organizme gali nesunkiai blokuoti ir neutralizuoti tokius virusus kaip COVID-19.
„Jie labai stabilūs, o tai reiškia, kad šie antikūnai gali išlikti tiesiog kambario temperatūroje. Be to, dėl savo mažo dydžio jie gali nesunkiai pasiekti tas viruso dalis, kurių negali pasiekti įprasti antikūnai“, – tikina Gento universiteto mokslininkas Xavier Saelens.
O tai, pasak tyrimus atliekančių specialistų, reiškia, kad lamų antikūnai gali puikiai veikti prieš nuolat mutuojančias koronaviruso atmainas. Belgijos mokslininkai ypatingus lamų antikūnų sugebėjimus pastebėjo dar prieš 30 metų.
Po sėkmingų bandymų dabar mokslininkai jų davė ir savanoriams. Mokslininkai viliasi, kad, patekę į žmogaus organizmą, lamų antikūnai padės tiek sustiprinti žmogaus imuninę sistemą, kad jiems padės išvengti koronaviruso, o jau sergantiems sutrumpins ligos laiką.