Kliūva ir generolą aktyviai ginančiai opozicijai, esą sąmoningai sukurpusiai skandalą ir taip neva galimai bandančiai dangstyti kai kuriuos riaušininkus. Tiesa, ir opozicija, ir buvęs vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas įtūžusios Bilotaitės kalboje pasigedo svarių argumentų viešai mestiems kaltinimams.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė į specialiai surengtą spaudos konferenciją ateina nusiteikusi karingai.
„Buvusio VST vado samprotavimai jau panašėja į liguistus kliedesius“, – teigia A. Bilotaitė.
Taip Bilotaitė apibūdino prieš kelias dienas viešai pasisakiusio generolo Ričardo Pociaus kalbas apie netinkamą jos vadovavimą, ypač pernai rugpjūtį, kilus riaušėms prie Seimo. Ir apie ministerijoje neva taikytą mobingą, generolo Pociaus atžvilgiu.
„Tikrai neverčiau vadovo nei lūpų dažytis, nei aukštakulnių dėvėti“, – sako A. Bilotaitė.
Ministrė vardija toliau: nepasitikėti generolu pradėjo dar iki garsių riaušių prie Seimo.
„Man yra nepriimtina, kad tokios svarbios tarnybos vadas praleisdavo nepaprastosios padėties komisijos, generolų pasitarimus, kur buvo priimami sprendimai dėl grėsmių valdymo“, – tvirtina A. Bilotaitė.
Pasak ministrės, iš 21 VRM statutinių tarnybų periodinių susitikimų Pocius dalyvavo tik 11 pasitarimų. O kai pasirodydavo, esą ignoruodavo kolegasneteikdamas jokių pasiūlymų. Ministrė Pocių kaltina ir tuo, kad jo nepasiekdavo ir tiesioginiai vadovai. Kaltinimus Pocius atremia ir atkerta – esą pati ministrė pasitarimus susigalvodavo paskutinę minutę.
„Labai įdomu, kaip ji suskaičiavo... Aš buvau vienas pareigingiausių ir atsakingiausių dalyvių, kuris dalyvaudavo pasitarimuose. Jeigu ji sugalvoja prieš pusę valandos ar penkioliką minučių kažkokį pasitarimą, tačiau mes esame, ar aš esu kitame Lietuvos gale su darbais, tai aš fiziškai negaliu to padaryti. Tai mūsų susitarimu štabe būna vienas iš vadovų, kuris ir dalyvauja“, – kalba R. Pocius.
O į kaltinimus, jeigu esą ir dalyvaudavo pasitarimuose, tai neva jokių pasiūlymų neteikdavo, Pocius atkerta ministrei.
„Gerbiama ministre, o kas pasiūlė migrantų apsaugą, o kas pasiūlė migrantų stovyklaviečių apsaugą, o kas pasiūlė ministrei atiduoti Rūdininkų poligoną nuniokojimui? Ir stovyklavietės įkėlimui? Ministre, ar ne aš pasiūliau?“, – kalba R. Pocius.
Bilotaitė prisimena jau ne pirmą dieną akcentuojamą Pociaus neatėjimą į darbą.
Ministrė Bilotaitė sako kalbėjusi su generolu Pociumi apie tai, kodėl jis nepasirodė darbe. Sako generolas turėjo įvairių versijų, tačiau kokios jos, ministrė taip ir neišduoda.
„Jis keitė versijas. – Kokios jos buvo? – Jis melavo. – Kokios jos buvo? – Jis keitė tas versijas, skirtingai. Aš dabar tikrai nenorėčiau tų versijų minėti. Tačiau iš to galima daryti išvadą, kad žmogus sakė netiesą. Kodėl jis taip elgėsi, jūs jo paklauskite“, – sako A. Bilotaitė.
„Aš buvau darbe, aš dirbu visoje Lietuvoje. Mano darbo vieta nėra kabinetas ir prie kompiuterio laukti laiškų iš ministerijos, ministrės sekretorės. Man apgailėtini ministrės blefavimai, pasiaiškinimai, tai tikrai yra vaikiška“, – teigia R. Pocius.
O visas skandalas, kaip aiškina ministrė, galimai sukurptas ne šiaip sau, ir neva prie to gerokai prisidėjo pati opozicija.
„Kodėl po metų, kai riaušių byla perduota teismui, grįžtama prie neramumų malšinimo taktikos aptarimo. Ir kam, kuriam iš įtariamųjų, talkina eskaluojantys šią istoriją politikai?“, – kalba A. Bilotaitė.
Tiesa, tokias ministrės kalbas Seimo opozija vadina mažų mažiausiai niekuo nepagrįstomis.
„Sunku sugalvoti ką gali dangstyti. Nebent nekompetenciją ir aplaidumą, kuris tuo metu demonstruotas. Ir visos kitos versijos kurios keliamos yra matoma, kad klimpstama vis giliau ir giliau. Meluojama. O tai, kas išsakyta šiandien, galima patvirtinti dokumentais ir tų dokumentų mes reikalausime“, – tikina Seimo narys Saulius Skvernelis.
Į žodžių mūšį įsivelia ir konservatorių lyderis, už Bilotaitę mūru stojantis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Pastarasis prabyla apie generolo pažeidžiamumą, kuris šiomis dienomis linksniuojamas jau nebe pirmą kartą. Tiesa, Landsbergis tiksliai įvardyti, ką turi omenyje, nesiryžta.
„Žinios apie jo pažeidžiamumą buvo žinomos žmonėms, kurie su ponu Pociumi dirbo. Ir kodėl siekis išlaikyti pažeidžiamą asmenį svarbioje pozicijoje, turėtų atsakyti ponas Skvernelis“, – kalba G. Landsbergis.
Buvęs vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas dabartinės ministerijos vadovės Bilotaitės kaltinimuose Pociui pasigenda konkretumo.
„Ministrės tokia abstrakti pateikta informacija, kai nesupranti, kad tikrai buvo pagrindas susitarti šalių susitarimu, nes nebuvo realaus pagrindo generolo atleisti“, – sako E. Misiūnas.
Apžvalgininkai aiškina, esą šis konfliktas gali pasitarnauti Vidaus reikalų ministerijai, galimai į VST poziciją turinčiai savo kandidatą ir prabilusiai apie tai, kad VST galėtų būti prijungta prie policijos.
„Mano supratimu, kalba sukasi apie tai, arba Vidaus reikalų ministerija turi kitą žmogų, kitą kandidatą į šitą poziciją – Viešojo saugumo tarnybos vado, ir galbūt nori šitą visą tarnybą reformuoti padarant ją policijos sistemos dalimi – matyt, yra toks užmanymas. Akivaizdu, kad jis greičiausiai generolui buvo ir yra nepriimtinas, nes jisai prarastų antpečius. Ir jisai priešinosi, ir jisai atverdavo, ir parodydavo – ir dabar tą daro – įvairiausias ministerijos kliurkas. O ministerijos problema yra, jeigu ji iš tikrųjų siekia reformuoti į gerąją pusę, tarkim, visą šitą tarnybą, tai, kad ji nesugebėjo to padaryti teisiniu, protingu, logišku keliu“, – komentuoja politikos apžvalgininkas Tadas Ignatavičius.
Kuo baigsis Bilotaitės ir Pociaus konfliktas, kol kas neaišku: Seimo opozicija prabilo apie parlamentinės komisijos kūrimą šiai situacijai spręsti, Skvernelio vadovaujamos partijos „Vardan Lietuvos“ Seimo frakcijos nariai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl VST pareigūnų teisėtumo malšinant riaušes prie Seimo pernai rugpjūtį, kreipėsi ir į Darbo inspekciją, dėl neva ministrės Bilotaitės taikyto mobingo prieš Pocių. Apie bylinėjimąsi teisme dėl jai mestų kaltinimų svarsto ir ministrė Bilotaitė.