Berlyno Raudonojo kryžiaus ligoninėje sunkios dienos. Vokietijoje per paskutinę parą nustačius dar 20 tūkst. naujų susirgimų COVID-19 ši, kaip ir kitos šalies ligoninės, vos spėja gelbėti pacientus – susirgimų kasdien triskart daugiau nei buvo pavasario piko metu. Deja, ir mirčių skaičiai per paskutines dvi savaites smarkiai išaugo. Trečiadienį mirė 222 žmonės. Tiek kasdien mirdavo ir pirmosios bangos metu. Medikai laukia, kada pagaliau plačiąją visuomenę pasieks vakcinos. Mat jau bijoma sveikatos sistemos kolapso.
„Visi žinome, kad vakcina buvo kuriama itin greitai, nes nebuvo kito pasirinkimo. Ir manau, kad ji daugeliui padės ir suteiks reikšmingą apsaugą. Žinoma, kai kuriems ji nepadės ir bus diskusijų apie vakcinavimo naudą, bet turime su tuo susitaikyti“, – sako vyr. gydytojas Bernd Schmidt.
Savaitės pradžioje Amerikiečių kompanijai „Pfizer“ su vokiečių kompanija BioNTech, paskelbus, kad jų vakcinos veiksmingumas siekia 90 proc. – Jungtinės Valstijos dabar skelbia, kad „Pfizer“ vakcina amerikiečius pradės skiepyti jau gruodį. Esą „Pfizer“ jau kitą savaitę žada pateikti Amerikos Maisto ir vaistų administracijai vakcinos registravimui būtinus tyrimų duomenis. Gavus leidimą – pirmieji „Pfizer“ skiepai atitektų amerikiečių medikams ir vyresniems rizikos grupės gyventojams – jie dviem dozėmis būtų paskiepyti iki sausio pabaigos.
O britas jau pasiskiepijo pirmu skiepu nuo koronaviruso. Tiesa dar nežino ar skiepas buvo tikras, ar placebas. Britų žurnalistas Steve‘as Stecklow dar vasarą sutiko tapti savanoriu išbandant COVID-19 vakcinas, o rugsėjį sulaukė ir konkretaus pasiūlymo dalyvauti amerikiečių kompanijos „Novavax“ tyrime. Sutiko. Dabar laukia antros dozės.
„Žinote, iš dalies jiems reikėjo savanorių, nes kitaip nenugalėsime ligos. O iš kitos pusės mąsčiau savanaudiškai: geriau pasiskiepyti anksčiau, nei vėliau ir turiu šansą tai padaryti. Iš dalies mąsčiau ir žurnalistiškai – man buvo smalsu“, – pasakoja savanoris, žurnalistas Steve Stecklow.
Tuo metu Kijevas praneša, kad pirmadienį teigiamo koronaviruso testo atsakymo sulaukęs Ukrainos prezidentas V. Zelenskis – hospitalizuotas. Tiesa ne dėl smarkiai pablogėjusios savijautos, o dėl geresnės izoliacijos. V. Zelenskis nesimato su šeima, nors jo žmona birželį jau persirgo COVID-19. Ukrainoje per paskutinę parą nustatytas ir rekordinis naujų susirgimų skaičius – 11 tūkst. Koronavirusu serga ir šalies parlamento pirmininkas, vicepremjeras, finansų ministras.
O Švedija pirmą kartą nuo pat pandemijos pradžios imasi griežtesnių barų, restoranų ir naktinių klubų apribojimų. Iki šiol šalis kliovėsi ne draudimais, o tik rekomendacijoms, bet smarkiai daugėjant susirgimų – nuo lapkričio 20 d. po 22 val. vakaro bus draudžiama pardavinėti alkoholį baruose, restoranuose ir naktiniuose klubuose. Įstaigos duris turės užverti iki 22.30 val. Taip pat uždrausta lankyti artimuosius senelių namuose. O jei susirgimų ir toliau daugės – žadama riboti ir viešus susibūrimus. Paskutinę parą Švedijoje nustatyta per 4 tūkst. naujų susirgimų. Skaičiai per tris savaitės išaugo kelis kartus.