Kallas džiaugiasi, o antroje vietoje likęs kraštutinių dešiniųjų lyderis niršta ir žada skųsti elektroninio balsavimo rezultatus. Audringi plojimai estų premjerei Kajai Kallas, kurios vedama Reformų partija iškovojo užtikrintą pergalę Estijos parlamento rinkimuose.
„Jie pamatė, kad gerai dirbau, kad gali patikėti šalį į mano rankas rankas dar ketveriems metams, taip pat formuoti vyriausybę. Esu dėkinga visiems rinkėjams, kurie pasitikėjo mumis ir manimi asmeniškai. Man tai reiškia labai daug“, – teigia K. Kallas.
K. Kallas partija rinkimuose susižėrė šiek tiek daugiau nei 31 procentą rinkėjų balsų ir 101-os vietos parlamente iškovojo 37-ias vietas – trimis daugiau nei per praėjusius rinkimus.
Antroje vietoje liko kraštutinių dešiniųjų partija EKRE su beveik 16 procentų balsų ir 17 vietų parlamente. Tiesa, internautai juokauja, kad kai kurie EKRE kandidatai, kaip, pavyzdžiui, buvęs aplinkos ministras Rain Epler į parlamentą pateko tik dėl šukuosenos.
Trečioje vietoje vos balsu nuo EKRE Centro partija su 16 mandatų. Pastaroji prarado net dešimt vietų parlamente, EKRE – dvi. EKRE lyderis dėl nenusisekusių rinkimų suskubo kaltinti elektroninę balsavimo sistemą, o ne tai, kad pastaruoju metus vis ragindavo neeskaluoti įtampos su Maskva ir ragino neremti Ukrainos ginklais.
„Netikiu ir nepasitikiu elektroniniu balsavimu. Ir nemanau, kad tai atspindi tikrąją rinkėjų valią“, – kalba EKRE partijos lyderis Martin Helme.
Tačiau kraštutinių dešiniųjų lyderiui reikėtų išeiti į Estijos miestų gatves, kur parama premjerei ir jos partijai akivaizdi.
„Remiu Reformų partiją. Man patinka išsilavinę ir išmintingi žmonės“, – teigia senjoras Aarne.
„Esu patenkinta. Labiausiai norėjau, kad nelaimėtų EKRE“, – tvirtina vadybininkė Laura.
„Žinoma, džiaugiuosi. Pasirinkome būti liberalia, atvira, Europai draugiška Estija“, – sako mokyklos direktorius Indrek.
Rinkimų kampanijos metu K. Kallas žadėjo švelninti mokesčius verslui ir įteisinti Estijoje tos pačios lyties asmenų civilinę partnerystę, bet ne santuoką. Tad, regis, ir čia Estija gali mus aplenkti. Be to, bent iki 3 proc. BVP padidinti išlaidas gynybai.
„Turime investuoti į savo saugumą. Mūsų agresyvi kaimynė niekur nedingo ir nedings. Tad turime dirbti. Taip pat turime problemų su regionų atskirtimi ir švietimo sistema“, – tikina K. Kallas.
Tačiau pagrindinis K. Kallas darbas dabar – suburti koaliciją. Tiesa, šįryt ji pareiškė, kad bendrumų turi su visomis į parlamentą išrinktomis partijomis, išskyrus EKRE.