„Jeigu Vyriausybė apsispręs rytoj, tai bus pratęsta dviem savaitėm“, – sakė S. Skvernelis apie karantino trukmę, sudaužydamas viltis visų tų, kurie svajojo, kad gyvenimas į įprastas vėžes grįš jau balandžio 14-ąją – iškart po Velykų.
Premjeras sako, kad nors kol kas sergančiųjų kreivė šalyje ir plokščia, per parą nustatoma keliasdešimt atvejų, o Velykų savaitgalis gali būti kritinis. Ta proga S. Skvernelis rėžia prašymą visam Seimui. Vyriausybės vadovas pagalbos įtikinėjant gyventojus, kaip svarbu šventinį savaitgalį apsieiti be giminių lankymo, prašo ir savų, ir opozicijos:
„Jeigu mes šitą savaitgalį atlaikysime, susikaupę ir nevažinėsim pas gimines, ir draugus, tikrai mes galime kalbėti ir sprendimus priimti kitą savaitę dėl tam tikrų veiklų atlaisvinimo.“
Tuo metu ministras A. Veryga užsimena, kokiomis priemonėmis tautiečiai bus skatinami likti namie šventinio savaitgalio metu. Kažkur susiruošusius gyventojus per šventes gatvėse stabdys ir tikrins ne tik policijos pareigūnai, bet kariškiai bei šauliai.
„Kad gyventojai, kurie vyksta kažkur, kur nesusiję su būtinybe, tai nėra kažkoks sveikatos sutrikimas, tai nėra būtinasis darbas, kad tai būtų sustabdoma, būtų klausiama, kur jie važiuoja ir panašiai. “
Pasak S. Skvernelio, jei srautus šventinio savaitgalio metu pavyks suvaldyti, ir naujų Covid-19 atvejų skaičius staigiai nešaus į viršų, po švenčių karantinas šalyje po truputį bus pradedamas švelninti. Tiesa, pasak Vyriausybės vadovo, gyvenimą švęsti pradėsime dar tikrai negreit.
„Mes atpalaiduosime tam tikrą smulkų verslą ir labai aiškias sąlygas. Na, kaip pavyzdys, jeigu parduotuvė, yra patekimas iš gatvės ar iš prekybos centro, kiek klientų galimų, tie klientai tik su apsaugos priemonėmis, pardavėjai analogiškai, pardavėjai negali būti rizikos grupėse, dezinfekcinis skystis, įėjimo, išėjimo kontrolė ir taip toliau“, – pasakoja S. Skvernelis.
„Apie būriavimąsi kol kas nėra kalbama. Supraskim, kad net ir atlaisvinus kažkokių paslaugų teikimą, jokių būriavimųsi neplanuojama leisti ir, ko gero, paskutinis dalykas, kuris bus leistas, bus visokios šventės ir pramogos“, – sako A. Veryga.
Jei visuomenės sąmoningumo neužteks pasilikti namie per šventes, premjeras pristato ir kitą Lietuvos laukiantį scenarijų.
„Jeigu bus šuolis savaitgalinis, vadinasi, 10 maždaug parų šuolio suvaldymo ir dar 10-12 parų stabilizacijai. Būkim kantrūs, pakentėkim šį savaitgalį, bus papildomos priemonės.“
Epidemiologai su valdančiaisiais sutinka – infekcijos plitimas šiuo metu stabilus, tačiau atsipalaiduoti per anksti nevalia. Patvirtintų Covid-19 atvejų šiuo metu – kone 900. Užsikrėtusių medikų iš jų – 135, izoliacijoje jų šiuo metu dar beveik 10 kartų daugiau.
„Medikai, kurie turėjo sąlytį visose apskrityse, 944. Iš tų visų medikų nebūtinai jie (koronaviruso rezultatai – red. past.) visi teigiami, bet jeigu jie turėjo kontaktą, jiems rizika yra pati didžiausia“, – teigia epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Šalyje ir toliau daugėja itin sunkių ligos atvejų. Pasak epidemiologės Daivos Razmuvienės, mirčių skaičius dėl Covid-19 infekcijos Lietuvoje greitu metu, deja, dar gali smarkiai padidėti.
„Sunkios būklės yra daugiau kaip 100 pacientų, bet jų skaičius yra didėjantis kiekvieną dieną. Aš neturiu tikslių duomenų. Tokių labai sunkių, reiškia, su reanimacijos pagalba yra virš 20“, – kalbėjo D. Razmuvienė.
Pasak epidemiologų, pirminėje ligos plitimo fazėje daugiausia užsikrėsdavo jauni, daug keliaujantys šalies gyventojai. Tačiau dabar situacija kardinaliai pasikeitė – šiuo metu net 60 procentų iš visų sergančiųjų koronavirusu patenka į rizikos grupę bei yra vyresni nei 60 metų.
Situacija rimtėja ir Marijampolės ligoninėje. Pirmadienį čia koronavirusas diagnozuotas 10 žmonių – ir medikams, ir vidaus ligų skyriuje gulėjusiems pacientams. Vienas jų vėlai vakare mirė. Antradienį miesto ligoninėje užsikrėtusiųjų Covid-19 – jau 18.
„Prieš pietus turėjome duomenis, kad šiuo metu Marijampolės ligoninėje nustatyta 7 atvejai pacientų sergančių ir 11 atvejų darbuotojų: ir medicininis personalas, ir aptarnaujantis personalas. Testuojami toliau vidaus ligų, nervų ligų skyriai ir visi pacientai ir visi darbuotojai“, – sako Marijampolės meras Povilas Isoda.
Į Marijampolės vidaus ligų skyrių nauji pacientai nepriimami, galintys gydytis namuose išrašomi.
O štai Ukmergė,kuriam laikui tapusi koronaviruso užsikrėtimų epicentru su 73 diagnozuotais Covid-19 atvejais, iš jų 40 – medikų, pamažu kapanojasi. Pranešama, kad du medikai nuo infekcijos jau pasveiko ir greitu metu galės grįžti į darbą ligoninėje.