Pokalbis su politiku – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Jūs buvote tas viceministras, kuris tuo metu, kai Pietų Europoje prasidėjo didelė pabėgėlių krizė, važiuodavote į tas šalis, matydavote, kaip gi iš tiesų ten pareigūnai tvarkosi ir tikriausiai girdėjote, kas yra pagrindiniai dalykai, kaip reikia tvarkytis su nelegalais. Tai kaip mums derėtų elgtis dabar?
Iš esmės tai buvo dvi visiškai skirtingos situacijos. Tuomet mes gelbėjome žmones nuo karo. Man atvykus į Graikiją, į Italiją, tikrai matėme daug žmonių, kurie laiveliais persikeldavo į krantą, numesdavo gelbėjimo liemenes ir eilėmis eidavo į paskirstymo punktus. Graikijos pareigūnai nuodugniai tikrindavo, kurie yra iš tų šalių, kurioms ta pagalba priklausydavo – Sirijos, Irako ir Eritrėjos piliečiams. Ir tuomet buvo ekonominių migrantų, kurie apsimetę sakydavo, kad yra būtent iš tų šalių.
Vėliau žmonės, kuriems priklausė ta pagalba, laivais keliaudavo į kontinentą, kur buvo didžiulės stovyklos – kažkokie seni stadionai, buvo pastatyta daug palapinių, salės. O vėliau tokios šalys kaip Lietuva ir visos kitos Europos Sąjungos valstybės, gelbėdamos Graikiją ir Italiją, pasiimdavo dalį pabėgėlių ir perkeldavo į savo šalis.
Todėl šios situacijos ir tos situacijos, kuri buvo anksčiau, tikrai negalima lyginti, tai visiškai skirtingi dalykai. Dabar mes matome kažkokią gerai organizuotą akciją, kur dėl kažkokių priežasčių pabėgėliai bėga, nors karo tose valstybėse nėra.
Sakote, kad būdavo vienoje vietoje sukoncentruotos gyvenvietės tiems žmonėms, kurie atkeliaudavo nelegaliai. Dabar pas mus Pabradėje pilna, bando į savivaldybes sukilnoti ir taip toliau, nėra vienos vietos jiems apgyvendinti. Kiek tai yra veiksminga ir kiek tai yra saugu?
Galbūt žmonių išskirstymas po skirtingas vietas nėra blogai, nes jeigu jie visi vienoje vietoje, tai ir sąlygos antisanitarinės. Aš nemanau, kad skirstymas mažesnėmis grupėmis yra blogai. Galbūt nereikėtų apimti visų savivaldybių, galbūt reikėtų apsiriboti valstybėmis turimomis infrastruktūros paslaugomis. Aš manau, kad valstybė tikrai gali rasti tam tikrų vietų, kur tilptų didesnis kiekis, bet tikrai neturėtų būti viena stovyklavietė.
Kaip, jūsų nuomone, dabartinė valdžia tvarkosi su šia situacija? Tarkim, kad ir sienos statymas. Iš pradžių buvo tikinama, kad tverti tvora yra neveiksminga, ją galima greitai perlipti ir tai kainuos pinigų. Dabar praėjus daug laiko tvora visgi tveriama. Žiūrint iš šalies, ar veiksmingai tvarkomasi su šita problema?
Kritikuoti iš šalies yra visuomet lengva, bet aš to tikrai nedarysiu, kadangi 10 metų buvau valdžioje ir žinau, kad kalbėti yra lengva, o padaryti yra ženkliai sunkiau. Aš manau, kad iš esmės tam tikri sprendimai yra tikrai neblogi. Matome, kad yra taisomas užsieniečių padėties įstatymas, stiprinama siena su Baltarusija.
Kuo siena yra labiau apsaugota, tuo mums yra saugiau. Reikia pažymėti, kad tai yra ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos siena. Taip pat reikėtų stiprinti ir bendradarbiavimą su Europos Sąjungos institucijomis, kitomis valstybėmis. Jos irgi galėtų stipriai prisidėti.
Aišku, mes girdime, kad „Frontex“ pareigūnai yra siunčiami, kol kas nedideliais kiekiais. Reikia pasakyti, kad nereikia turėti didelių iliuzijų dėl „Frontex“, jie gali tik padėti surašyti, pastebėti žmones ir viskas, jie tikrai neužsiiminės pabėgėlių neįleidimu į Lietuvos valstybę.
Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.