• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiuliai rusų srautai „Ikea“ parduotuvėje, ištuštėjusios importinių prekių lentynos – tik pradžia. Ekonomistas Tadas Poviliauskas teigė, kad didžiausias sankcijų Rusijai svoris pasijaus už kelių savaičių. 

Didžiuliai rusų srautai „Ikea“ parduotuvėje, ištuštėjusios importinių prekių lentynos – tik pradžia. Ekonomistas Tadas Poviliauskas teigė, kad didžiausias sankcijų Rusijai svoris pasijaus už kelių savaičių. 

REKLAMA

„SEB“ banko ekonomistas naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ aiškino, kad iš Rusijos pasitraukus daugeliui įmonių, nemaža rusų dalis taps bedarbiai, o tai leis jiems suprasti, ką reiškia gyventi sankcijų spaudžiamoje šalyje.

Pone Povilauskai, ar sankcijos Rusijai jau veikia realiai? Ar paprasti žmonės jas jaučia?

Jie tikrai pradeda jausti. Pirmiausia dėl to, kad pradeda brangti ir toliau brangs importuojamos prekės, nes niekas tų nuostolių dėl atpigusio Rusijos rublio, o grubiai galima sakyti, kad JAV doleris jau yra dvigubai pabrangęs Rusijos rublio atžvilgiu, tai ir importuojamų prekių kaina yra padidėjusi dvigubai.

Taip greitai viskas nevyksta, kad per dieną tai atsispindi galutinėje prekių kainoje, bet reikia suprasti ir tai, kad Rusijoje prekės iš lentynų dingo todėl, nes žmonės bijodami, kad prekės brangs, jas suskubo nusipirkti iš anksto tam, kad įsigytų pigiau.

REKLAMA
REKLAMA

Ta paklausa dar labiau ir greičiau išvalo lentynas, o tos lentynos jau bus papildytos importuojamomis prekėmis, kurios bus gerokai didesnėmis kainomis.

REKLAMA

Tačiau nemažai įmonių atsisako tiekti prekes į Rusiją ir to nebedarys, tai tos tuščios lentynos bus tol, kol jas užpildys vietinė gamyba?

Vietinė gamyba užpildys, tačiau tų kelių, kaip gauti importinių prekių, vis tiek bus ieškoma, nes kai esi įspaustas į kampą, tai dairaisi visko. Galbūt tų prekių bandys gauti per Vidurio Azijos šalis ar per kitas.

Kalbant apie maisto prekes, nes reikia prisiminti, kad maisto prekėms tiesioginių sankcijų nėra, tačiau prekybininkai ir didmenininkai traukiasi. Gali būti, kad tų prekių ir nebus, bet akivaizdu, kad infliacija augs.

REKLAMA
REKLAMA

Istoriškai galima žiūrėti į tam tikrus palyginimus, žinoma, jie gal per švelnūs, tačiau 1998 metų Rusijos krizės metu Rusijos rublis buvo susilpnėjęs daugiau nei 3 kartus JAV dolerio atžvilgiu. Kol kas turime gerokai mažesnį atpigimą, o 1999 m. infliacija Rusijoje buvo apie 120 proc. Pagal visą kursą galima sakyti, kad metų pabaigoje Rusijos rublio nuvertėjimas gali būti 30 proc.

Yra žmonių, kurie daugiau naudoja importuojamų prekių ir paslaugų, o kiti mažiau. Tai mažiau jų naudoja pensininkai ir vyresnio amžiaus žmonės, todėl Rusijos rublio nuvertėjimą ir kainų infliaciją jie pajaus mažiau. Daugiausiai ją pajaus žmonės, kurie yra jaunesni.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

<...> Importuojamos prekės yra viskas, pavyzdžiui, elektrotechnika technika, buitinė įranga. Tai yra begalė prekių, kurių rusai patys negamina, o turi įsivežti. Visko, kas aplink mus yra buityje, tai to kainos padidėjo dvigubai.

Tai reiškia, kad vartojimas ims stoti, nes niekas neskubės pirkti, net jei ir bus brangesnių buities ar technikos priemonių, nes jos bus dviguba ar triguba kaina.

REKLAMA

Kada pats didžiausias sankcijų svoris užkris ant Rusijos?

Žmonės galvoja, kad įtaka turi būti čia ir dabar, tačiau reikia palaukti kelias savaites ir jos tikrai pasimatys aiškiai. Iš Rusijos pasitraukiančios įmonės ir tos sankcijos, kurios įvedamos, ypač pramonės komponentams, medžiagoms, kurios yra importuojamos iš JAV, iš Europos, iš Taivano, tai dėl jų gamyba pradeda stoti ir pradės stoti artimiausiomis savaitėmis.

REKLAMA

Tai reiškia, kad žmonėms bus atleidžiami iš darbo. <...> Tada viskas ir prasidės, nes viena yra, kai žmogus gauna pajamas, kita – kai jis jų negauna. Nedarbas neišvengiamai pradės didėti ir pakankamai sparčiai, būtent dėl tų sankcijų ir pasitraukimo.

Niekas negali pasakyti, kur jis sustos, bet tada sankcijos pasijaus, kai pajamos bus lygios nuliui. 

Visą pokalbį galite išgirsti laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų