Kuo baigsis D. Trumpo prekybos karai? Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.
D. Trumpo įvesti tarifai sukėlė šoką visame pasaulyje. Ar galima palyginti, kokio dydžio tai problema?
N. Mačiulis: Finansų rinkose reakcija yra lygiai tokia pati, kokia buvo pandemijos pradžioje, kai buvo viskas neaišku, kai buvo uždaryti oro uostai, parduotuvės, nuotolinis darbas. Dabar JAV ekonomikos neapibrėžtumo indeksas yra aukščiausiame lygyje istorijoje.
Manau, kad Trumpo komanda iš dalies buvo tam pasiruošusi, nes jie sakė, jog reikės trumpalaikio skausmo. Bet manau, kad jie neįvertino, kiek daug bus to trumpalaikio skausmo. Ir pats D. Trumpas gal ir nepakeis savo nuomonės, bet respublikonai gali pakeisti nuomonę. Čia yra platus spektras, kaip tą galima padaryti – nuo apkaltos iki daugumos atstovų rūmuose ir senate, kurie priima rezoliucijas, kurios panaikina D. Trumpo įsakymus.
Vis tik nereikia nurašyti JAV kaip demokratijos. Tai yra ilgalaikė sena demokratija su galiojančiomis institucijomis, galiojančiais saugikliais. Tuos saugiklius D. Trumpas kol kas bandė išsukinėti, iššaudyti visokiomis galimomis formomis, bet netikiu, kad jis vienas turi ir turės tokias galias, kad griautų ne tik pasaulinę prekybos ir finansų tvarką, bet ir JAV ekonomiką.
Čia yra labai svarbu, nes tai, ką jis daro, visų pirma yra ekonominė žala Jungtinėms Amerikos Valstijoms. Kai pradės kilti kainos, nedarbo lygis, kai pradės mažėti vartojimas, kai prasidės nemokumo problemos tarp gyventojų ir įmonių, tai tada jo entuziazmas ir kas dieną rašomi tvytai, kad „tariffs are beautiful“ (liet. tarifai yra gražūs) labai greitai bus užgesinti. Jis pats turbūt nepersigalvos, bet aplinka privers tą padaryti.
Kokia bus įvestų tarifų įtaka Europos Sąjungai?
N. Mačiulis: Tiesioginė įtaka yra maža. Jautriausia pramonės šaka yra automobiliai ir viskas, kas yra tiekiama automobiliams – čia yra silpnoji grandis. Vertinant vien tiesioginį poveikį dėl įvestų importo tarifų, tai jis turbūt nesiekia 1 proc. BVP. Šioje vietoje mes turime matyti ir tam tikras teigiamas pasekmes – naftos kaina sumažėjo 15 proc., pas mus atvažiuos pigesnių prekių iš pietryčių Azijos, taip pat vidaus rinkoje, kad išlaikytų konkurencingumą, Europos įmonės turės mažinti kainas.
Ar D. Trumpo tarifai ilgai išsilaikys? Gal valstybių vadovams pavyks su JAV prezidentų dėrėtis?
V. Janulevičius: Sunku prognozuoti. Jeigu atvirai, tai visi manė, kad D. Trumpas pakalbės, bet nieko čia nebus, pagąsdins, atidės. Bet kai sakas buvo išleistas, tai mes pamatėme biržų kritimą. Honkongo birža krito 12 proc., Taipėjaus – 10 proc. – tai yra abiejų biržų greičiausias kritimas nuo 1990 metų.
Tai akivaizdu, kad buvo tikimasi švelnesnių tarifų, diskusijų, bet jų nebuvo. Jeigu atvirai, aš irgi tikėjausi, kad ES bus įvesti 10 proc., o ne 20 proc. tarifai. Noriu tikėti, kad Nerijaus pasakymai, jog tai mažai palies Europą, būtų teisybė, bet aš tai matau per pramonininkų prizmę, per darbo vietų prizmę – mes turime labai daug iššūkių ir tikėtis kažko geresnio negalime. Manau, kad iš tikrųjų kritimas gali būti žymiai didesnis.
Daugiau apie tai išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Visą laidos „Dienos pjūvis“ įrašą žiūrėkite čia:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!