Apie tai – portalo tv3.lt pokalbis su prof. Aurelija Žvirbliene.
Portalas tv3.lt primena, kad užfiksavę mutavusio koronaviruso protrūkį penktadalyje šalies audinių ūkių, danai nedelsdami nusprendė paskersti visas šalies audines. Jų šalyje – apie 17 milijonų. Tokias naujienas išgirdę jų augintojai jautėsi priblokšti.
„Vakar mums buvo pasakyta, kad turime dujomis nunuodyti visas audines. Pradėjome šiandien 7-tą ryto, kad tą galėtume padaryti, kuo greičiau. Tikiuosi, tai pavyks per 10 dienų ir taip užkirsime kelią koronaviruso plitimui tarp audinių“, – sako audinių ūkininkas Hans Henrik Jeppesen.
Jau žinoma, kad nuo audinių pakitusį ir bandomai vakcinai nuo koronaviruso atsparią viruso atmainą, pasigavo mažiausiai 12 žmonių. Tad, kol dujomis nuodijamos audinės, Šiaurės rytinėje Danijos dalyje liepta izoliuotis daugiau kaip 280 000 žmonių. Regionas, kuriame gausu audinių ūkių uždarytas nuo likusios šalies, čia uždaromi barai ir restoranai. Negalima atvykti ir išvykti.
Tiesa, sprendimas gali būti pavėluotas. Nepriklausoma mokslininkų ataskaita skelbia, kad nuo birželio virusą nuo audinių pasigavo jau daugiau nei 200 žmonių.
Lietuva taip pat viena didžiausių kailinių augintojų Europoje. Veterinarijos tarnybos duomenimis šalyje veikia daugiau nei 140 šių žvėrelių ūkių, kuriuose laikoma apie 2,5 mln. audinių. Veterinarijos Tarnyba sako esanti informuota apie mutavusį koronavirusą Danijoje ir atidžiai stebi padėtį.
„Tai yra ta pati atmaina. Tiesiog SARS COVID-2 kaip ir minėjau yra pakitusi struktūra. Kaip jie patys minėjo, dar reikia detalesnės informacijos, bet nustatyta jau perdavimas nuo audinių žmonių tarpe nuo audinės audinei ir netgi nuo žmogaus audinei“, – pasakoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovas skubios veiklos patarėjas Paulius Bušauskas.
Kol kas dujomis masiškai nuodyti audines Veterinarijos tarnyba sako reikalo nematanti. Tačiau profilaktiškai tyrimų tarp kritusių ar gyvų audinių neatlieka, pasitiki augintojų žodžiais.
„Iš Lietuvos kailinių žvėrelių asociacijos buvo pasakyta, kad šiai dienai kažkokių problemų nėra. Visas dirbantis personalas yra sveikas. Audinės taip pat nepradėjo gaišti“, – teigia P. Bušauskas.
Veterinarijos tarnyba sako informacijos apie koronaviruso protrūkius gavusi ir iš Olandijos bei Švedijos, o apie tai informavo ir Lietuvos audinių augintojus.