O tėvai, kurie savo vaikams renka brangesnius mokslo reikmenis – atseikės ir pusę tūkstančio eurų. Ir visgi brangiausiai kainuos uniformos.
Pijus su Urte matuojasi ir džiaugiasi nauju, gražiu ir labai brangiu uniformos komplektu: „Gavosi per abudu beveik 184 eurai su nuolaida.“
Tiesa, jis nepilnas. Net 184 eurus jų mamai teko suploti už ketverius polo marškinėlius ir keturis džemperius.
„Baltos spalvos privalomus marškinėlius, kurių kaina yra apie 21 euras, tai čia būtų daugiau skirti šventėms ir mokykliniams renginiams. Kasdien vaikams pirkau tamsios spalvos marškinėlius, kurių kaina yra irgi apie 21 euras.“
Vaikų mama Inga sako, kad beveik 200 eurų kainavo vien uniformos, o kur dar visa kita. Anksčiau moteris uniformas vaikams perpirkdavo iš kitų tėvų, bet šiemet mokykla uniformas nusprendė keisti naujomis.
„Ieškotis pigiau nebandžiau vien dėl to, kad iš mokyklos gavome informaciją, kad uniformą pirkti tuo adresu, kadangi tai yra specialiai mokyklai išsiuvinėtas logotipas“, – sako vilkaviškietė Inga Palubinskienė.
Trečiokas Pijus su mama Lina Panevėžio turguje ieško uniforminių kelnių. Pradinukas matuojasi ir tamsiai mėlyną švarkelį.
Tiesa, į mokyklą Pijus nelabai nori, bet jai jau beveik ir pasiruošė: „Ko dar trūksta? – Kuprinės ir plastilino.“
Pijaus mama Lina sako, kad uniformos sūnui iš siuvyklos neužsakinėja. Mat jos labai brangios. Ne dažnas tėvas jas gali įpirkti.
„Šiemet dar treti metai su tuo pačiu eisim. Nuo pirmos klasės keliaujam su tais pačiais. Aišku, ten kelnes išaugo. Reikia jau pirkti naujas, bet kas pagrindine pas mus mokykloje polo maikutės, kad būtų ir megztukai tik tai su ženkliukais mokyklos. – O megztuko dar užteks? – Užteks dar, nes pirkom didesnį, kad atsiraitę rankoves ėjom“, – pasakoja panevežietė Lina.
Tad norintys sutaupyti panevėžiečiai uniformų dažnai ieško ir turguje. Pardavėja Rasa sako, kad šiemet jos švarkeliai pabrango 8 eurais. Jie kainuoja nuo 37 iki 45 eurų.
„Jie tvarkingi yra švarkiukai. Tik tai, kad neturi emblemos. O emblemą būna nusiperka. Kartais iš seno švarkiuko nusiima prisisiūna ir, jeigu mokyklai tinka, prisiderina ir eina į mokyklą“, – kalba pardavėja Rasa.
O kai kurie vilniečiai sako, kad kartais uniformas pirkti ir apsimoka:
„Uniforma yra universalus drabužis ir jiems yra paprasta ryte apsirengti ir tai netgi man atrodo taupo pinigus.“
„Jeigu visas dalis pirkti, tai labai brangiai gaunasi. Dviem vaikam tai jau. – Kiek gaunasi dviem vaikams? – Jeigu visas komplektas kainuoja ten gal apie 160, tai du vaikai 320, o aš už 150 apiperku du vaikus kanceliarinėms prekėm visiškai pilnai.“
Pasak uniformas kai kurioms Vilniaus mokykloms siuvančios ir parduodančios įmonės vadovės, praėjusį savaitgalį jie sulaukė tiek užsakymų, kiek dažniausiai jų būna per mėnesį. Žmonės, anot jos, perka daugiau įvairių uniformos dalių ir tikrai neplanuoja, kad vaikai mokysis nuotoliniu būdu. Ir tėvai pinigų uniformoms negaili. Mat norint atsinaujinti uniformos komplektą reikės atseikėt apie 100 eurų, o štai norint suruošti pirmoką tai gali kainuoti ir dvigubai brangiau.
„Jeigu naujai išeina į mokyklą, dar nebuvęs toje mokykloj, dar neturi brolių, sesių, tai tada tikrai būna krepšelis apie 200 eurų. Pas mus yra padaryti minimaliai krepšeliai, tai nuo 130 iki 200 eurų galima tikrai susikomplektuoti“, – sako „Unicorn uniform“ vadovė Jūratė Šviežikienė.
Tiesa, pernai uniformos komplektas kainavo 10-čia eurų pigiau nei šiemet.
„Viena priežastis dėl medžiagų trūkumo Europoje. Trūksta kai kurių siūlų, trūksta kai kurių sudedamųjų dalių audiniams. Dėl to priežasties tikrai pabrango pats audinys ir pabrango ir mūsų uniforma“, – aiškina J. Šviežikienė.
O ir visas mokinio krepšelis „Swedbank“ Finansų instituto skaičiavimais šiemet bus brangus. Pirmoko krepšelis tėvams atsieis mažiausiai 350 eurų. Ir dėl to reikės gerokai paplušėti, nes jei norite sutilpti į šią sumą turite ieškoti pigiausių prekių. Pernai pirmoko krepšelis kainavo apie 250–300 eurų.
„Uniforma, rašikliai, kuprinė. Tai yra pagal sąrašą iš mokyklų gaunamos kanceliarinės prekės. Į tai įeina pratybos. Į tai įeina kažkoks pigiausias sportinis komplektas. Tai yra sportiniai bateliai, maikutė, šortai“, – sako „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.
Vis dėlto, dalis tėvų greičiausiai bus linkę rinktis kiek brangesnes ir kokybiškesnes prekes. Tokiu atveju išleis dar didesnę sumą, kuri gali siekti apie 500 eurų.
„Aš tikrai manau, kad daugelis tėvų nesirinks pigiausių prekių ir vėl čia reikia atsirinkti, ką visgi tik pirkti pigiausio ir kur netaupyti, nes daugelį dalykų kanceliarinių vaikai tikriausia išmėtys ir per pirmą, ir per antrą mėnesį, tai turbūt išlaidauti renkantis sąsiuvinį, pieštukus nereikėtų, tačiau investuoti į gerą sportinę avalynę, į patvarią kuprinę reikėtų“, – kalba J. Cvilikienė.
Ekspertai ragina tėvus neskubėti ir nepirkti visko iškart ir palaukti nuolaidų. Taip pat į pasiruošimą mokyklai pasižiūrėti kūrybiškai, ieškotų prekių mainų ar naudotų prekių prekybos platformose.