Blinstrubiškių globos namuose situacija kritinė. Koronavirusu užsikrėtus personalui, nebeliko medikų, kurie galėtų prižiūrėti ir teikti pagalbą čia globojamiems keliems šimtams senolių. Globos namų socialinė darbuotoja Vaida pripažįsta, kad kovai su koronavirusu trūksta pajėgumų, mat dėl koronaviruso iškrito apie pusė darbuotojų.
„Šiuo metu nesvarbu, kas kokias pareigas atlieka, mes dirbame visiškai viską. Ir valytojos, ir slaugučių padėjėjos, ir slaugytojos, ir valgykloje. Na, žinokite, yra tragedija šiai akimirkai“, – sako vyriausia socialinė darbuotoja Vaida Vaičekauskienė.
Iš socialinių globos namų dar šiandien su greitąja į Kauną išgabentas prastai pasijutęs senolis. Tačiau tokių koronavirusu užsikrėtusių pacientų gydymo įstaigos kratosi.
„Turime didžiulę problemą nenori niekas mūsų žmonių priimti. Gydytoją turime vieną ir jinai turi ieškotis, skambinasi visur, niekas mūsų žmonių nepriima“, – pasakoja V. Vaičekauskienė.
Situacija globos namuose išties nepavydėtina. Viešai į gydytojus pagalbos kreipėsi ir sveikatos apsaugos ministras, kuris prašo medikų padėti be priežiūros slaugos namuose likusiems globotiniams. Skubiai ieškoma papildomo personalo, mat globos namuose telikęs vienas gydytojas prižiūri ir sveikus, ir koronavirusu užsikrėtusius senolius.
„Turėjome atsiliepusius 3 specialistus, vienas jų yra slaugos specialistas ir dvi gydytojos, kurios pasiūlė padėti. Tai turime tris pasisiūliusius žmones“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Pasak epidemiologės Daivos Razmuvienės, Blinstrubiškių socialinės globos namai – ypatingai aukštos rizikos vieta. Čia koronavirusu jau užsikrėtė penktadalis globotinių – 40 senolių – ir 27 darbuotojai. Nustatyti 4 antriniai COVID-19 atvejai.
Per vakar dieną visoje Lietuvoje užfiksuotas ir rekordiškas mirčių skaičius – iš viso nuo koronaviruso mirė 5 žmonės. Tokia mirčių statistika buvo tik per pandemijos įkarštį – balandžio mėnesio viduryje.
„Vienas mirė Kaune, asmuo iš Blinstrubiškių globos namų. Žmogaus amžius nuo 80 iki 90 metų. Kiti keturi atvejai – Šiauliuose“, – kalbėjo epidemiologė Daiva Razmuvienė.
O koronaviruso židinys ir toliau liepsnoja Raseiniuose.
Čia sergamumo rodiklis 100 tūkstančių gyventojų siekia daugiau kaip 1100 atvejų. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras Raseiniams siūlo skelbti lokalų karantiną, mat dabartinių priemonių suvaldyti koronavirusą jau nebeužtenka. Apie sunkiai valdomą situaciją prabyla ir sveikatos apsaugos ministras.
„Dėl tokio vietinio karantino turėtume kartu su savivaldybe kreiptis į Vyriausybę. Matėme mero komunikaciją, kad jų nuomone jiems nereikia karantino“, – sako A. Veryga.
Tiesa, jau gerokai po pietų Raseinių rajono meras Andrius Bautronis, išklausęs specialistų nuomonės, pareiškė, kad mieste bus įvedamas lokalus karantinas. Kol kas teigiama, kad karantinas gali būti įvestas nuo penktadienio. Tuomet būtų ribojamas judėjimas dėl nebūtinų reikalų.
„Mes kalbame apie dviejų savaičių lokalų karantiną. Lygiai taip pačiai kaip mes turėjome Respublikos karantiną, buvo ribojami viešojo transporto srautai. Toliau ribojamas patekimas gyventojų į prekybos centrus. Skaičiuojant, kiek jų patenka, kiek jų išeina“, – pasakoja Raseinių rajono meras Andrius Bautronis.
Koronavirusui ir toliau plintant Raseiniuose žmonių gatvėse vos vienas kitas. Daugiausia jų prekybos vietose ir turguje. Išsigandę žmonės sako, kad karantinas miesteliui būtų į naudą:
„Tai, žinoma, jeigu uždarytų, niekas nesivalkiotų, nieko nebūtų, tai greičiau praeitų. Visur tada turgus turi uždaryti.“
„Aišku, virusas paveikė, neina žmonės į gatves, mažiau.“
„Yra prekybininkai, jiems nemokamos jokios išmokos, kaip pirmo karantino metu, tada dar gavo 257. O dabar nėra, leidžia verslui dirbti, bet su kuo dirbti neduoda.“
„Bijosi, bijosi to baisaus viruso.“
„Tai saugojamės vis tiek, dezinfekuojamės, kaukes nešiojame.“
Sprendimą dėl lokalaus karantino turi patvirtinti Vyriausybė. Premjeras Saulius Skvernelis dar šiandien TV3 žinioms tikino pritariantis lokalaus karantino įvedimui Raseiniuose. Pasak Skvernelio, dabartinių priemonių neužtenka, norint suvaldyti situaciją.
„Tikrai karantino lokalaus įvedimas nereiškia, kad bus taip, kaip buvo Lietuvoje kovo mėnesį. Viskas uždaroma – ir viskas. Karantino sąlygos taip pat gali būti įvairios ir mastas įvairus“, – teigia S. Skvernelis.
Sudėtinga koronaviruso situacija ir Šiaulių apskrityje. Respublikinėje Šiaulių ligoninėje koronavirusas nustatytas ir nėščiajai, ir ką tik pagimdžiusiai moteriai. Daugiau duomenų apie abi koronavirusu užsikrėtusias pacientes nėra teikiama.
Specialisitai siūlo ir naujovę – dėl koronaviruso pandemijos sušlubavus gyventojų psichinei sveikatai, atsiradus daugiau nerimo ir depresijos atvejų keliose savivaldybėse nuo šio mėnesio pradės dirbti mobilios krizių įveikimo komandos. Specialistai pradės dirbti nuo spalio 12 dienos Vilniaus ir Kauno apskrityse.
„Mobilią komandą sudarys psichologų grupė, kuri konsultuos asmenis, padės bendruomenei suformuoti atsparumo įgūdžius, suvaldyti krizinių jausmų plitimą. Kiekvienoje komandoje bus du psichologai“, – kalbėjo psichikos sveikatos skyriaus vedėjas Ignas Rubikas.
Iš viso per praėjusią parą koronavirusu Lietuvoje susirgo 81 žmogus. Daugiausia koronaviruso atvejų per vakar dieną nustatyta Vilniaus apskrityje – 32, Kauno apskrityje – 31, Šiaulių – 12, Tauragės – 3 ir po vieną Panevėžio, Telšių ir Alytaus apskrityse.