A. Merkel gina savo sprendimus dėl Ukrainos ir migrantų krizės. Sako, prisiima atsakomybę dėl kiekvieno sprendimo, karjeros baigimą vadina „išlaisvinančiu“.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Po trejų metų tylos viešumoje pasirodo viena labiausiai atpažįstamų Europos politikių – buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Žmonių pilnoje salėje A. Merkel pristato savo memuarus, pavadinimu „Laisvė“.
„Jaučiausi išsilaisvinusi, kai nebereikėjo eiti kanclerės pareigų. Mane išlaisvino ir šios knygos rašymas“, – sakė buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel.
Knygoje A. Merkel pasakoja apie vaikystę Rytų Vokietijoje ir 16 metų trukusią kanclerės karjerą. 70–metė politikos veteranė dirbo su keturiais Jungtinių Valstijų ir Prancūzijos prezidentais bei penkiais Jungtinės Karalystės premjerais, tačiau daugiausia dėmesio visuomet buvo skiriama A. Merkel ir Vladimiro Putino ryšiams.
„Knygoje ji, kaip ir dabartinis kancleris, tvirtina, kad asmeninis kontaktas su Putinu turi būti išlaikytas. Ji sako, kad politikoje tai labai svarbu“, – kalbėjo „Reuters“ vyriausias korespondentas Andreas Rinke.
Santykiai su Vladimiru Putinu
Memuaruose A. Merkel piktinosi V. Putino vėlavimais į susitikimus. Viename Didžiojo aštuoneto susitikime visi lyderiai laukė V. Putino 45 minutes. Kai galiausiai rusas pasirodė, dėl vėlavimo jis neatsiprašė, o A. Merkel pašnibždėjo, kad gėrė alų, kurio iš anksto paprašė jo delegacija.
„Galima visa tai laikyti vaikiškais ir smerktinais dalykais, galima dėl to purtyti galvą, bet dėl to Rusija neišnyko iš žemėlapio“, – rašė savo memuaruose A. Merkel.
2007–aisiais įvykusio susitikimo Sočyje metu V. Putinas atsivedė savo labradorę Koni, nors žinojo, kad kanclerė paniškai bijo šunų.
„Tai žmogus, kuris visada saugosi, kad su juo nebūtų blogai elgiamasi, ir yra pasirengęs bet kada išduoti, įskaitant galios žaidimus su šunimi ir verčiant kitus žmones jo laukti“, – savo knygoje teigė buvusi Vokietijos kanclerė.
Reklamuodama knygą, ilgametė politikė ir vėl aiškinosi dėl 2015–ųjų taikos susitarimo dėl Rytų Ukrainos ir vėliau atmestos Ukrainos narystės NATO. Knygoje A. Merkel rašo, kad „Normandijos formato“ susitikimo Minske užkulisiuose V. Putinas įteikė jai tris antikvarinius karinius žodynus: vienas rusų–vokiečių kalbomis, kiti rusų–prancūzų ir rusų–anglų kalbomis.
„Putinas paprašė žodyną rusų–anglų kalbomis jo vardu įteikti Barackui Obamai per mano būsimą vizitą Vašingtone. Diskretiška ir sarkastiška užuomina, bet jis nors šnekėjo su mumis“, – minėjo A. Merkel savo knygoje.
Tinkamas sprendimas
Kadenciją baigusį prezidentą Baracką Obamą A. Merkel apibūdina kaip patikimą bendražygį. Tuo metų jo įpėdinį Donaldą Trumpą kritikuoja už tai, kad jis visose situacijose provokuodavo, siekdamas viešumo ir asmeninės naudos.
Tuo metu apžvalgininkai A. Merkel memuarus vertina kaip santūrius.
„Purvinų paslapčių nebuvo atskleista, o toks buvo A. Merkel stilius visus 16 metų valdžioje“, – pareiškė A. Rinke.
A. Merkel rašo, kad pasitraukimas iš politikos buvo geras sprendimas, esą tai įrodo įvykiai, kai per oficialius susitikimus ją ištikdavo drebulio priepuoliai.
Daugiau kaip 700 puslapių A. Merkel memuarus galima įsigyti už maždaug 37 eurus.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.