Už balsą ten galimai pasiūlo ir 5 eurus, ir pavėžėti ar net išgerti. Visą informaciją tikrina teisėsauga. O Vyriausioji rinkimų komisija ragina gyventojus nesusigundyti. Esą parduoti balsą neapsimoka, nes bauda didelė – siekia šimtus eurų.
Du vyrai į telefono kamerą pasakoja savo istoriją, kaip sugalvojo dalyvauti išankstiniame balsavime: „Sėdim policijos automobilyje sulaikyti su kaimynu. Jau dvi valandas sėdim ir į tualetą nepaleidžia. Gal čia jiems mašinoje pridaryti ką nors gero.“
Tarp 9–10 valandos ryto esą nusprendė nuvažiuoti iš Švenčionėlių į Švenčionių kultūros centre esančią apylinkę. Vyrai susirado vairuotoją ir iškeliavo, o tada juos, sėdinčius automobilyje, jau atidavusius balsus, sulaikė policija:
„Kažkokie 2 vyrai stvėrė duris, užsirakinom, paskui kitas priėjo policininkas su „forma“ ištempė iš automobilio mūsų, nutempė į policijos automobilį. Važiuojant atgal į namus mus sustabdė, už ką. Diržus buvom prisisegę, sėdėjom tvarkingai. Aplamai nieko nepasakė, tempė iš mašinos ir viskas.“
Vyrai dalinasi vaizdais ir iš policijos komisariato: „Sėdim dvi valandas su viršumi, nesuprantu, kas darosi, dėl ko.“
Pasak sulaikytųjų, apklausos metu jų pareigūnai klausė, ar kažkas bandė juos papirkti. Įtarimų sukėlė ir automobilyje rastas alkoholis: „Klausinėjo, kas agitavo, už ką agitavo balsuoti. Sakau, niekas neagitavo, aš ne „prostitukė“, kad parsidavinėčiau už agitavimus ar kelis eurus. Ar tas, kuris vežė, ar agitavo, dar kažką. O pas tą, kuris mus vežė, bagažinėje rado alaus.“
Pasak vyro, pareigūnai jiems paaiškino, kad jie apklausiami tik kaip liudytojai.
Vėliau paaiškėjo, kad Vilniaus apylinkės prokuratūra pradėjo Ikiteismini tyrimą, kai gavo informacijos, kad iš Švenčionėlių miestelio keli asmenys automobiliu bus vežami į Švenčionių mieste esančią rinkimų apylinkę, teisėsauga įtaria, kad balsavimas galėjo vykti už atlygį. Vyrai buvo apklausiami siekiant išsiaiškinti, ar jie nebuvo papirkti, bandyta paveikti jų valią.
Panašių istorijų, kurios apipynė Švenčionių kraštą, yra ir daugiau.
„Panašu, kad yra renkami žmonės Švenčionių rajone į autobusiuką ir norėta vežti juos balsuoti už 5 eurus“, – kalba „Baltųjų pirštinių“ vadovas Laimonas Petreikis.
Tuose pačiuose Švenčionyse pasirodė informacija ir apie kitą valiutą, kurią naudoja galimai balsus perkantys asmenys. Rinkėjus neva buvo bandoma vilioti ir degtine.
„Apie Švenčionis, aš susisiekiau su Švenčionių pirmininku, komisijos pirmininku. Apie tą įvykį jis paaiškino, kad jokių oficialių skundų nėra gavęs“, – tvirtina Vyriausiosios rinkimų komisijos atstovas Rokas Stabingis.
Dėl galimų pažeidimų per savivaldos rinkimus policija šiuo metu iš viso atlieka tris ikiteisminius tyrimus. Nuo vasario 20 dienos Lietuvos policija gavo 21 pranešimą, susijusį su galimais pažeidimais per rinkimus.
„Pranešimai yra tokie pagrinde, kur mes fiksuojame, tai galimas kažkoks žmonių vežimas neteisėtas balsuoti. Galimas ypač socialinių grupių asmenų papirkinėjimas, ypač neblaivių asmenų arba kažkokių rizikos asmenų įvairūs agitaciniai pažeidimai“, – komentuoja Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Gautą informaciją pareigūnai nuolat tikslina. Pasak „Baltųjų pirštinių“ atstovų, šiuo metu itin didelė pažeidimų rizika tvyro specialiuose balsavimo punktuose, įkalinimo, globos įstaigose, kur rinkėjais kartais bandoma pasinaudoti.
„Gauname keletos piliečių pranešimus apie galimą bandymą iš rinkimų komisijos balsavime spec. punktuose, globos įstaigose ligoninėse, apie galimus rinkimų komisijos neteisėtus veiksmus rinkėjų atžvelgiu, pažeidimas jų balsavimo slaptumo ir panašūs dalykai, bet tai dar nėra pasitvirtinusi informacija“, – sako L. Petreikis.
„Už rinkėjų papirkimą gresia baudžiamoji atsakomybė. Yra įvairios sankcijos, iki 4 metų laisvės atėmimo pati griežčiausia. Taip pat administracinis nusižengimų kodeksas numato baudą rinkėjui, kuris parduoda savo balsą, nuo 300 eurų“, – tvirtina R. Stabingis.
Specialiuose punktuose balsavimas vyksta nuo šiandien. Tiesa, Vyriausiosios rinkimų komisijos nuomone, rinkimai kol kas vyksta gana sklandžiai. Štai Marijampolės Švenčiausiosios Marijos globos namuose, kur gyvena 44 senjorai, balsuoja 14. Marijampolietė Mirga šiuose globos namuose gyvena daug metų, tačiau sako nėra praleidusi nė vienų rinkimų.
Balsavimas – šventas reikalas:
„Kaip dabar neisi – vietoj viskas. Dieve, ko jau aš besitikiu. Aš visada tikiu žmogumi, kiekvienu. Jeigu jau pateko į tokias pareigas, tai ir atlieka.“
„Ko Jūs tikitės iš naujos valdžios? – Ko tikėtis, Dieve mano. Aš pripratęs, kokia yra, tokia gerai.“
Maždaug 16 valandos duomenimis, iš anksto Lietuvoje balsavo daugiau nei 54 tūkstančiai rinkėjų, tai sudaro kiek daugiau nei 2 procentus balso teisę turinčių asmenų.