Po mėlynuojantį levandų lauką braidantys lankytojai lyg užburti pilnais plaučiais traukia maloniai salstelėjusį žiedų kvapą. Net ir lietingą dieną netradicinis biržiečių ūkis Mockūnų kaime neatsigina svečių. O atostogas artimųjų būryje leidžiantys turistai stebisi ir žiedų grožiu, ir nauda.
Levandų ūkį tėviškėje lankytojams atvėrusi šeimininkė juokiasi, jog iš pradžių ne vienam sunku patikėti, kad lietuviškame kaime galima atrasti dalelę Provanso.
„Norisi, kad žmonės tą gėrį pajustų, atvykę tos ramybės gautų. Nes mes stengiamės tokią vietą sukurti kur būtų ramu dūšiai, sielai atgaiva“, – sako levandininkė Giedrė Jankūnienė.
Tokiu išskirtiniu grožiu šiemet levandos biržiečius džiugina pirmąkart. Mat kaitra dekoratyviniams krūmeliams leido sužydėti ypač gausiai.
„Ūkininkai dejuoja, kad karščiai nepadėjo ūkiams, o mums kaip tik levandos buvo dėkingos. Šiemet turim pasakišką grožį“, – sako G. Jankūnienė.
Pasirodo, kuo šiltesniame ir sausesniame klimate šilumamėgis augalas gyvena, tuo daugiau savyje sukaupia viliojančiai kvapnaus eterio. O levandos kvapas, manoma, veikia raminamai, padeda lengviau įveikti nerimą ir stresą. Pasak augintojos, juo augalas dosniai dalijasi net ir sudžiovintas.
„Levanda įdomi tuo, kad neleidžia tam kvapui išgaruoti, ji kaupia viską viduj ir dažnai manęs klausia, kodėl toks silpnas kvapas, sakau, jūs paglostykit, ir kai paglosto supranta, kad kvapas tikrai intensyvus“, – sako G. Jankūnienė.
Gėlių ūkį plečianti Giedrės šeima tarp 5 tūkstančių levandų augina ir Damasko rožes, anyžinį lafantą, žiomenę. Iš jų žiedų moteris verda kvapnias arbatas.
Jos kaip ir iš skintų levandų gaminama produkcija vilioja smalsuolius. Labiausiai lankytojai pamėgę levandų arbatą ir medų.
„Tas pats medus jis vietinis, bet mes jį pagardinam levanda ir noriai valgo vaikai vietoj saldainių“, – sako ūkio darbuotoja Svetlana Kaupienė.
„Kai žydėjimas prasidėjo nebespėjom paruošti ir produkcijos. Arbatos šiuo metu net nebeturim, nes jaunos levandytės nespėjo užaugti“, – teigia G. Jankūnienė.
Neprapuola nei žiedai, nei lapeliai. Visa žaliava panaudojama rankų darbo gaminiams. Tiesa, iki rugpjūčio žydinčios levandos nukirptos atžels antrą kartą, tad pasigrožėti įstabiu mėlynumu ir nusifotografuoti bus galima iki vėlyvo rudens.