Kolekcijoje apie 700 skirtingų bijūnų, o ypatingą vietą užima puoselėjamos lietuvių selekcininkų išvestos veislės.
Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode šiemet kaip niekad anksti sužydo bijūnai. Jie vilioja kvapų ir spalvų jūra, ten žydi beveik 700 jų kolekcinių numerių. Tokiu ankstyvu ir gausiu jų žydėjimu stebisi ir šio, didžiausio Lietuvoje, bijūnyno puoselėtojai.
Tokiu ankstyvu ir gausiu jų žydėjimu stebisi ir didžiausio Lietuvoje bijūnyno puoselėtojai.
„Bijūnai šiemet tikrai anksčiau pražydo, kartu ankstyvosios ir vidutinio ankstyvumo veislės, tai paskatino šilti orai, nesvarbu, kad naktys šaltos, bet dieną šviečia saulė ir paskubėjo jie pražysti“, – sakė vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė Žibutė Baškienė.
O lankytojai skuba ten būriais, kas gimtadienio paminėti, kas akis paganyti.
„Šiandien gimtadienis. Visos gėlės jos. – Tai specialiai ta proga į Botanikos sodą, kad visas gėlės padovanotumėt? – Taip taip, atspėjot teisingai“, – sakė Botanikos sodo lankytojos.
Žmonės traukia telefonus ir fotografuoja įspūdingus karališkus žiedus, kurie vienas už kitą gražesni.
„Ten toks tamsus kaip aksominis žiedas ir vidus geltonas, labai gražus“, – teigė lankytoja Loreta.
„Pirmą kartą geltoną bijūną pamatėm, labai įdomų“, – džiaugėsi Botanikos sodo lankytoja Kristina.
„O baltos man įspūdingai gražios“, – gėrėjosi Viktorija.
Aplink bijūnų žiedus būriais sukasi ir lankytojai, ir bitės, ten priviliotos jų sodraus aromato.
„Jau vien veislės pavadinimas „Armani“, ši, tai be galo įdomi, aukšta, ilgai žydi ir turi gan stiprų tokį prabangų, net ir pagal pavadinimą, kvapą“, – pasakojo Ž. Baškienė.
Kolekcijoje gausu išskirtinių veislių, atkeliavusių iš užsienio, stebinančių ir spalvų gama, ir žiedo formomis.
„Jie įdomūs tuo, kad, kaip pastebėjot, labai pumpurai įdomūs ir gal labiau primena rožes ir jie taip atrodo jau antra savaitė“, – kalbėjo Ž. Baškienė, rodydama į pražydusį žiedą.
Tačiau labiausiai Botanikos sodas didžiuojasi lietuvių selekcininkų išvestomis veislėmis.
„Daktarės Onos Skeivienės veislės, kuri yra išvedusi 19 veislių ir 6 iš jų yra registruotos. Turime Emilijos ir Jono Tarvidų 25 veisles, taip pat Kęstučio Vyšniausko 6 ir Pranciškaus Puidoko – 4 veisles šiuo metu auginame ir dar Eicher-Lorka viena – „Žizel“, – kalbėjo Ž. Baškienė.
Pavasarinė drėgmė bijūnams pridarė kiek bėdų – juos užpuolė ligos. Tad specialistai džiaugiasi, kad bijūnų bent gyvūnai neniokoja.
„Dėl šalto ir lietingo šiek tiek pavasario, bijūnai turi truputėlį grybinių ligų, tai profilaktiškai purškiame. Stirnos nemėgsta jų, nes šaknis turi specifinį kvapą“, – aiškino Ž. Baškienė.
Specialistai vis žvalgosi į dangų – bijūnams, kaip ir visiems augalams, dabar labai trūksta lietaus, tuomet jų spalvos būtų dar sodresnės.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.