Minske minia žmonių štai taip spjauna į Aliaksandro Lukašenkos reikalavimą nebeprotestuoti. Baltarusiai jam priešinasi nė nepaisant to, kad dar prieš šį protestą diktatorius nurodė jėgos struktūras valdančiai Vidaus reikalų ministerijai į šalies gatves grąžinti ramybę.
„Neleisti jokių riaušių šalyje ir ypač Minske. Minske daugiau nebegali būti jokių riaušių. Žmonės pavargo. Žmonės reikalauja taikos ir tylos. Iš kitos pusės gerai, kad baltarusiai pajautė, ką jie gali prarasti“, – sako Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.
Tačiau nežinia, ar be lyderio likę baltarusiai dar ilgai bursis į mitingus, kurie – ne paslaptis – pastarosiomis dienomis pamažu išsikvepia. Iš posto A. Lukašenką išversti siekiantys demonstrantai sako, kad dabar jų didžiausias priešas – nežinomybė dėl to, kas laukia.
„Jei atvirai, aš nežinau, kas bus. Aš bijau. Kaip mergina, kaip moteris. Aš bijau. Bet yra kažkas viduje, kad veda į gatves nepaisant baimės, nes visa tai dėl ateities“, – pasakoja protesto dalyvė Yulia.
Šįkart masinės demonstracijos vyksta ne tik Nepriklausomybės aikštėje, bet ir prie vidaus reikalų ministerijos, valdančios brutaliai protestus malšinusias jėgos struktūras. Baltarusiai piktinasi, kad naujajame ministrų kabinete nieko nauja. Postą išsaugojo ir įsakymą su taikiais žmonėmis susidoroti davęs vidaus reikalų ministras.
„Vidaus reikalų ministerija atsakinga už tai, kas vyko praėjusios savaitės pradžioje. Galvoje turiu smurtą, žmonių mušimą, žmogžudystes, apie kurias mes dar visko nežinome“, – teigia protesto dalyvis Sergei.
Tuo tarpu Sviatlanos Cichanouskajos bendražygė ir Koordinacinės tarybos narė Maryja Kalesnikava šiandien pareiškė, kad dabar pagrindinis opozicijos tikslas – kuo greičiau surengti pakartotinius prezidento rinkimus, kuriuose, beje, niekas nedraustų dalyvauti ir A. Lukašenkai.
Tik esą būtina visiškai atnaujinti režimui pataikaujančią Centrinę rinkimų komisiją. Tiesa, tam pritaria ne visi.
„Rinkimai praėjo sąžiningai. Jei būtų buvęs kitas laimėtojas, aš jį priimčiau. Bet buvo aišku, kad S. Cichanouskaja nepraeis“, – kalbėjo protesto dalyvė Marina.
Tačiau A. Lukašenka jau nusitaikė ir į pačią Koordinacinę tarybą. Šiandien Baltarusijos prokurorai pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl, kaip teigia, dėl konstitucijai prieštaraujančių veiksmų.
„Tokios tarybos įkūrimas ir veikla yra nukreipta į valdžios užgrobimą ir kenkia Baltarusijos nacionaliniam saugumui“, – sako prokuroras Alexander Konyuk.
Savo ruožtu į Lenkiją porai dienų atvykusi opozicijos aktyvistė Veronika Cepkalo, kurios vyrui režimas uždraudė dalyvauti prezidento rinkimuose, jau ruošiasi keliauti į Lietuvą. Čia ji ketina su S. Cichanouskaja aptarti tolimesnius žingsnius verčiant iš posto Baltarusijos diktatorių.
„Mes prašome tarptautinės bendruomenės padėti mums išlaisvinti politinius ir ekonominius kalinius Baltarusijoje bei sustabdyti smurtą kalėjimuose, apie kurį tikriausiai jau girdėjote. Žmonės ten kankinami, mušami dukart per dieną, moterys prievartaujamos. Jie negali naudotis dušu, negauna valgyti. Tai kankinimai, tai nusikaltimai žmoniškumui”, – pasakoja aktyvistė Veronika Cepkalo.
Po to, kai dėl paramos protestuotojams buvo atleistas Jankos Kupalos nacionalinio akademinio teatro direktorius Pavelas Latuška, o su juo pasitraukė ir visa trupė – ši vieta tapo pasipriešinimo A. Lukašenkai simboliu.
Visgi P. Latuškai, kuris prisijungė prie Koordinacinės tarybos už paramą opozicijai tenka atlaikyti spaudimą. Jo šeima jau paliko šalį, o pats P. Latuška pripažįsta sulaukęs grasinimų ir įspėjimų dėl gresiančio arešto. Be to, štai taip vandalai nuniokojo jo namus, kuriuose vyras dėl pavojaus gyvybei šiuo metu nė negyvena.