Vilnietis Jurijus į vieną iš sostinės parduotuvių atvyko specialiai dėl Juodojo penktadienio nuolaidų. TV3 žinioms vyras papasakojo, kad nusprendė senąjį šaldytuvą pakeisti nauju ir džiaugėsi, kad jam pavyko sutaupyti. Esą jis taip pat nusipirko ir šildytuvą, kad garaže nebūtų taip šalta.
„Šaldytuvas žmonai, šildytuvas sau“, – šypsojosi apie 80 eurų sutaupęs vilnietis.
Pardavėjai pažeidinėja įstatymus
Prekybininkai trina rankomis ir skaičiuoja, kad Juodojo penktadienio metu pardavimai išauga kartais.
„Pas mus gudrybių jokių nėra, labai paprasta – žemiausia metų kaina. Pradėjome jau vakar, buvo išankstinė prekyba, tikrai matome, kad susidomėjimas didelis, nuolatiniai pirkėjai užplūdo. <...> Šiuo metu mes jau matom, kad panašiai kaip ir pernai, maždaug trigubai didesni pardavimai nei įprastą dieną“, – džiaugėsi „Pigu.lt“ atstovas Nerijus Mikalajūnas.
Tiesa, vartotojų teisių apsaugos specialistai ragina gyventojus nepamesti galvos ir išlaikyti šaltą protą. Tarnyba per metus pranešimus dėl galimo pirkėjų klaidinimo ar kitų panašių pažeidimų skaičiuoja šimtais.
„Pagrindinė taisyklė, kad pardavėjas taikydamas nuolaidą turėtų informuoti vartotoją, kokia ta prekė buvo ir kiek kainavo prieš 30 dienų. Ir jeigu šiandien aš taikau ženklią nuolaidą, 30 procentų, tai rytoj nebegaliu grįžti į prieš tai buvusią kainą. Visos kitos nuolaidos yra nuo tos paskutinės nuolaidos kainos“, – teigė Vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus pavaduotoja Aida Gasiūnaitė-Stavginskienė.
Kai kurie TV3 žinių parduotuvėse kalbinti vilniečiai piktinosi ir teigė pastebėję, kad pigesnės kainos – tik akių dūmimas.
„Kainų tikrai pigiau neradau. Prieš tai žiūrėjom su akcijomis ir be akcijų, tos pačios kainos“, – teigė vilnietė.
„Priklauso nuo parduotuvės, labai reikia stebėti kainas“, – pridėjo kita.
Gresia baudos
Jei verslas ima gudrauti, gali sulaukti atsakomybės. Už nuolaidų taikymo pažeidimus verslui gali tekti sumokėti baudą iki 5000 eurų.
„Pastaruoju metu mes keletą bendrovių, iki 5 bendrovių, nubaudėm būtent dėl šito reikalavimo nesilaikymo, nes mes patys stebim tas kainas“, – teigė Vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus pavaduotoja Aida Gasiūnaitė-Stavginskienė
Dalis pardavėjų kuria vaizdo klipus, kuriais ragina gyventojus nepirkti per Juodąjį penktadienį, nes mano, kad tokie masiniai išpardavimai padaro daugiau žalos nei naudos.
„Didelis užburtas ratas. Verslininkai pristatydami naują produktą tarsi jau iš karto nustato kainą, turėdami mintyje, kad jau rytoj turėsiu daryti nuolaidą, tuomet vartotojai perka tik tada, kai yra nuolaidos. Vartotojai jeigu šį penktadienį nusiaubs lentynas, verslininkai kitais metais vėl tą patį kartos. <...> Jeigu mes pradėsime nebepirkti, per tokias nuolaidų pasiutpolkes, tai verslininkai gal iš pat pradžių nustatys kainas atitinkančias to produkto kokybę“, – kaip pagerinti situaciją svarstė Kosmetikos fabriko „Cosmoway“ bendraturtė Justė Pinkevičienė.
Verslas pirkėjams suvilioti naudoja aibę triukų. Siūlo kelias prekes už vienos kainą, stengiasi pirkėjui sukelti įtampą: bando įsprausti į riboto laiko tarpą.
„Jie sugalvoja, kaip atjungti žmogaus racionalią dalį, ir įjungti daugiau emocijų ir taip pagauti. <...> Dar vieną tendenciją, kurią mes pamatėme, tai vis labiau lietuviai išdrįsta pirkti užsienio internetinėse parduotuvėse, tie palyginimai yra ne Lietuvos prekybininkų naudai, dar siūlytume atkreipti dėmesį ir išplėsti geografiją“, – teigė „Pricer.lt“ vadovas Arūnas Vizickas.
Rinkos ekspertai skatina gyventojus pirkti atsakingai. Išpardavimų metu galima rasti ir nemažų nuolaidų, tačiau pirkėjams dera pagalvoti, ar prekės tikrai reikia, palyginti kainas skirtingose parduotuvėse ir visada prisiminti, kad nuolaidos taikomos visus metus, ne tik Juodojo penktadienio metu.
Rinkos ekspertai skatina gyventojus pirkti atsakingai. Išpardavimų metu galima rasti ir nemažų nuolaidų, tačiau pirkėjams dera pagalvoti, ar prekės tikrai reikia, palyginti kainas skirtingose parduotuvėse ir visada prisiminti, kad nuolaidos taikomos visus metus, ne tik Juodojo penktadienio metu.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Beda kad kaip ir visoje lietuvoje nera teisingumo ir baudas fiksuotas duoda o ne procenta nuo uzdarbio metinio. Kas jiems tas 5k susimoket jeigu per ta black friday apknisa 1000 zmoniu kurie atnesa 200k i navara. Pradetu taikyti 5% baudas nuo pelno, tai biski pasisaugotu taips sukciauti