Ukraina skaičiuoja jau daugiau nei dvejus metus plataus fronto karo su Rusija. Įsibėgėjus karui atrodė, kad ukrainiečių šansai gana neblogi, tačiau sustojus Vakarų paramai, dabar kalbame ne tik apie Ukrainos priverstinę taiką, bet ir apie grasinimus NATO narėms Baltijos šalyse.
Nors karinės grėsmės Lietuvai auga, naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ svečiavęsis atsargos majoras Albertas Daugirdas tikina, kad mūsų politikai ir valdininkai ne ką tenuveikė spręsdami gynybos klausimus.
Nemažai biurokratų pavadintų bailiais
Ypač didelį nusistebėjimą buvusiam kariškiui kelia aplaidumas rengiant ir apginkluojant jau seniau tarnavusius vyrus ir buvusius profesionalus.
„Biudžetas padidintas, viskas nuostabu, einame geru keliu, bet, kai mums ištransliuojama, kad mums nereikia parengtojo rezervo, tie, kurie 10 metų po šauktinių tarnybos ar po profesionalios – ir tokių kaip aš nereikia? Ir tu galvoji, priešininkas ateina šimtais tūkstančių, geba kas pusmetį mobilizuoti 300-400 tūkst., mes turime šimtatūkstantinį parengtojo rezervo karių sąstatą ir mes neketiname nei jų aprūpinti, nei pakelti jų įgūdžių į tam tikrą lygį, kaip tai?“, – mūsų gynybos planavimo logika stebisi dar Aukščiausiąją Tarybą 1991-aisiais saugojęs Albertas Daugirdas.
Atsargos majoras piktinasi, kad mūsų politikai ir valdininkai bijo pripažinti tikrąją tiesą.
„Kas vyksta pas mus, kodėl taip lėtai priimami sprendimai, nevertinamas nei vienas, nei kitas rezervas? Ką aš tik tiek užsitarnavau, tą patį baslį, su juo vien ginti ir galvoti, kad aš lengvai paguldysiu galvą? Tik dėl to, kad valstybė neatsakingai žiūri į savo gynybą? Tie klaustukai kabo. – Kas čia yra, čia baimė pasakyti, pripažinti tikrąją tiesą? – Aš neslėpsiu, nemažai biurokratinio aparato asmenų pavadinčiau tiesiog bailiais“, – tvirtina Albertas Daugirdas.
Buvęs kariškis stebisi, kodėl niekas dar iki šiol nesulaukė jokios atsakomybės už tai, kad mes praėjus dvejiems metams nuo didelio karo pradžios, o grėsmėms iš Rusijos pusės tik augant, vis dar nesugebame įsibėgėti ir tinkamai pradėti rengtis krašto gynybai.
„Ir niekas nekenčia dėl to – nei horizontaliai, nei vertikaliai. – Turite galvoje nėra atsakomybės? – Taip, nenukenčia dėl ne laiku nepadarytų darbų ar nepadarytų. – Neveiklumo? – Taip, neveiklumo absoliučiai. Tai tiesiog etaloninis pasipriešinimo elementas, bet savo valstybei, ne priešo, mes darome paslaugą agresoriams, kas jie bebūtų ir silpniname savo šalį dėl neveiklumo“, – teigia Albertas Daugirdas.
Mes nelabai kontroliuojame savo teritorijos
Jei tinkamai nepasirengsime savo krašto gynybai, dalis žmonių, ypač gyvenančių pasienyje gali greitai likti priešo teritorijoje, ypač jei Rusija staigiai ir netikėtai smogtų mūsų šaliai. Buvęs kariškis tvirtina, kad nuo to negali būti apsaugota ir mūsų sostinė, kurią nuo Baltarusijos skiria nedidelis atstumas.
„Sunku ginti Vilnių, kai jis šalia Baltarusijos sienos, ką vilniečiams daryti, įmanoma greitai iš Vilniaus evakuotis ar ne? – Tai nuo scenarijų priklausys, jeigu tai netikėtas išpuolis, tai mes katile, sostinė ir visas regionas katile, karo konflikto zonoje liksime“, – tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ tvirtina Albertas Daugirdas.
Atsargos majoras tikina, kad nors būtų sunku, evakuoti įmanoma ir Vilniaus gyventojus, žinoma, jei tinkamai pasiruošime. Tačiau jis stebisi, kad mes iki šiol tam rimtai nesirengiame.
„Tai ir palieka tą nejaukią situaciją, mes galėtume daugiau nuveikti ir neįtempti tiek raumenų, kiek nereikia, nebūti psichologiškai įsitempus, bet, kai tu jauti, kad duryse nėra spynos ir visi atsisako ją įdėti, nors vagys šiūruoja ir plėšikėliai po laiptinę ir visi atsisako, tai pinigų nėra, tai laiko nėra, tai eksperto nėra spynai įdėti, nors sakau, duosiu savo pinigų, tik duokite tą spyną, niekaip. Tai problema“, – nuogąstauja Albertas Daugirdas.
Pasak buvusio kariškio, mums ypač pavojinga netikėta hibridinė ataka, nuo kurios apsiginti būtų sunku.
„Žinote, nejauku suvokti, kad mes nelabai kontroliuojame savo teritorijos ir mūsų pasieniečiai primena, mūsų stebėjimo įranga sensta, kai kur ji nebeveikia, reikia ją iš naujo pirkti, net tos tvoros“, – sako Albertas Daugirdas.
Valstybė neturi atsargų?
Atsargos majorą neramina ir mūsų valstybės sukauptos atsargos, kurių karui su Rusija greičiausiai nepakaktų.
„Esi civilis tarnautojas, valstybinėje tarnyboje ir sakai, mes turėsime dalį funkcijų vykdyti įvykus nelaimei, o kur mano saugos priemonės? Ką reiškia kur? Kur mano dujokaukė, kur mano specialus kostiumas, kur vairuotojui skirtos priemonės, kuris veš pareigūną į kažkokį sandėlį galbūt, nes jis turės pereiti tikėtina per nešvarią zoną – tuo nesirūpinama, nėra atsargų institucijoje. Realiai skelbiama 3 paros, 72 valandos, bet paklauskime, kiek institucijų turi čia ir dabar trims paroms bent jau visų atsargų – maisto, vandens?, – klausia Albertas Daugirdas.
Kaip pavyzdį buvęs kariškis pateikia policininkų pasirengimą ir jų atsargas ne tik karui, bet ir branduolinei avarijai.
„Visi policininkai turi dujokaukę, čia prieš 3 metus pasidarius greitą skaičiavimą pratybų metu paaiškėjo, kad turi tik po vieną filtrą dujokaukei ir policininkui kyla visiškai teisingas klausimas – filtras valandai laiko, kas po to?“, – apie mūsų įstaigų pasirengimą kalba Albertas Daugirdas.
Išgyvenimo kursus dabar vedantis Albertas Daugirdas naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ kalbėjo ne tik apie mūsų institucijų pasirengimą karui, bet ir apie tai, ką reikia žinoti kiekvienai šeimai norint išvengti okupacijos ir kaip sugebėti pasirūpinti savo ir artimųjų saugumu.
Daugiau apie geopolitiką ir apie santykius su kaimynais, karus ir Vakarų valstybes jau ne kartą kalbėta „33min. su Artūru Anužiu“ laidose. Apie krašto gynybą ir pasirengimą galimam Rusijos puolimui kalbėta su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku bei gynybos ekspertais Gintaru Ažubaliu bei Vaidotu Malinioniu.
O buvęs kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas laidoje yra pasakojęs apie Lietuvos kariuomenės trūkumus ir prioritetus. Apie ateinančius karus ir Vakarų valstybių nuopuolį plačiau atskleidė karo istorikas Robertas Petrauskas. Be to, kaip Lietuvai sekasi išlaikyti savo valstybingumą ir sveikas institucijas pasakojo ekonomikos profesorius Raimondas Kuodis.
„33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.