• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstiečio Valiaus Ąžuolo poilsis po Egipto palmėmis, kol kiti parlamentarai sėdėjo Seime, atsirūgo. Jis pripažintas pažeidęs etiką, nes žmonai padovanojus kelionę, išvyko neatsiklausęs parlamento vadovybės leidimo.

Valstiečio Valiaus Ąžuolo poilsis po Egipto palmėmis, kol kiti parlamentarai sėdėjo Seime, atsirūgo. Jis pripažintas pažeidęs etiką, nes žmonai padovanojus kelionę, išvyko neatsiklausęs parlamento vadovybės leidimo.

REKLAMA

Už tai seimūnui nieko negresia, bet parlamente jau ėmė gimti nauji pasiūlymai, kaip pažaboti Seimo posėdžių nelankančius. Konservatorius Stasys Šedbaras aiškina, kad dar šioje sesijoje tokiems paklydėliams siūlys gerokai apkarpyti atlyginimus.

Už kiekvieną praleistą posėdį be pateisinamos priežasties, Seimo nariams būtų nubraukiama mažiausiai po 100 eurų. Dėl tokių valdančiųjų siūlymų sunerimo opozicija.

Kai kovo 10 dieną Seimas pradėjo pavasario sesiją pirmuoju posėdžiu, valstietis Valius Ąžuolas tuo metu kaitinosi po Egipto saule.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu Vilniuje buvo vos 5, o Hurgadoje net 25 laipsniai šilumos. O ir žmonės, anot parlamentaro, užsienyje ne tokie surūgę kaip Lietuvoje.

REKLAMA

Tačiau tokia kelionė valstiečiui atsirūgo – galų gale Etikos ir procedūrų komisija konstatavo, kad jis pažeidė etiką, mat iškeliavo negavęs Seimo valdybos pritarimo.

„Aš manau, kad kiekvienas politikas asmeniškai turi prisiimti įsipareigojimus, kai juos išrenka, prisiekia, laikytis įstatymų, visų normų, moralinių normų prieš savo rinkėją ir nedaryti nesąmonių. Manau, kad neinformavus ir pažeidus tam tikras tvarkas, padaryta nesąmonė“, – sako darbietis Viktoras Fiodorovas.

REKLAMA
REKLAMA

Pats sprendimas Ąžuolui pasiųstas jo 42-ojo gimtadienio dieną.

„Šiandien pono Ąžuolo gimtadienis, ir jūs jam jį sugadinot. — Nesugadinom, čia pats ponas Valius savo gimtadienio proga tokią šventę pasidarė“, – pasakoja V. Fiodorovas.

„Na, su gimtadieniu kolegą sveikinu, nežinojau, kad jo gimtadienis“, – teigia konservatorius Stasys Šedbaras.

Pats Ąžuolas teisinasi – kelionė buvo žmonos staigmena, nebuvo kada perspėti kolegas.

„Turbūt gal nėra toks didelis pažeidimas, dėl ko, kaip sakant, labai gaila, kad tas burbulas labai didelis buvo išpūstas“, – kalbėjo valstietis Valius Ąžuolas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, konstatavimu, kad Ąžuolas pažeidė etiką, viskas ir baigėsi. Jokios nuobaudos parlamentarui negresia. Tačiau konservatorius Stasys Šedbaras brandina mintį – sieks įteisinti finansines nuobaudas už praleistus posėdžius.

„Vienas posėdis, 5 procentai. Visa diena – 10 procentų. Nes taip susidėlioja, kadangi yra komitetų posėdžiai, komisijų posėdžiai, plenariniai posėdžiai, už visus būtų galima ir reikėtų taikyti ekonominę sankciją“, – sako S. Šedbaras.

REKLAMA

Eilinis Seimo narys į rankas dabar uždirba kiek daugiau nei 2 tūkstančius eurų. Tad kiekvienas praleistas posėdis jam kainuotų po maždaug šimtą eurų. Antradieniais ir ketvirtadieniais Seime vyksta po du posėdžius – rytinį ir vakarinį. Tad per vieną dieną Seimo narys galėtų prarasti 10 procentų savo algos – mažiausiai per 200 eurų.

„Jeigu mes norime būti sąžiningi prieš save ir prieš rinkėjus, tai mes turime parodyti, kad mes įsipareigojame dalyvauti, ir jeigu nedalyvaujame, už šitą nedalyvavimą neturime teisės gauti atlyginimo. Jeigu tai yra pateisinama priežastis, o jų gali būti, tai yra kitas dalykas“, – pasakoja S. Šedbaras.

REKLAMA

Komiteto posėdis taip pat būtų įvertintas 5 procentais atlyginimo. Šedbaras tikina, kad nepavyktų išsisukti ir užsiregistravus salėje, bet vėliau iš jos pasišalinus. Būtų privalu dalyvauti daugiau nei pusėje posėdžio metu vykstančių balsavimų.

„5 procentai jau yra nemaža suma, sakyčiau, ir jeigu per dieną 10 procentų atlyginimo netenki, tai tikrai kyla klausimas, ar tai yra proporcingas dalykas, žinant, kad per mėnesį yra 30 dienų“, – teigia valstietė Agnė Širinskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Užregistruos, jeigu užregistruos tokius pasiūlymus, tada svarstysime. Aš tai labai abejoju, kad jie gautų žalią šviesą. Bet kad reikia sureguliuoti ir kad yra dalis Seimo narių, kurie nelanko, arba blogai lanko, tai tikrai už tai žmonės pyksta“, – kalbėjo socialdemokratas Algirdas Sysas.

Dabar Seimo statutas numato, kad parlamentarui gali būti mažinamas atlyginimas trečdaliu, jeigu šis per mėnesį praleidžia daugiau nei pusę posėdžių, kuriuose numatytas įstatymų priėmimas.

REKLAMA

„Galbūt bandoma išsitraukti tokį botagėlį ir tai pačiai valdančiajai daugumai, stengiantis paauklėti, kad suvoktų tam tikras pasekmes, tai to gali būti, nes surinkti posėdžių salėje jiems balsus, tiek nedaug balsų, tai labai sunku“, – sako A. Širinskienė.

„Žinot, yra pilotiniai projektai, savivaldybėms, tai pilotinis projektas konservatoriams, pavyzdžiui, arba pozicijai. Ar jie turi 71 balsuojant, ar ne. Neturi – taikom sankcijas. Neblogas variantas“, – pasakoja A. Sysas.

REKLAMA

Jeigu Šedbaro siūlymas jau galiotų, pastaraisiais mėnesiais labiausiai finansiškai kentėtų ne kas kitas, o po Egipto saule besišildęs Valius Ąžuolas. Praėjusį mėnesį jis be pateisinamos priežasties praleido 6 posėdžius. Už tokius nuklydimus jam būtų mažinama alga daugiau nei 600 eurų.

Stasys Šedbaras žada šį projektą registruoti dar šioje, pavasario sesijoje. Kadangi tai būtų statuto pataisa, jai priimti reikės mažiausiai 71 Seimo nario pritarimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų