• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po pusantrų metų darbo Klaipėdos universiteto mokslininkai pristato išskirtinį pasaulyje išradimą – biotechnologiją, kuria natūraliai ir nekenkiant gamtai galima sunaikinti vandenyje pasklidusius naftos teršalus.

Po pusantrų metų darbo Klaipėdos universiteto mokslininkai pristato išskirtinį pasaulyje išradimą – biotechnologiją, kuria natūraliai ir nekenkiant gamtai galima sunaikinti vandenyje pasklidusius naftos teršalus.

REKLAMA

Įrodydami, kad išradimas veikia, mokslininkai pirmą kartą Lietuvos istorijoje į Kuršių marias tyčia išpylė naftos.

Klaipėdos universiteto mokslininkai atlieka unikalų eksperimentą. Kuršių mariose išbando pačių sukurtas ekologiškas naftos neutralizavimo vandenyje priemones. Tad pirmą kartą Lietuvos istorijoje nafta į marias pilama tyčia. Žinoma, vandens plotas aptvertas specialiomis užtvaromis, kad teršalai nepasklistų, jei eksperimentas nepavyktų.

„Mes matėme ant asfalto dažnai išpilama, dažnai ugniagesiai surenka, bet, kad taip specialiai šiandien įpilti teršalą į marias, turbūt tokio atvejo nėra buvę“, – teigia Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovas Algis Latakas.

REKLAMA
REKLAMA

Atlikti tokį eksperimentą ir pilti naftą į marias leido Aplinkos ministerija. O mokslininkai ilgakočiais sietais, kuriuose ir sumontuota naujoji biotechnoligija, teršalus ima naikinti.

REKLAMA

„Paklodėje yra sorbentas natūralus, tai yra šiaudai, jie yra hidrofobizuoti, tai reiškia, jie galės sugerti tik naftos teršalus, bet ne vandenį, ir tai yra labai svarbu selektyviai surinkti tik teršalus“, – sako Klaipėdos universiteto mokslininkė Tatjana Paulauskienė.

Maža to, didžiąją darbo dalį atlieką gyvi, Baltijos jūroje gyvenantys grybiniai organizmai.

„Yra integruoti sorbentų paviršiuje naftą skaidantys mikroorganizmai. Jie naudoja naftos teršalus kaip maistą. Tai yra – pradės daugiau valgyti naftos, jų populiacija didės ir tokiu būdu vyks skaidymas, neutralizavimas naftos teršalų“, – aiškina T. Paulauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Šį išradimą mokslininkai jau patentavo. Tikėtina, kad tokia biotechnologija sukurta pirmą kartą pasaulyje.

„Ši technologija yra unikali, yra inovacija, kadangi buvo atlikta didžiulė patentinė paieška, buvo ieškoma analogų ir tai darėme ne tik mes, bet ir užsienio ekspertai“, – tikina T. Paulauskienė.

„Vėlgi, jei kalbėsime apie kai kuriuos mikroorganizmus, galima kalbėti, kad jie pirmą kartą panaudoti. Ta rūšis mikroorganizmų“, – sako Klaipėdos universiteto rektorius Artūras Razbadauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš pilant naftą, mokslininkai paima vandens mėginį. Tokį pati paima ir po eksperimento. Taip gali palyginti vandens kokybę ir konstatuoti – pavyko eksperimentas ar ne. Tokius bandymus atliekant laboratorijose, biotechnologija vandenį išvalydavo. O štai dabar rezultato visi laukia užgniaužę kvapą. Pirminė išvada – vandenį nuo teršalų išvalyti pavyko.

REKLAMA

„Kas toliau. Tai pirmiausia mum reikės galvoti apie produkto dizainą. Tai yra apie pakuotę, kad ji būtų patogi vartotojams, kad ji suteiktų gerą kontaktą tarp šiaudų ir naftos teršalų“, – kalba T. Paulauskienė.

Iki šiol išsilieję vandenyje naftos produktai buvo surenkami specialiais sietais, jokios cheminės medžiagos, kuri teršalus suskaidytų, pilti į marias ar jūrą neleidžia įstatymai. Tad uostininkai tikisi, kad naujoji priemonė taps tikru išsigelbėjimu. Kiek ji kainuos, dar neaišku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų