Ariogaloje ugniagesiai ir vietiniai keičia bonines užtvaras. Jos persisunkusios naftos produktais.
„Kaip kūdikiui sauskelnes, taip ir čia turėtų tuos maišus pakeisti kiekvieną rytą ir vakarą, o dabar penktadienį patvarkė ir guli, tai kaip nebus to kvapo“, – sako Ariogalos gyventoja.
Ekologinė nelaimė miestelyje nutiko praėjusią savaitę – ore pasklido aitrus naftos tvaikas. Jis vis dar ariogališkiams juntamas:
„Mano vištos apačioje. Nueinu, labai jau kvepėjo neskaniai, bėga žalias vanduo“.
„Buvo visokios tarnybos, bet manau trūko ekskavatoriaus ir kamazo, kuris tą visą šliuką išvežtų“.
Teršalai į gruntą prasiskverbė prakiurus po žeme užkastai milžiniškai dyzelino talpai. Šio sklypo savininkas kaltės neneigia, sako, laimė, kad dalį kuro spėjo išsiurbti.
„O kiek ten galėjo būti litrų? – Išsėmėme 300, išbėgo gal pora šimtų – tai čia faktas. Daug čia tų tiksinčių bombų ir kur ji ten prakiuro, mes niekas nežinome“, – sako sklypo savininkas Rimantas Čeičys.
Esą viskuo dabar rūpinasi patys – savininkas ir vietiniai specialistai.
„Jaudinamės, bet nėra nė vienos instancijos, kuri tvarkytų tuos reikalus. Yra civilinės saugos viršininkas, aš, tuoj atvažiuos gamtosaugininkas. Trise lakstome – vienas su triusikais, kitas be ir žiūrime, ką padaryti“, – teigia R. Čeičys.
Ir nors atrodė, kad taršą pavyko suvaldyti, deja, naftos produktai pasiekė ir Dubysos upę, kurios paviršius tviska visomis vaivorykštės spalvomis.
„Didžiausia problema, kad tie naftos produktai turbūt apkibę ar prilipę prie įvairių augalų ir lietus juos vėl nuplauna ir jie patenka į Dubysos upę. Po gausaus lietaus matome, kad Dubysoje atsirado tos spalvotos dėmės ir situacija paaštrėjo“, – pabrėžia Raseinių rajono meras Arvydas Nekrošius.
Teršalų dėmės ypač gerai matomos ariogališkių maudynių vietoje, tad vandens pramogas teks kuriam laikui pamiršti.
„Praplaukė baidarė, kuri purškė ir bandė neutralizuoti teršalus. – Tai bus nesmagu? – Teks palaukti keletą dienų, kol išplaus“, – sako ariogališkis.
Specialistai su nerimu žvalgosi į dangų, nes lietus stipriai blogina padėtį.
„Buvo iškasti baseinai, apdėti smėlio maišais, filtruojamas vanduo. Bet viena problemą mums sukėlė praėjusi liūtis Ariogaloje, kur vandens debetas stipriai pakilo ir praplovė mūsų apsaugines užtvaras“, – teigia ekstremalios situacijos operacijų vadovas Albinas Stakauskas.
Dar penktadienį Ariogalos mieste ir apylinkėse paskelbta ekstremali situacija, jos Raseinių valdžia kol kas atšaukti neketina.
„Kad kuo greičiau suvaldytume situaciją, nes natūralu, kad vienam žmogui savo pajėgumais nepavyktų ir finansiškai labai stipriai kainuotų, tai mes ėmėmės visko, kas įmanoma, kad kuo mažesnė žala būtų gamtai“, – tikina A. Nekrošius.
Sklypo savininkui teks atlyginti ne tik teršalų surinkimo ir utilizavimo kaštus, aplinkosaugininkai skaičiuoja ir žalą gamtai, tačiau jos dydžio dar negali įvardyti.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.