O savivaldybės atstovai teisinasi, kad tokio žmonių antplūdžio nesitikėjo ir jam nebuvo pasirengę. Europinis paskiepytiems „AstraZeneca“ vakcina galios tik po antro skiepo galios praėjus dviem savaitėms, kai pas mus Lietuvoje galimybių pasas galioja po pirmojo skiepo.
„Nesąmonė, turiu negalią, turiu stovėti. Valandą prastovėjau. Negerai, man bloga“, – sakė vienas žmogus.
Kiti skundėsi, kad laukia jau tris valandas, kiti – dėl nesutvarkytos sistemos.
Didžiulė minia gyventojų sulėkė antros „AstraZeneca“ vakcinos dozės, Vilniaus miesto savivaldybei paskelbus apie galimybę ją šiandien gauti be išankstinės registracijos.
Iš 3 tūkstančių šiandien suplanuotų dozių, pusę savivaldybės valdininkai nusprendė suskiepyti be išankstinės registracijos. Kepinant saulei atviroje aikštėje žmonės ėmė alpti, prireikė medikų pagalbos.
Silpnesnius senjorus ar pasijutusius prastai, žmones su vaikais apsaugos darbuotojai ėmė leisti be eilės. O kitiems tenka laukti dvi valandas ir ilgiau.
„Į užsienį kelionė yra, nesinori visų dokumentų rankiotis“, – sakė atvykę vakcinuotis.
Kiti džiaugėsi atsiversiančiomis galimybėmis: „Labai esame laimingi, kad galime eilėje apstovėti, gausime antrą skiepą, turėti pasą, keliauti po pasaulį.“
Skiepytis suskubo ir politikai – Laisvės sąjungos narys Tomas Vytautas Raskevičius, konservatorius Matas Maldeikis.
„Dar kelios savaitės, anksčiau norisi išspręsti. Antrą dozę turiu per gimtadienį. Gimtadienį norisi švęsti su doze, ne gulint namuose laužant kaulus, bet būti išsisprendus“, – teigia konservatorius M. Maldeikis.
Čia pat antrosios vakcinos dozės darbo metu laukia ir ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis. Užkluptas žurnalistų iš pradžių jis žada, kad už čia praleistą darbo laiką atidirbs savaitgalį, tačiau vėliau ministerija pranešė TV3 žinių žurnalistams jį čia užfiksavus, viceministras nusprendė pasiimti laisvadienį atostogų sąskaita.
„Matyt, teks atidirbti savaitgalį už šią dieną. Norisi turėti pilnas galimybes. Kelionėms reikalingas pilnas vakcinavimas, konkrečių planų ir bilietų neturiu, bet noriu turėti galimybę juos turėti ir keliom dienom išvykti“, – sakė jis.
Šimtams gyventojų susigrūdus prie „Litexpo“, savivaldybės atstovai teisinasi tokio anšlago nesitikėję. Pradžioje visi atėjusieji – ir su išankstine registracija šiandienai, ir be jos, rikiavosi į bendrą eilę.
Vėliau atėjusius be registracijos žmones apsaugos darbuotojai ėmė rikiuoti į atskirą gyvą eilę ir leisti tik labai mažomis grupėmis, tad ši eilė labai nutįso. O viduje skiepija vos 25 slaugytojos, daugiau dirbti esą negali dėl apriboto patalpų dydžio.
„Eilės buvo planuotos, tačiau ne tokios didelės. Žmonės patys klaidinosi, registruoti kitom datom stojo į bendrą registruotų eilę. Dėl to nesusipratimas įvyko“, – aiškina Vilniaus savivaldybės administracijos patarėjas Darius Ulickas.
Planuojantieji keliones į užsienį lietuviai nuo šiandien jau gali atsisiųsti ir Europos Sąjungos skaitmeninį COVID pažymėjimą, vadinamąjį žaliąjį pasą, Šis pažymėjimas yra e-sveikatos sistemos asmeninėse paskyrose. Tiesa, kol kas registrų centras tokius pažymėjimus sukėlė dar ne visiems. Pareigūnai teisinasi, kad tai didžiulis darbas.
„Šiuo metu yra virš 300 tūkst. sugeneruota paskiepytų, toliau pagal eiliškumą bus pabaigta su šia kategorija. Tada generuojami persirgimai, vėliausiai testai“, – kalba Registrų centro generalinis direktorius Saulius Urbanavičius.
Antrina ir sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė: „Procesas nuolat vyksta, 1,2 mln. žmonių, kurie galėtų pažymėjimą gauti, visi savo pažymėjimą, duomenis pamatys per daugiausia kelias savaites.“
Europos Sąjungos skaitmeninį COVID pažymėjimą specialistai rekomenduoja laikyti mobiliajame telefone arba atsispausdinti, o tiems žmonėms, kurie nesinaudoja kompiuterine e-sveikatos sistema, pažymėjimą turi teisę išduoti šeimos gydytojai. Šio pažymėjimo, priešingai nei galimybių paso, persirgusiems ir visiškai paskiepytiems reguliariai atnaujinti nereikės, tačiau tą privalės daryti besitestuojantys žmonės.
Pažymėjimą pareigūnai žada suteikti jau po pirmos skiepo dozės, mat kai kuriose šalyse jos pakanka, tačiau gavus antrąją dozę, tik Jansen vakcinai jos nereikia, rekomenduoja sertifikatą atnaujintą atsisiųsti antrąkart. Pasiskiepyjusiesiems „AstraZeneca“ Europos žaliasis pasas įsigalios praėjus dviems savaitėms po antros „AstraZeneca“ vakcinos dozės, nors Lietuvoje galimybių pasą galima gauti ir po pirmos dozės.
„Sertifikatai atsiras iš karto, kai tik e-sveikatoje bus įrašas, kad yra vakcina viena ar dvi. Labai svarbu akcentuoti, kad kai atsiras ir viena vakcina. Bet reikia pasitikrinti, ar toje šalyje būsite priimti su viena vakcina. Sertifikatas sugeneruoja informaciją, ką jūs turite, kokius skiepus ir kada jie atlikti“, – teigia „CGI Lithuania“ direktorius Karolis Baltrušaitis.
Šiuo metu europinį COVID pažymėjimą išsiimti gali jau apie dešimties bendrijos šalių gyventojai. Visos ES ir Šengeno erdvės valstybės prie šios sistemos prisijungti turėtų artimiausiomis savaitėmis, kad nuo liepos pirmosios jau veiktų bendra sistema.
„Mes visoje Europoje turėsime visą didelį burbulą ir Šengeno valstybių burbulą. Specifinių reikalavimų kurti tarp Lietuvos ir Latvijos, Estijos, nėra prasmės. Esame sutarę, darbuojamės su Latvijos ir Estijos kolegomis, kad reikalavimai dėl izoliacijos būtų identiški tarp valstybių“, – sako Ž. Simonaitytė.
COVID pažymėjimas išduodamas siekiant supaprastinti patikrinimo procedūras pasieniuose. Tačiau kiekviena šalis gali nustatyti ir savo reikalavimus, keliamus atvykstantiems žmonėms, tad prieš kelionę būtina pasitikrinti, kokie konkretūs reikalavimai galios šalyje, į kurią vykstate. Lietuvoje kol kas pažymėjimas bus tikrinamas įprastu būdu, pateikus pasą, popierinę ar sertifikato kopiją telefone, o per artimiausias kelias savaites Registrų centras parengs specialią programėlę, leisiančią nuskaityti pažymėjime esantį QR kodą ir taip palengvinti atvykstančiųjų patikrą.